W Londynie zaprezentowana została witryna sklepu Gross Domestic Product, w którym można zobaczyć niecodzienne przedmioty wykorzystane do aranżacji wnętrz. Na wystawie sklepu widać drewniane lalki, które przekazują swoje dzieci przemytnikom, dywanik "zrobiony" z kreskówkowej postaci tygrysa Tony the Tiger z "Frosted Flakes" oraz maty zrobione z zaszytych kamizelek ratunkowych. Taki asortyment wystawił na sprzedaż słynny Banksy.
Jedna z witryn sklepowych została zaaranżowana jako "kapitalistyczna dystopia", do czego nawiązuje także nazwa sklepu: Gross Domestic Product w tłumaczeniu oznacza bowiem Produkt Krajowy Brutto. Sklep powstał nie tylko w celu zwrócenia uwagi na problemy współczesnego świata, ale jest też manifestem Banksy'ego, który sprzeciwia się komercyjnemu wykorzystaniu jego sztuki.
Instalacje rozmieszczone w witrynach sklepów w dzielnicy Croydon w Londynie w rzeczywistości nie są dostępne dla przechodniów. Część z przedmiotów będzie można nabyć w sklepie internetowym GDP, który niebawem zostanie uruchomiony. Jak podaje portal thisiscolossal.com, Banksy w ten sposób chce odpowiedzieć na przywłaszczanie jego sztuki przez innych przedsiębiorców. Artysta napisał w oświadczeniu opublikowanym na jego oficjalnym instagramie:
Firma zajmująca się kartkami okolicznościowymi kwestionuje moje prawo do moich dzieł. Próbuje przejąć prawa do mojej marki, by sprzedawać produkty sygnowane moim nazwiskiem.
Zgodnie z brytyjskimi przepisami, jeśli właściciel marki nie używa swoich produktów, to marka ta może zostać przejęta przez innych przedsiębiorców. Prawnik Banksy'ego, Mark Stephens wyjaśnił:
Banksy znajduje się w trudnej sytuacji, ponieważ nie produkuje własnego asortymentu tandetnych towarów, a prawo jest dość jasne: jeśli właściciel znaku towarowego nie używa znaku, to prawo do niego może zostać przeniesione do kogoś, kto to zrobi - podsumował w oświadczeniu dla prasy.
W związku z tym Banksy otworzył sklep, w którym zaoferował "niepraktyczne i obraźliwe" produkty, które mają zmusić użytkowników do myślenia o problemach współczesnego świata, jakim jest przymusowa migracja ludzi, wykorzystywanie zwierząt i środowiska czy stan notorycznej kontroli ze strony władz czy technologii.
Ceny zaczynają się od 10 funtów, a liczba produktów dostępnych w sprzedaży będzie limitowana. Dochód ze sprzedaży ma zostać przekazany na cele charytatywne, m.in. na kupienie nowej łodzi do ratowania imigrantów na Morzu Śródziemnym. Klienci będą mogli kupić m.in. częściowo zużyte puszki z farbą, których używał Banksy, torebki wykonane z cegieł, kulę dyskotekową zrobioną z policyjnego hełmu, poduszkę z napisem "Życie jest zbyt krótkie, by słuchać rad poduszki", płytę nagrobną "Dotarłeś do celu", karuzela z kamer nad łóżko dziecięce czy "liczydło" w którym cyfry sumujemy przez figurki dzieci imigrantów pakowanych do ciężarówki.