Rzeźba Banksy'ego trafiła na aukcję po tym, jak została skradziona. Dwukrotnie

W domu aukcyjnym Sotheby's odbędzie się jutro licytacja rzeźby "The Drinker", którą Banksy stworzył w 2004 roku i postawił na jednym z placów w Londynie. Inny brytyjski artysta utrzymuje, że dzieło warte nawet 1,3 mln dolarów należy do niego, a aukcja jest nielegalna. Twierdzi tak, mimo że sam nie kupił rzeźby, a po prostu zabrał ją do swojego ogrodu.

"The Drinker" Banksy'ego to nawiązanie do rzeźby "The Thinker" Auguste'a Rodina. Przedstawia człowieka skulonego w pozie, który wygląda na pijanego, a na głowie ma słupek drogowy. W 2004 roku Banksy postawił tę pracę na placu przy londyńskiej Shaftesbury Avenue.

Stamtąd zabrał ją Andy Link, przywódca grupy artystycznej Art Keida. Link twierdził, że rzeźba stała "porzucona" na ulicy, więc zabrał ją i zgłosił na policji, że jako znalazca zguby czeka na nagrodę od właściciela. Ponieważ Banksy zaoferował za swoją pracę "dwa funty na puszkę benzyny", żeby podpalić rzeźbę, Link postanowił postawić ją w swoim ogrodzie. - Zrobiłem to trochę na pokaz, jako kawał - powiedział Link w rozmowie z CNN.

Skradziona rzeźba Banksy'ego odzyskana przez twórcę?

W 2007 roku ktoś jednak ukradł "The Drinker" z ogrodu artysty, zostawiając tylko drogowy słupek. Link zgłosił kradzież na policję. Przedstawiciele Sotheby's w katalogu piszą jednak o pracy Banksy'ego jako o "odzyskanej", co mogłoby sugerować, że sam Banksy był zaangażowany w incydent z 2007 roku. W każdym razie w dokumentach wszystko wygląda w porządku, a wartość rzeźby (z nowym słupkiem) jest szacowana na 970 tys. - 1,3 mln dolarów.

Były agent pokazuje, jak pracuje Banksy. W albumie znajdą się niepublikowane wcześniej zdjęcia zza kulis >>

Link co prawda nadal upiera się, że ma prawo do rzeźby, ale jak informuje CNN, londyńska policja nie prowadzi śledztwa w sprawie tego dzieła sztuki.

Głośny obraz Banksy'ego z szympansami sprzedany. Nabywca zapłaci prawie 10 mln funtów >>

Banksy ukrywa od lat swoją tożsamość, a do niedawna nie wiedzieliśmy jak brzmiał głos Fridy Kahlo. Teraz już wiemy:

Zobacz wideo
Więcej o: