Nie żyje ceniony projektant Luigi Colani. Nazywali go "Leonardem da Vinci XX wieku"

Luigi Colani, niemiecki projektant polsko-kurdyjskiego pochodzenia, zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 91 lat. Był jednym z najbardziej cenionych europejskich projektantów przemysłowych - współpracował z takimi firmami jak BMW, Alfa ROmeo, Lancia czy Volkswagen.

Luigi Colani był jednym z najbardziej wpływowych projektantów przemysłowych w Europie, znanym ze szczególnego upodobania do obłych kształtów. Jego projekty przyniosły mu liczne nagrody branżowe, zaś magazyn "Stern" określił go mianem "Leonardem da Vinci XX wieku". 

Nie żyje projektant Luigi Colani. Miał 91 lat

Lugi Colani zmarł w wyniku ciężkiej choroby w niemieckim Karlsruhe, co potwierdziła dla agencji dpa Yazhen Zhao, jego życiowa partnerka. Projektant miał 91 lat. Colani urodził się w 1928 roku w Berlinie - jego ojciec był z pochodzenia Kurdem, a matka wywodziła się z Polski.

Projektant był znany z upodobania do okrągłych i obłych kształtów - powtarzał, że jego "świat jest okrągły". Sławę zapewniły mu jego niekonwencjonalne pomysły - i to nie tylko w branży. Był zdobywcą licznych nagród za swoje projekty, choć z powodu swojego wizjonerskiego podejścia pozostawał oustiderem w wzornictwie przemysłowym głównego nurtu.

Luigi Colani nie żyjeLuigi Colani nie żyje Waltraud Grubitzsch / AP / AP

Colani swoją twórczością mocno wpłynął nie tylko na niemiecki, ale i ogólno-europejski design. Projektował samochody, ciężarówki, samoloty, ale też i meble, zmywarki, naczynia, telewizory, ubrania, toalety i kuchenki. Zwykł mawiać - "Jestem skurczybykiem z sukcesami i mam dużo propozycji", donosi Deutsche Welle. To także on tworzył projekty aparatów fotograficznych marki Canon - to spod jego ręki wyszedł rysunek legendarnego modelu T90, ostatniego profesjonalnego aparatu FD Mount.

Zaczynał karierę w latach 50. od projektowania samochodów dla marek takich jak Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Volkswagen i BMW. W latach 60. zabrał się za projektowanie mebli, a w następnej dekadzie zajmował się już niemal wszystkim, czym mógł. Projektował przedmioty domowego użytku, długopisy, uniformy, ciężarówki i kuchnie. Słynny jest jego projekt pianina dla firmy Schimmel, czy imbryk dla legendarnej firmy Rosenthal. Współpracował także z takimi markami jak Mazda, Ford, Vobis czy Volvo. Jeszcze za życia oszacował, że przelał na papier około 4 tys. projektów, a wiele z nich jeszcze nie zdążył narysować. 

Ford Ka projektu ColaniegoFord Ka projektu Colaniego fot. Von KAgamemnon - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0,