10 mln złotych - po raz pierwszy w Polsce dzieło sztuki może osiągnąć tak wysoką cenę

20 rzeźb Magdaleny Abakanowicz, które tworzą instalację "Caminando", jeszcze rok temu stało w posiadłości Marshy i Robina Williamsów. Do 29 października prezentowane są w Desa Unicum, a wkrótce odbędzie się ich licytacja. Cena za dzieło może wynieść według szacunków 7-10 milionów złotych.
Zobacz wideo

Wykonane z brązu rzeźby powstały w 1999 roku w odlewni w Bolonii i w tym samym roku trafiły do kolekcji Marshy i Robina Williamsów. 29 października odbędzie się ich licytacja w Warszawie. Jeśli ktoś zdecyduje się zapłacić 10 mln złotych, będzie to najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce.

Jak opowiadała córka Marshy Wiliams i zmarłego pięć lat temu Robina Williamsa, Zelda, jej ojciec podążał zawsze za instynktem w wyborze obiektów do swojej kolekcji. Za to uwagę Marshy zwracały prace, które przemawiały do niej pod względem estetycznym. Pracę Abakanowicz nabyli po wystawie w Marlborough Gallery w Nowym Jorku.

Dwa lata później, na zaproszenie małżeństwa, artystka przyjechała obejrzeć swoje dzieło na terenie posesji Williamsów. Śladem pozostawionym po wizycie była kolekcja fotografii Abakanowicz z Marshą Williams na tle "Caminando". Oprócz prac Abakanowicz w kolekcji małżeństwa znajdowały się dzieła wielu wybitnych artystów, m.in. Niki de Saint Phalle, Banksy’ego i Maxa Ernsta.

Prace Magdaleny Abakanowicz w londyńskiej Tate Modern

Magdalena Abakanowicz to jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek. Specjalizowała się w dużych, figuralnych kompozycjach przestrzennych, w których wykorzystywała tkaniny, a także kamień, drewno czy brąz. Prace te, które zaczęła tworzyć w latach 60. XX wieku, zostały nazwane od jej nazwiska abakanami. W 1965 roku na Biennale Sztuki w Sao Paulo Abakanowicz zdobyła za nie Grand Prix.

Pozycja Abakanowicz na światowym rynku sztuki zawsze była silna, ale nigdy tak jak dziś. Pojedyncze rzeźby zmarłej w 2017 roku artystki sprzedają się za równowartość pół miliona złotych, a rekordową dotychczas kwotę, ponad milion złotych, zapłacono za jej pracę "Parys" i "Odys". Jedna z najsłynniejszych realizacji rzeźbiarki prezentowana była m.in. w przestrzeni Grand Parku w Chicago.

Nie dziwi więc, że w 2020 roku w londyńskiej Tate Modern, jednej z najbardziej prestiżowych instytucji sztuki, odbędzie się wystawa poświęcona w całości twórczości Magdaleny Abakanowicz. Tate Modern uznawane jest za jedno z najważniejszych muzeów prezentujących sztukę współczesną, w tym m.in. prace Pabla Picasso, Andy’ego Warhola, Jacksona Pollocka czy Marcela Duchampa.

Więcej o: