Pełnokrwisty musical i osiem innych premier. Co nowego w Och-Teatrze i Teatrze Polonia?

W 2020 roku Teatr Polonia będzie świętował swoje 15. urodziny, Och-Teatr zaś - 10. Z tej okazji twórcy zaplanowali aż dziewięć premier - pięć w Teatrze Polonia i cztery w Och-Teatrze.

Wśród reżyserów – Agnieszka Glińska, Krystyna Janda, Anna Sroka-Hryń, Jan Englert, Andrzej Domalik, Mikołaj Grabowski, Andrzej Saramonowicz i Piotr Złotorowicz. W obsadach premierowych spektakli plejada wspaniałych aktorów. A bilety na nie można kupić już teraz.

"Dwoje na huśtawce" jako pełnokrwisty musical

Och-Teatr zaprasza na premierę "Huśtawki" w reżyserii Anny Sroki-Hryń. W muzycznej inscenizacji w role głównych bohaterów wcielą się Natalia Sikora i Maciej Maciejewski, a towarzyszyć im będzie utalentowany zespół aktorów, wokalistów i tancerzy. Premiera 29 listopada na Dużej Scenie Och-Teatru.

Temat stary jak świat. Między Gizelą a Jerrym, zagubionymi i osamotnionymi w wielkim mieście, rodzi się uczucie. W tworzącej się relacji szczęście przeplata się ze smutkiem, a miłość z zazdrością. Któż z nas nie był na takiej huśtawce? Oto zwykła, choć opowiedziana w niezwykły sposób, historia miłości dwojga ludzi. W tle tętniący życiem Nowy Jork – miasto, w którym wszystko może się wydarzyć.

Sukces sztuki "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona nie dziwi, został potwierdzony wieloma realizacjami na scenach europejskich i światowych. Polska prapremiera tekstu – w reżyserii Andrzeja Wajdy – odbyła się w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie z niezapomnianymi rolami Elżbiety Kępińskiej i Zbigniewa Cybulskiego. Trzydzieści lat później w stołecznym Teatrze

Zobacz wideo

Powszechnym swoimi kreacjami Gizeli i Jerry’ego oczarowywali Krystyna Janda i Piotr Machalica.

A gdyby tak przekształcić ten niezwykle popularny utwór w pełnokrwisty musical – z piosenkami Dorothy Fields w przekładzie Wojciecha Młynarskiego, muzyką Cy Colemana i librettem Michaela Bennetta? Takiej interpretacji w Och-Teatrze podejmuje się Anna Sroka-Hryń.

Premiera "Huśtawki" odbędzie się 29 listopada 2019 roku, kolejne spektakle są zaplanowane od 30 listopada do 6 grudnia oraz od 31 stycznia do 2 lutego. A co jeszcze można obejrzeć w Och-Teatrze lub na scenie teatru Polonia?

Co w sezonie 2019/2020 w Och-Teatrze i Polonii? 

16 listopada w Teatrze Polonia odbyła się premiera "Prób" Bogusława Schaeffera, utworu, który staje się pretekstem do rozważań na temat scenicznych kreacji, kierunku rozwoju aktu twórczego i znaczenia sztuki w życiu człowieka. W trakcie próby teatralnej twórcy odsłaniają przed widzami sekret tworzenia przedstawienia, wprowadzając ich w teatralne kulisy. Bo któż nie lubi w nie zaglądać? A tam – pomieszanie z poplątaniem: dylematy aktorek ("czy reżyser ma prawo być chamem?"), wątpliwości aktorów ("czy ten zawód jest poważny?") i tonący w dygresjach reżyser. I tylko końca pracy nie widać – próba trwa przez cały spektakl. A może to ona jest celem samym w sobie? Wystąpią: Mikołaj Grabowski, Iwona Bielska, Michał Wanio, Andrzej Konopka i Delfina Wilkońska. Reżyseruje Mikołaj Grabowski.

14 grudnia kolejna premiera – na Małej Scenie Teatru Polonia –monodram "Wszystko, co najlepsze" Duncana Macmillana i Jonniego Donahoe’a. Na scenie Rafał Mohr, reżyseruje Piotr Złotorowicz. To sztuka o szukaniu szczęścia w małych rzeczach, o tym, co możemy zrobić dla siebie samych. Ale przede wszystkim, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla swoich bliskich. Miliard najlepszych rzeczy.

17 stycznia na Dużej Scenie Teatru Polonia premiera spektaklu "Policja. Noc zatracenia" na podstawie dramatów Sławomira Mrożka ("Policja") i Andrzeja Saramonowicza ("Noc zatracenia"), będącego próbą skonfrontowania sławnego tekstu teatralnego mistrza absurdu ze współczesnością. Andrzej Saramonowicz pokusił się o utwór teatralny, komplementarny w stosunku do Policji, odnoszący się do aktualnej sytuacji społecznej i politycznej w Polsce. Na scenie zobaczymy Katarzynę Kwiatkowską oraz aktorów Teatru Montownia: Adama Krawczuka, Marcina Perchucia, Rafała Rutkowskiego i Macieja Wierzbickiego.

23 lutego w Och-Teatrze odbędzie się premiera kryminalnej zabawy teatralnej – "Lily". Świetnie narysowanych osiem postaci, w tym para zabawnych i niepoprawnych staruszków – inspektor ciamajda i "wiedząca wszystko sprzątaczka", czyli znajoma inspektora z młodości "pomagająca" mu w znalezieniu zabójcy. Reżyseruje Krystyna Janda i to właśnie ją zobaczymy w roli tytułowej, nieznośnej Lily. Jako inspektor węszył będzie Piotr Machalica. W pozostałych rolach: Agnieszka Krukówna, Magdalena Lamparska, Magda Smalara, Mateusz Damięcki, Grzegorz Daukszewicz, Mirosław Haniszewski/Krzysztof Stelmaszyk – a wśród nich, wiadomo, morderca.

19 marca w Och-Teatrze czeka nas premiera "Oszustów" Michaela Jacobsa w reż. Jana Englerta. To wysokiej klasy komedia bazująca na intrydze i sieci małych kłamstw między dwoma małżeństwami i ich nastoletnimi dziećmi. W obsadzie m.in.: Michalina Łabacz, Gabriela Muskała, Beata Ścibakówna, Filip Pławiak i Zbigniew Zamachowski.

2 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Polonia przewidujemy premierę "Cwaniar" według powieści Sylwii Chutnik. To opowieść o kobiecym gangu i losach tworzących go czterech kobiet z różnych środowisk. Brawurowa historia o sprawiedliwości i zemście, karze i winie. Adaptacja Marty Konarzewskiej i Agnieszki Glińskiej korzysta z postaci i elementów fabuły głośnej łotrzykowskiej powieści, ale jednocześnie wpisuje tę historię w pejzaż dzisiejszej Warszawy. To wciągająca, chuligańska, kobieca opowiastka o życiu i śmierci, dopełniona balladami podwórkowymi w aranżacjach Jana Młynarskiego. Spektakl wyreżyseruje Agnieszka Glińska, wystąpią m.in.: Małgorzata Biela, Elżbieta Kępińska, Irena Melcer, Weronika Nockowska i Anna Smołowik.

Premierę spektaklu "Minetti. Portret artysty z czasów starości" w reżyserii Andrzeja Domalika zaplanowano na 7 maja 2020 roku na Dużej Scenie Teatru Polonia. To wybitny tekst austriackiego dramatopisarza Thomasa Bernharda, analizujący rolę i kondycję aktora. "Minetti..." to spowiedź starego, wielkiego artysty, opowieść o jego stosunku do autorów i publiczności. Tekst bolesny, nieprzypisany do żadnego kraju i ponadczasowy. Bohater wzorowany jest na wybitnym niemieckim aktorze, Bernhardzie Minettim, przyjacielu i długoletnim współpracowniku Thomasa Bernharda, z którego autor robi symboliczną figurę Aktora. Być może będzie to kreacja ponadczasowa, ważna dla historii teatru, gdyż w tej roli zobaczymy mistrza sztuki teatralnej – Jana Peszka. Partnerować mu będą Zofia Domalik i Małgorzata Zajączkowska.

4 czerwca na Dużej Scenie Och-Teatru premiera "Wspólnoty mieszkaniowej" Jiríego Havelki w reżyserii Krystyny Jandy. To komedia o społeczności mieszkającej w jednym domu. Na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej ujawniają się różne poglądy i śmieszności ludzkich charakterów. Utwór jest satyrą na współczesne społeczeństwo. W obsadzie: Natalia Berardinelli, Izabela Dąbrowska, Izabella Olejnik, Agnieszka Więdłocha, Katarzyna Żak, Stanisław Brejdygant, Witold Dębicki, Mirosław Kropielnicki, Piotr Ligienza, Sebastian Perdek, Michał Zieliński i Cezary Żak.

Plany repertuarowe mogą ulec zmianie – informacje są dostępne na stronach internetowych Teatru Polonia i Och-Teatru.

Więcej o: