24 dzieła sztuki czekają na adopcję. Wyjątkowa aukcja w Muzeum Narodowym w Warszawie

Już dzisiaj odbędzie się aukcja, podczas której można będzie "zaadoptować" obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Ci, którzy zapłacą najwięcej, zostaną opiekunami takich arcydzieł jak "Stańczyk" Jana Matejki czy "Lassitude/ Znużenie" Tamary Łempickiej.

W nietypowej licytacji może wziąć udział każdy, choć lojalnie ostrzegamy, że trzeba będzie najprawdopodobniej dysponować grubym portfelem, by mieć szansę na zostanie "rodzicem" dzieła sztuki. Zwycięzcy Aukcji Adopcji na 2 lata staną się honorowymi patronami największych arcydzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dochód z aukcji w całości na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie

- Aukcja adopcji to połączenie przyjemności zaadoptowania ulubionego obrazu oraz pożytku, czyli przekazania środków na potrzeby Muzeum Narodowego w Warszawie. Adopcja może być również prezentem dla bliskich. Dzieło sztuki zaadoptować może nie tylko osoba prywatna, ale także firma - mówi Paweł Kastory, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, współorganizator aukcji. Dochód z aukcji zostanie przekazany w całości na rzecz MNW, które gromadzi blisko 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i zagranicznej.

Łącznie "zaadoptować" będzie można 24 dzieła sztuki, w tym m.in. "Stańczyka" Jana Matejki, "Sierotę z Poronina" Władysława Ślewińskiego, "Męczeństwo św. Sebastiana" Cecco del Caravaggio czy "Lassitude/ Znużenie" Tamary Łempickiej, której inny obraz sprzedano w listopadzie tego roku za ponad 13 mln dolarów, ustanawiając tym samym rekord na pracy polskiego artysty.

Aukcja odbędzie się 2 grudnia o godzinie 19 w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie, wstęp jest wolny. Licytację poprowadzi prezes domu aukcyjnego DESA Unicum, Juliusz Windorbski. - To wyjątkowa aukcja. Łączy w sobie popularyzację i miłość do sztuki z możliwością wsparcia jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, jakim jest warszawskie Muzeum Narodowe - mówi Windorbski.

Każdy patron otrzyma specjalny "certyfikat adopcji", a obok dzieła na okres dwóch lat zostanie zawieszona tabliczka z informacją o adopcji. Treść tabliczki ustalana jest ze Stowarzyszeniem Przyjaciele MNW. Ponadto, wygrywający licytację wybranego dzieła zostają automatycznie członkami stowarzyszenia o statusie patrona, co gwarantuje możliwość nieograniczonego wstępu na wystawy stałe i czasowe w MNW i jego oddziałach. Patroni zapraszani są na specjalne oprowadzania kuratorskie i pokazy konserwatorskie.

Wydarzenie organizowane jest w ramach czwartej już edycji projektu "Spragnieni Piękna". W ciągu trzech lat działalności na rzecz muzeum przeznaczono 527 tys. zł. Jak zapowiadają organizatorzy, do końca roku przekażą kolejne 200 tys. zł. Pieniądze zostały wykorzystane dotychczas m.in. na konserwację i badania obrazu "Adam i Ewa" Lucasa Cranacha Starszego, konserwację i zmianę ramy "Uchodźców" Jana Rembowskiego, badania sarkofagu Hor-Dżehuti oraz zakup do zbiorów Muzeum obrazu "Madonna" Tytusa Czyżewskiego.

Zobacz wideo
Więcej o: