"Operacja Straż Nocna". Rusza renowacja słynnego dzieła Rembrandta - można ją oglądać na żywo
"Straż nocną" do tej pory można było oglądać w Galerii Honorowej Rijksmuseum. Konserwacja obrazu z reguły oznacza, że w celu przeprowadzenia prac usuwa się go z galerii. Byłoby to wielką stratą dla milionów turystów, którzy co roku odwiedzają Amsterdam, aby na własne oczy doświadczyć geniuszu Rembrandta. Władze muzeum wymyśliły doskonały kompromis, na którym skorzystają i widzowie, i instytucja.
>>Każdy z nas będzie mógł popilnować "Straży nocnej" Rembrandta. Muzeum ma nowatorski pomysł<<
"Straż nocna" trafi do renowacji, ale dalej możecie ją zobaczyć
Zwiedzający będą mieli okazję podziwiać szeroko zakrojone wysiłki grupy ekspertów zza szyby - obraz pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. To jednak nie wszystko - postępy będą na bieżąco relacjonowane na stronie internetowej muzeum. Konserwatorzy wykorzystają najnowszą technologię na niespotykaną do tej pory przy renowacji obrazów skalę. Rozpoczną od wykonania tysięcy zdjęć obrazu w wysokiej rozdzielczości oraz zrobienia laserowych skanów.
Jak mówi dyrektor muzeum, Taco Dibbits, w wyniku połączenia uzyskanych w ten sposób ujęć powstanie jedno wielkie. To z kolei pozwoli na przeanalizowanie zmian, jakie Rembrandt stopniowo wprowadzał w swojej pracy i na ustalenie najlepszej metody odnowienia arcydzieła. Cała "Operacja Straż Nocna" ma kosztować 3 miliony euro i potrwa około rok.
"Straż nocna" Rembrandta - obraz po przejściach
"Straż nocna", której oryginalny tytuł brzmi: "Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha", to bezapelacyjnie wyjątkowy obraz. Rembrandt namalował grupowy portret amsterdamskich policjantów, których nie ukazał jednak w ujęciu statycznym, ale w nietypowym dla malarstwa portretowego ruchu. Wizja malarza okazała się przełomowa. Nie ma pewności, ile dokładnie czasu Rembrandt pracował nad dziełem, ale szacuje się, że co najmniej dwa lata.
W 1642 obraz został dostarczony przez autora do kwatery głównej policji w Amsterdamie. Ponad 70 lat później przeniesiono go do pałacu królewskiego, co wymagało jednak znacznego skrócenia dzieła. Z tego powodu ucięto cztery spore fragmenty, których nigdy nie odnaleziono. Wiekowy obraz uległ wielokrotnym zniszczeniom - zarówno w wyniku naturalnego ciemnienia werniksu (żywicy używanej do zabezpieczenia farby na płótnie), jak i celowych działań. Ostatnie prace renowacyjne odbyły się w 1975 roku po ataku nożownika, który pociął płótno w wielu miejscach. W 1990 "Straż nocna" została natomiast oblana kwasem.
"Operację Straż Nocna" można podglądać na stronie Rijksmuseum.
-
Netflix: nowości styczeń 2021. Jakie interesujące filmy i seriale obejrzysz w tym miesiącu?
-
Filmy z Benem Affleckiem. Pięć najlepiej ocenianych produkcji tego aktora
-
Najlepsze polskie seriale 2020. Które produkcje warto nadrobić? [Netflix, HBO, Canal+, Player]
-
Koreańczycy zrobili musical o Marii Curie-Skłodowskiej. Okazał się najlepszym musicalem roku
-
Filmy bollywood - 10 najlepiej ocenianych produkcji hindi cinema
- Radek Rak zdobył Nike, teraz pisze o przemocy w szkole. "Spotkały mnie rzeczy podobne"
- "Cząstki kobiety" poruszający film Netflixa. Cud narodzin zmienia się w koszmar matki
- Jim Carrey gra nie tylko w komediach. Te filmy z jego udziałem warto zobaczyć
- Brytyjczycy szykują serial o pandemii COVID-19. Jest już odtwórca roli Borisa Johnsona
- POPKultura Extra. Każdy ma "grzeszną przyjemność", której się nieco wstydzi. My otwarcie chwalimy się naszymi