Głośny obraz Banksy'ego z szympansami sprzedany. Nabywca zapłaci prawie 10 mln funtów

Jedna z najsłynniejszych prac Banksy'ego - "Devolved Parliament" została sprzedana na aukcji w Londynie za kwotę ok. 9,9 mln funtów (ok. 12 mln dolarów, a więc ok. 48 mln zł). To rekordowa kwota, którą ktoś zdecydował się zapłacić za sztukę autorstwa tego artysty.
Zobacz wideo

To absolutny rekord Banksy'ego - obraz "Devolved Parliament" został sprzedany w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's za kwotę ok. 9,9 mln funtów (ok. 12,2 mln dolarów). Jak informuje dom aukcyjny, licytacja, a raczej ostra walka miłośników sztuki Banksy'ego, trwała dokładnie 13 minut. Wcześniej szacowano, że ostateczna cena wyniesie od 1,5 do 2 mln funtów.

Banksy skomentował całą sytuację na Instagramie cytatem z krytyka sztuki Roberta Hughesa, który stwierdził m.in., że "sztuka staje się własnością osoby, którą na to stać".

 

"Wyobraź sobie, że każda wartościowa książka na świecie kosztuje 1 milion dolarów - wyobraź sobie, jaki miałoby to katastrofalny wpływ na kulturę" - napisał Hughes.

Banksy. "Devolved Parliament" sprzedany

"Devolved Parliament" to mierzący około 4 m obraz, który Banksy namalował w 2009 roku. Oficjalnie to największe znane dzieło, jakie namalował na płótnie. Obraz zyskał nowy kontekst, gdy jego sprzedaż zapowiedziano w czasie największego kryzysu parlamentarnego wokół brexitu. Szef działu sztuki współczesnej w Sotheby's stwierdził, że praca ta "jest teraz tak trafna i aktualna, jak jeszcze nigdy nie była". - Doskonale pokazuje bezprecedensowy poziom politycznego chaosu i potwierdza, że Banksy jest satyrycznym polemistą naszych czasów - dodał.

Autor w ławach Izby Gmin brytyjskiego parlamentu posadził liczne stado szympansów, co miało obrazować jego stosunek do polityków z Wielkiej Brytanii. 10 lat po powstaniu obraz trafił po raz pierwszy na sprzedaż i w efekcie stał się najdroższym dziełem Banksy'ego.

"Devolved Parliament" został sprzedany w londyńskim Sothesby's. To właśnie w tym samym domu aukcyjnym Banksy przeprowadził w ubiegłym roku jeden ze swoich najgłośniejszych performensów - chwilę po tym, jak jego obraz "Dziewczynka z balonikiem" został sprzedany, autor uruchomił schowaną w ramie niszczarkę. Płótno zostało pocięte, ale tylko w połowie, bo mechanizm się zepsuł.

Dodatkowego smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że dom aukcyjny znajduje się niedaleko Izby Gmin, którą Banksy namalował.

Banksy to urodzony w 1974 r. brytyjski artysta street artowy. Słynie z tego, że od lat ukrywa swoją prawdziwą tożsamość i wizerunek.

Więcej o: