Jerzy Miziołek nie jest już dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Gliński przyjął jego rezygnację

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjął rezygnację prof. dr. hab. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jak można przeczytać w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Minister podziękował prof. Miziołkowi za zainicjowanie zmian w funkcjonowaniu Muzeum Narodowego w Warszawie i wyraził nadzieję, że jego następca będzie te zmiany kontynuował w zakresie usprawniającym działalność instytucji. Jednocześnie minister zdecydował, że nowy dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego zostanie wybrany w trybie konkursowym. 

Jerzy Miziołek nie jest już dyrektorem Muzeum Narodowego. Pełnił funkcję przez rok

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zamierza odwołać dyrektora muzeum. "Gazeta Wyborcza" ustaliła, że może mieć to związek ze zwiększeniem kosztów i opóźnienia w przebudowie Galerii Sztuki Starożytnej MNW.

Miziołek był dyrektorem MNW od listopada zeszłego roku, został powołany bez konkursu przez ministra Glińskiego, choć wcześniej nie miał doświadczenia w kierowaniu tak dużymi instytucjami. Miał pełnić funkcję do 2022 roku. Pracownicy alarmowali, że skonfliktował się z zespołem i ucieka się do zastraszania. Konflikt był na tyle silny, że na jesieni 2019 roku ludzie żądali od ministra Glińskiego odwołania Miziołka - informowała warszawska "Gazeta Wyborcza". Minister obiecywał, że decyzję podejmie po wyborach do Sejmu.

Największa fala krytyki spadła na byłego już dyrektora MNW po tym, gdy Muzeum Narodowe najpierw usunęło, a po narastających głosach oburzenia przywróciło na ekspozycję, prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Jerzy Miziołek tłumaczył wówczas, że prace te oburzają rodziców i mówił, że nie chce pokazywać "tematyki z zakresu gender".

Wywołało to oburzenie. Na znak protestu ludzie wrzucali zdjęcia z bananem - nawiązując do jednej z usuniętych prac, "Sztuki konsumpcyjnej" Natalii LL. Ponadto setki osób uczestniczyły w happeningu "Jedzenie Bananów przed Muzeum Narodowym". Wydarzenie zorganizowane przez działaczki feministyczne było manifestacją w obronie wolności sztuki w związku z wcześniejszym usunięciem z muzeum instalacji polskich artystek.

Więcej o:
Komentarze (32)
Jerzy Miziołek nie jest już dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Gliński przyjął jego rezygnację
Zaloguj się
 • feldkuratkatz

  Oceniono 58 razy 56

  Jakiekolwiek powiązanie megabuca Glinskiego z czymś takim jak kultura to poważne nadużycie. Chyba, że ktoś za twórców kultury uważa Zenka Martyniuka, czy Bayer Full - wtedy ok.

 • ok1111111

  Oceniono 36 razy 34

  To teraz Banaś na Muzeum Narodowe!

 • aeromonas

  Oceniono 27 razy 25

  "nowy dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego zostanie wybrany w trybie konkursowym", a jeśli osoba wybrana przez komisję konkursową nie spodoba się Glińskiemu, to jej po prostu nie da nominacji, jak prof. Stoli. Wiwat dobra zmiana! Do końca 2 kadencji zdążą rozpieprzyć polską kulturę.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 21 razy 19

  ...a wskazał już zastępce, bo marszalica podobno nie przyjęła rezygnacji banasia ze względu że nie wskazał zastępcy, a gliniasty rezygnację przyjął.

 • kajaanna

  Oceniono 22 razy 18

  Czy razem z nim wywalą też jego dwór, który zasiedlił muzeum?
  Tę wierną szefowi grupę donosicieli, których jedynym obowiązkiem służbowym było kontrolowanie innych pracowników i pisanie donosów?

 • the-only.charybdis

  Oceniono 17 razy 15

  Wszyscy ci nominaci "Tabletowego", to jacyś nie tego... ;-)

 • vomitorium1

  Oceniono 17 razy 15

  pisowi mięknie rura

 • serenita123

  Oceniono 16 razy 14

  "Mój brat idiota"
  to stwierdzenie, to stwierdzenie faktu

 • siekier35

  Oceniono 15 razy 13

  "majteczki w kropeczki" vel gliński ocieka kulturą jak kobra wodą święconą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX