Prawie 52 mln zł za obraz Łempickiej to rekord za pracę polskiego artysty. "To była prawdziwa wojna"

13,4 mln dolarów, czyli prawie 52 mln zł, zapłacił nabywca obrazu "La tunique rose" Tamary Łempickiej podzas aukcji Impressionist & Modern Art w nowojorskim Sotheby's. To oznacza, że dzieło z 1927 roku staje się najdroższą pracą polskiego artysty.

Co ciekawe, poprzednio rekord także należał do pracy tej artystki. W zeszłym roku za "La Musicienne" Łempickiej ktoś zapłacił 9,88 mln dolarów, czyli ponad 34 mln zł.

Nabywca "La tunique rose" pragnie pozostać anonimowy, ale to na pewno majętny człowiek i zdecydowany kupiec. Za obraz zapłacił(a) prawie dwukrotnie więcej niż szacowano przed aukcją - wtedy mówiło się, że obraz może zostać sprzedany za 6-8 mln dolarów. Jak donosi Artnet.com, była to prawdziwa bitwa między dwoma specjalistami, licytującymi w imieniu swoich klientów przez telefon.

 "La tunique rose" Tamary Łempickiej pobił tym samym wszelkie rekordy, jeśli chodzi o cenę jaką zapłacono za dzieło polskiego artysty. Poprzednie dwa rekordy również należały do dzieł Tamary Łempickiej. Za obraz "La Musicienne" zapłacono ponad 9 mln dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 34 miliony złotych. Zaś jej obraz "Le Rêve" został sprzedany za 8,5 miliona dolarów, czyli nieco ponad 33 mln złotych.

Tamara Łempicka najdroższą polską artystką

Łempicka jest cenioną artystką, urodziła się w Warszawie w 1898 roku, ale tworzyła głównie we Francji i Stanach Zjednoczonych. Najwięcej popularności przyniosły jej portrety arystokratów i akty malowane w stylu Art Deco. Już ponad 20 jej prac zostało sprzedanych za więcej niż milion dolarów. 

Jej styl określa się jako mieszankę kubizmu i neoklasycyzmu. Charakteryzuje się żywymi barwami i dużymi płaszczyznami. Jej najważniejsze dzieła to: ''Tamara w zielonym Bugatti'', ''Adam i Ewa'', ''Dr Boucard'' i ''Kobieta z gołębiem''.

Jej życie osobiste gorszyło wielu - szybko roznosiły się wieści o orgiach z mężczyznami i kobietami na których nie brakowało narkotyków i alkoholu. Artystka zmarła 18 marca 1980 roku w Meksyku.

16 maja zeszłego roku Tamara Łempicka obchodziłaby swoje 120 urodziny. Google postanowiło o tym przypomnieć, upamiętniając jej dorobek w Google Doodle - tymczasowym, obrazkowym logo Google, upamiętniającym ważne wydarzenia, święta i wybitne osoby.

Tamara Łempicka w Google Doodle: Google obchodzi 120. rocznicę urodzin polskiej malarki >>

Zastanawialiście się kiedyś, jak brzmiał głos innej słynnej artystki - Fridy Kahlo? Odkryto radiowe nagranie

Więcej o:
Komentarze (86)
To rekord za pracę polskiego artysty. Prawie 52 mln zł za obraz Łempickiej
Zaloguj się
 • alfred.ziemniak

  Oceniono 36 razy 20

  ej pisiorki, co za bezsens co nie? jakaś gruba baba i tyle pieniędzy na obrazek, po co to

 • hen354

  Oceniono 20 razy 14

  Ale czy malowala jakies dziela wielbiace Polske i Maryje? Jezeli nie to czemu o niej wspominac.

 • absurd

  Oceniono 20 razy 12

  13,4 mln dolarów, czyli prawie 52 mln dolarów

  Dziwny jakiś przelicznik ;>

 • justas32

  Oceniono 21 razy 7

  Od kiedy to obrazy Łempickiej są polskie ? Kto coś umie ten stąd wyjeżdża - zostają tylko bieda-katolicy ...

 • pstryk28

  Oceniono 18 razy 6

  Ta polskość Łempickiej to jest mocno naciągana. Ona sama by się pewnie Polką nie określiła.

 • panna.mela.konfacela

  Oceniono 7 razy 5

  Nie widzę powodu to entuzjazmu. Cena nie świadczy o rosnącej wartości sztuki Łempickiej, tylko o rosnących fortunach tych, co nie mają ich w co zainwestować. Niestety zawsze czyimś kosztem, bo perpetuum mobile nie istnieje.

 • taka_jest_prawda

  Oceniono 7 razy 5

  13,4 mln dolarów, czyli prawie 52 mln dolarów.
  I nikt nam nie wmówi, że białe jest białe.

 • doradca02

  Oceniono 9 razy 5

  ale premier z tabletu by takiej rozpustnicy nie wpuscił na muzealne salony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX