Kradzież dzieła Banksy'ego. Ktoś wyciął piłą jego graffiti ze ściany w Paryżu

Paryskie Centrum Pompidou podało informację, że graffiti Banksy'ego, które zdobiło ścianę budynku, zostało skradzione. Dzieło nie należało do kolekcji centrum, ale traktowano je jak część ekspozycji. To była druga i udana próba wykradnięcia dzieła.

Centrum Pompidou, paryskie muzeum sztuki nowoczesnej, ogłosiło, że znajdujące się na tylnej ścianie instytutu graffiti autorstwa legendarnego już Banksy'ego zniknęło. Muzeum zgłosiło kradzież i podało do publicznej wiadomości, że zgłosiło policji zniszczenie mienia. Złodziejom udało się zniszczyć chroniącą graffiti szklaną płytę najprawdopodobniej za pomocą piły.

Graffiti Banksy'ego ze ściany Centrum Pompidou skradzione. Za pierwszym razem się nie udało

France24 przypomina, że wizerunek, który pojawił się w czerwcu 2018 r. na odwrocie znaku wskazującego parking Centrum Pompidou, przedstawia szczura, czyli awatar Banksy'ego. Zamaskowane zwierzę trzyma w łapkach nóż użytkowy - narzędzie, którego Banksy używa do wycinania szablonów.

Centrum Pompidou w oświadczeniu na Twitterze napisało:

Z przykrością informujemy, że dzieło Banksy'ego zdobiące nasz budynek od ulicy Beaubourg zostało skradzione dzisiejszej nocy. Choć obraz nie był częścią naszej kolekcji, czuliśmy dumę, że artysta wybrał ścianę naszego budynku, aby stworzyć ten wizerunek w ramach upamiętnienia wydarzeń maja '68. Podjęliśmy kroki prawne.

Według France24, Centrum Pompidou podejrzewa, że złodzieje użyli piły do wycięcia graffiti, który dla zabezpieczenia zostało wyposażone w osłonę z pleksiglasu. Ochroniarze muzeum przyłapali już złodziei próbujących wyrwać pracę latem 2018 roku.

Kolejne paryskie dzieło Banksy'ego skradzione

Kradzież w Centrum Pompidou miała miejsce siedem miesięcy po tym, jak inny obraz Banksy'ego w hołdzie ofiarom zamachów terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 r. został skradziony z fasady sali koncertowej Bataclan. To właśnie tam terroryści cztery lata temu zamordowali 90 osób.

Banksy stworzył na tylnych drzwiach Bataclanu biały wizerunek płaczącej dziewczyny. Także tutaj złodzieje zwyczajnie go wycięli. Zarówno obraz dziewczyny, jak i wspomnianego wcześniej szczura powstały w ramach intensywnych działań Banksy'ego na ulicach Paryża w 2018 roku. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (25)
Kradzież dzieła Banksy'ego. Ktoś wyciął piłą jego graffiti ze ściany w Paryżu
Zaloguj się
 • dawidb

  Oceniono 21 razy 7

  Nie zdziwiłbym się, gdyby to była kolejna akcja samego Banksy'ego ;)

 • mer-llink

  Oceniono 7 razy 5

  Kto dopuścił się tego "wykradnięcia" (jak pięknie pisze autor/ka podpisana skromnie "mpi")?
  Ano może specjaliści od zdejmowania ze ścian materiałów i od wywożenia ich w "nieznanym kierunku"?
  Jakiś czas temu na biednej Ukrainie "nieznani sprawcy" odłupali ze ścian dzieła Brunona Schultza i wywieźli je w "nieznanym kierunku". A potem fik-mik i znalazły się. W Jerozolimie....

 • kinlej

  Oceniono 15 razy 5

  Milion kamer wszędzie a oni nie mogą wybadać kto przychodzi, przykleja szablon i maże po ścianie.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 6 razy 4

  A nasi barbarzyńcy Syrenkę Picassa, po prostu zamalowali :(

 • pierwsze_all

  Oceniono 3 razy 3

  >>>>złodzieje użyli piły do wycięcia graffiti, który dla zabezpieczenia zostało wyposażone w osłonę z pleksiglasu<<<<
  Gazeta do pisania zatrudniło stażystów, które zaimki losują z kapelusza, bo opanowanie końcówek przerasta analfabetowi.

 • ja_prostak

  Oceniono 2 razy 0

  dziki kraj

 • jan.go

  Oceniono 1 raz -1

  Może ci sami co w Drohobyczu ?

 • smiki48

  Oceniono 15 razy -7

  chwilowa moda na faceta. Może redaktorzy GW poszukają w archiwach teksty z zachwytami nad 'wspaniałymi" twórcami sprzed 30 czy 50 lat i jak zmieniły się ceny na ich dzieła.
  W Polsce dla mnie przykładem takiego twórcy był Hasior. Kilkadziesiąt lat temu prawie każde miasto chciało mieć jego działa a dziś są warte niewiele więcej niż złom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX