Nie żyje Bohdan Butenko. Znany rysownik miał 88 lat

Bohdan Butenko zmarł w wieku 88 lat. Był twórcą tak popularnych postaci jak Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar, a także autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów. O jego śmierci poinformowało czasopismo "Przekrój", z którym współpracował od lat.

Bohdan Butenko zmarł w wieku 88 lat. Był rysownikiem, grafikiem, ilustratorem, autorem komiksów, scenarzystą, scenografem oraz projektantem lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych.

Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1955 roku, dyplom obronił w pracowni Jana Marcina Szancera. Zaraz po ukończeniu studiów zaczął pracę jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. W ciągu swojej kariery współpracował z "Przekrojem", Telewizją Polską a także kultowymi czasopismami dla dzieci "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek" czy "Płomyk". Stworzył postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara - te umieszczono nawet na znaczkach pocztowych wydanych przez Pocztę Polską w 2011 roku.

Poza tworzeniem ilustracji do książek takich pisarzy jak Edmund Nizurski czy Julian Tuwim oraz autorskich komiksów, zajmował się także tworzeniem teatralnych i telewizyjnych scenografii. To on stworzył oprawę graficzną Kabaretu Starszych Panów czy do "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa".

Grafiki Bohdana ButenkiGrafiki Bohdana Butenki 'Kabaret Starszych Panów', prod. TVP

O jego śmierci poinformował kwartalnik "Przekrój". W pożegnalnym wpisie czytamy:

Co kwartał pojawiał się w Redakcji siwowłosy pan z młodzieńczym błyskiem w oku, czarującym uśmiechem i dużą teczką. Z teczki wyciągał plik arkuszy podpisanych „Butenko pinxit”, a po chwili rozlegały się westchnienia zachwytu lub śmiech albo jedno przez drugie. Arkusze zaludniały pociągnięte grubą kreską postacie, na których się wszyscy wychowaliśmy (lub wychowywaliśmy innych), nawet jeśli część z nas sobie tego nie uświadamia.