Luigi Colani był jednym z najbardziej wpływowych projektantów przemysłowych w Europie, znanym ze szczególnego upodobania do obłych kształtów. Jego projekty przyniosły mu liczne nagrody branżowe, zaś magazyn "Stern" określił go mianem "Leonardem da Vinci XX wieku".
Lugi Colani zmarł w wyniku ciężkiej choroby w niemieckim Karlsruhe, co potwierdziła dla agencji dpa Yazhen Zhao, jego życiowa partnerka. Projektant miał 91 lat. Colani urodził się w 1928 roku w Berlinie - jego ojciec był z pochodzenia Kurdem, a matka wywodziła się z Polski.
Projektant był znany z upodobania do okrągłych i obłych kształtów - powtarzał, że jego "świat jest okrągły". Sławę zapewniły mu jego niekonwencjonalne pomysły - i to nie tylko w branży. Był zdobywcą licznych nagród za swoje projekty, choć z powodu swojego wizjonerskiego podejścia pozostawał oustiderem w wzornictwie przemysłowym głównego nurtu.
Luigi Colani nie żyje Waltraud Grubitzsch / AP / AP
Colani swoją twórczością mocno wpłynął nie tylko na niemiecki, ale i ogólno-europejski design. Projektował samochody, ciężarówki, samoloty, ale też i meble, zmywarki, naczynia, telewizory, ubrania, toalety i kuchenki. Zwykł mawiać - "Jestem skurczybykiem z sukcesami i mam dużo propozycji", donosi Deutsche Welle. To także on tworzył projekty aparatów fotograficznych marki Canon - to spod jego ręki wyszedł rysunek legendarnego modelu T90, ostatniego profesjonalnego aparatu FD Mount.
Zaczynał karierę w latach 50. od projektowania samochodów dla marek takich jak Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Volkswagen i BMW. W latach 60. zabrał się za projektowanie mebli, a w następnej dekadzie zajmował się już niemal wszystkim, czym mógł. Projektował przedmioty domowego użytku, długopisy, uniformy, ciężarówki i kuchnie. Słynny jest jego projekt pianina dla firmy Schimmel, czy imbryk dla legendarnej firmy Rosenthal. Współpracował także z takimi markami jak Mazda, Ford, Vobis czy Volvo. Jeszcze za życia oszacował, że przelał na papier około 4 tys. projektów, a wiele z nich jeszcze nie zdążył narysować.
Ford Ka projektu Colaniego fot. Von KAgamemnon - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0,