Francja. Obraz, który wisiał przez kilka dekad w kuchni starszej kobiety, sprzedany za 24 mln euro

Obraz włoskiego malarza Cimabuego został kilka tygodni temu odkryty przypadkiem we Francji, w kuchni starszej kobiety, gdzie spędził kilkadziesiąt lat. Teraz sprzedano go za rekordową sumę 24 milionów euro.
Zobacz wideo

Autorstwo obrazu "Chrystus ośmieszony" przypisuje się XIII-wiecznemu artyście znanemu jako Cimabue. Dotąd żadne jego dzieło nie trafiło na rynek. Ten przypadek jest pierwszy i od razu rekordowy. Początkowo dzieło wyceniono na 4 do 6 milionów euro, ale ostateczna cena znacznie przekroczyła te szacunki. Obraz został kupiony za 24 miliony euro. Nigdy wcześniej nie zapłacono takiej sumy za średniowieczne dzieło sztuki. Obraz wystawiono na aukcji, gdzie zakupił go anonimowy kupiec z okolic francuskiego Chantilly.

Najdroższe średniowieczne dzieło sztuki zostało znalezione we Francji, w kuchni starszej kobiety

Historia obrazu Cimabue jest nietypowa. Obraz wisiał przez dziesięciolecia w domu nieopodal Compiègne, we Francji, na północ od Paryża i nikt nie zwracał na niego większej uwagi. Właścicielce wydawało się, że jest to stara ikona z Rosji. Na dzieło natrafił licytator, który przybył odebrać od starszej kobiety meble na licytację. Po tym jak zwrócił uwagę na obraz, zaproponował właścicielce mieszkania, że zaniesie go do wyceny. Nikt nie spodziewał się, że dzieło okaże się tak wartościowe.

Obraz jest niewielki, ma wymiary 26x20 cm. Najpewniej stanowi cześć poliptyku, czyli nastawy ołtarzowej, która jest charakterystyczna dla okresu późnego gotyku. Cimabue stworzył "Chrystus ośmieszonego" około 1280 roku. Mimo tej daty, uważa się, że artysta jest praojcem sztuki renesansowej.

Więcej o: