"36 x Rembrandt" i "Rembrandt osobiście". Warszawa upamiętnia 350. rocznicę śmierci Rembrandta

W tym roku przypada okrągła, 350. rocznica śmierci Rembrandta. Na tę okoliczność instytucje sztuki na całym świecie obchodzą Rok Rembrandta - do celebracji włączyła się m.in. Warszawa. Na Zamku Królewskim zorganizowano wystawę "36 x Rembrandt". Z kolei Muzeum Narodowe przygotowało wystawę "Rembrandt osobiście".
Zobacz wideo

Rembrandt to jeden z najsłynniejszych nowożytnych malarzy, który złotymi zgłoskami zapisał się nie tylko w historii sztuki holenderskiej, ale sztuki w ogóle. Jego prace są podziwiane niezmiennie od wieków na całym globie. Nic zatem dziwnego, że rok 2019, na który przypada 350. rocznica jego śmierci, okrzyknięto właśnie "Rokiem Rembrandta". W ramach upamiętnienia fenomenalnego artysty w wielu ośrodkach europejskich i światowych ośrodkach kultury można podziwiać jego dzieła. Propozycje dla amatorów malarstwa Rembrandta przygotowano również w Warszawie. 

Zobacz też: "Operacja Straż Nocna". Rusza renowacja słynnego dzieła Rembrandta - można ją oglądać na żywo >>

Wystawa "Rembrandt osobiście" w Muzeum Narodowym

W warszawskim Muzeum Narodowym do obejrzenia jest ponad 40 akwafort Rembrandta. Metoda akwaforty polega na wykonaniu metalowej formy drukowej z rysunkiem uzyskanym za pomocą trawienia. Jak pisze Muzeum: "Rembrandt na swoich akwafortach ukazuje szeroki zakres tematów od scen biblijnych przez rodzajowe po studia aktów. Obejmuje również wątki, których artysta nie podejmował w pracach malarskich, poszukiwania rozwiązań kompozycyjnych i technicznych nurtujących jego wyobraźnię".

Publiczność będzie mogła podziwiać takie prace absolutnego mistrza światłocienia jak m.in. "Autoportret w berecie i szalu", "Żebrak wsparty na kiju zwrócony w lewo", "Szarlatan", "Kobieta smażąca placki", "Jeździec w turbanie na koniu", "Małe polowanie na lwy (z dwoma lwami)", "Święty Hieronim piszący przy pniu wierzby", "Józef i żona Putyfara" oraz "Trzy krzyże".

Wystawę "Rembrandt osobiście" można odwiedzać od 4 października do 3 listopada.

Wystawa "36 x Rembrandt" na Zamku Królewskim

Zamek Królewski w Warszawie może się natomiast pochwalić kolekcją "36 x Rembrandt". Oprócz dwóch obrazów ze stałych zbiorów Zamku, czyli "Dziewczyny w ramie obrazu" oraz "Uczonego przy pulpicie", wystawa "36 x Rembrandt" zawiera także trzy rysunki oraz 31 grafik Rembrandta z innych polskich kolekcji. Kuratorzy nadmieniają, że "36 x Rembrandt" jest również okazją do świętowania 25. rocznicy podarowania Zamkowi wspomnianych dwóch obrazów Rembrandta przez prof. Karolinę Lanckorońską, jedną z najwybitniejszych polskich mecenasek sztuki. 

"36 x Rembrandt" jest do oglądania od 5 października do 3 listopada.

Więcej o: