Gliński stawia warunek dyrektorowi Luwru: Wypożyczymy "Damę z gronostajem" w zamian za "Mona Lisę"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pochwalił się, że wystosował list do dyrektora Luwru - słynne muzeum od dwóch lat zabiega o wypożyczenie "Damy z gronostajem" ze zbiorów Muzeum Narodowego. - Napisałem mu, że możemy rozważyć ten pomysł. Pod warunkiem, że on wypożyczy nam "Mona Lisę" - przyznał Gliński.

Minister kultury Piotr Gliński wziął udział w koncercie z cyklu: "Z klasyką przez Polskę" w Plichtowie (województwo łódzkie). Podczas wizyty postanowił odnieść się do próśb dyrektora paryskiego muzeum, który zwrócił się do niego z prośbą o czasowe wypożyczenie obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Dzieło od 2016 roku znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (jest to jedyny obraz tego artysty w polskich zbiorach). Miałoby się znaleźć na wystawie organizowanej z okazji 500-lecia urodzin da Vinci, na której zostaną zaprezentowane obrazy i szkice artysty wypożyczone z muzeów na całym świecie. 

Gliński stawia warunek dyrektorowi Luwru: "Dama z gronostajem" za "Mona Lisę"

Gliński poinformował, że ma pewien warunek, który musiałby zostać spełniony przez dyrekcję muzeum w Luwrze, żeby do wypożyczenia przez stronę polską "Damy z gronostajem" doszło. Chodzi o... wypożyczenie Polsce "Mona Lisy".

Dzisiaj [27 września - red.] właśnie podpisałem list do dyrektora Luwru, który od dwóch lat próbuje od nas wypożyczyć Damę z gronostajem. Napisałem mu, że możemy rozważyć ten pomysł. Pod warunkiem, że on wypożyczy nam Mona Lisę

- powiedział Gliński, cytowany w mediach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego wypowiedź skomentowała była minister kultury, Małgorzata Omilanowska.

"Gliński odpisał dyrektorowi Luwru tak, że mu w pięty poszło. I jeszcze się na oficjalnym tłicie pochwalił, jaki to jest dzielny i gdzie ma jakiegoś dyrektorka z jakiegoś francuskiego muzeumka. Jak ćwierkają wróble na dachu, ten gość ma być wkrótce polskim dyplomatą. No powiem Wam, że bardziej niż śmieszne." - napisała.

"Ręce opadają. On zapewne nawet nie wie, że zbiory archeologiczne Muzeum Narodowego w Warszawie to w znacznej części wieloletni depozyt Luwru" - skomentował z kolei pisarz i poeta Jacek Dehnel.  

Więcej o:
Komentarze (344)
Gliński stawia warunek dyrektorowi Luwru: Wypożyczymy "Damę z gronostajem" w zamian za "Mona Lisę"
Zaloguj się
 • wiezet

  Oceniono 121 razy 115

  gdybyście wtedy poszli na wybory, dziś nie byłoby tematu glińskiego

 • szczureks

  Oceniono 104 razy 86

  Pislamisci - gratuluje wam ministra!!!!!!
  Pijaczki spod budki z piwem maja taka sama wiedze i taki sam poziom kultury i empatii co Glinski

 • art999

  Oceniono 74 razy 66

  Co za idiota! Jego brat już dawno to stwierdził. My przekonujemy się z każdym dniem, że ten chłystek może co najwyżej być cieciem w muzeum.

 • fernando51

  Oceniono 63 razy 59

  Co jest grane? Czy na stanowiskach rządowych w Polsce muszą być same popaprańce. Co PiS ma w sobie, że typuje na stanowiska ministerialne kompletnych idiotów?

 • nietyp

  Oceniono 59 razy 53

  I jeszcze się kretyn publicznie obnosi z tym szantażem... Kawał chama z tego ministra kultury.

 • batura3

  Oceniono 53 razy 51

  Brat miał rację w 1000% :)) Wypozyczymy pana G...za friko - bez opcji zwrotu.

 • guru133

  Oceniono 49 razy 47

  Kpina nad kpinami to Tablet jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czy można być takim ministrem nie mając krzty kultury osobistej?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 45 razy 43

  Bureau international des poids et mesures z Sèvres zainteresowane jest wypożyczeniem Glińskiego jako nowego wzorca idioty :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX