Kevin Spacey próbuje odbudować karierę? To jego pierwsze publiczne wystąpienie od wybuchu skandalu. "Zrobili sobie ze mnie pożywkę dla zabawy"

Zaledwie kilkanaście dni temu Kevin Spacey został oczyszczony z zarzutu molestowania 18-latka, a 2 sierpnia aktor pojawił się w rzymskim Muzeum Narodowym, gdzie odczytał wiersz "Boxer" Gabriele'a Tintiego.
 

Dlaczego to właśnie Kevin Spacey, pod adresem którego w 2017 roku pojawiły się oskarżenia o molestowanie, został wybrany do odczytania wiersza? Jego autor, włoski poeta Gabiriele Tinti, twierdzi, że decyzja nie miała nic wspólnego z pozwami:

Wybrałem Kevina Spacey'ego, bo jest najlepszym aktorem na świecie.

Tinti zaprzecza także, by sam "Boxer" był inspirowany doświadczeniami dwukrotnego zdobywcy Oscara. Artysta napisał wiersz pod wpływem rzeźby odpoczywającego boksera, przy której stał Spacey, czytając jego dzieło.

Kevin Spacey recytuje: Mój duch jest chory, nie można już go uleczyć

Wiersz opowiada o krwawiącym bokserze, niegdyś odnoszącym sukcesy, teraz samotnie pozostawionym na ringu. Kevin Spacey przeczytał m.in.:

Im bardziej jesteś ranny, tym stajesz się większy. I tym bardziej pusty. Zrobili sobie ze mnie pożywkę dla zabawy, karmili tandetą. Życie skończyło się w okamgnieniu. Zawsze tak było: walczyłem, szukałem krawędzi, szukałem świtu, wraz z którym mógłbym zacząć od nowa. Przeżyłem nieskończenie wiele nieprzespanych nocy. Spędzałem godziny, pocąc się, by się pogrążać i upadać. Robiłem wszystko, żeby wypełnić każdą przestrzeń.

W wierszu Tintiego można także znaleźć taki fragment:

Kto może mnie zrozumieć? Z kim mogę jeszcze porozmawiać? Mój duch jest chory, nie można już go uleczyć. Zniknie z powierzchni ziemi. To jego przeznaczenie. Teraz jestem zmęczony i jest mi coraz smutniej. Dlatego wykopaliście mi grób. (...) Żeby mnie schować. Żeby nie mieć problemów i nie musieć oglądać. Głupcy! Nie wyobrażaliście sobie, że przywrócą mi życie w tej metalowej oprawie, że wrócę, żeby patrzeć na was z moją ciemną twarzą bez warg.

Po odczycie poeta napisał na swoim Twitterze, że występ Spaceya rozproszył chmury spowijające niebo, gdy aktor spotkał się ze 150-osobowym tłumem zebranym w Rzymie.

W emailu przesłanym do redakcji "The Hollywood Reporter" dodał, że wszyscy zebrani chcieli przytulić aktora. "Robiłem wiele takich eventów, ale nigdy nie widziałem bardziej pozytywnie nastawionego tłumu" - napisał Tinti.

Kevin Spacey oskarżany o molestowanie przez niemal 30 osób

Chociaż w lipcu prokuratorzy stanu Massachusetts uznali, że są zmuszeni wycofać kryminalne oskarżenie pod adresem Spacey'ego o molestowanie seksualne 18-letniego mężczyzny (w związku z wycofaniem pozwu przez domniemanego pokrzywdzonego), aktor nadal jest oskarżany o niestosowne zachowania i propozycje seksualne przez prawie 30 osób.

Zarzuty wobec byłej gwiazdy serialu "House of Cards" to oskarżenia o niestosowne zaloty, propozycje seksualne czy wręcz napaść. W 2017 roku aktor Anthony Rapp publicznie oskarżył Spaceya, że ten w 1986 roku próbował przemocą skłonić go do czynności seksualnych. Rapp miał wtedy 14 lat. Spacey twierdził, że nie pamięta takiego zdarzenia, ale przeprosił za swoje zachowanie i jednocześnie ujawnił wtedy, że jest gejem.

Oskarżenia wysuwane przeciwko aktorowi wpisały się w kampanię społecznego ruchu #MeToo. Spacey został w zaledwie miesiąc przed premierą wycięty z filmu "Wszystkie pieniądze świata" Ridleya Scotta, a kolejny - i ostatni d tego czasu - tytuł z jego udziałem, który miał premierę w 2018 roku, okazał się finansową porażką. "Klub miliarderów" w pierwszym dniu wyświetlania w kinach w USA zarobił zaledwie 126 dolarów.

Zobacz wideo
Więcej o: