Kanapka przyklejona do ściany warta 120 tysięcy dolarów. Wcześniej były banany

Opiekana brioszka, dwa kawałki ogórka konserwowego, smażony kurczak, majonez, taśma klejąca i rama - tak wygląda opis dzieła "The Sandwich", które zostało sprzedane za ponad 120 tysięcy dolarów.

Jako autor jest podpisany artysta używający pseudonimu PLK, urodzony w 1972 roku. Tak naprawdę w sprawę jest zamieszana sieć fast foodów Popeyes, która zgłosiła się do galerii San Paul Gallery Urban Art w Miami w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na zamieszanie wywołane przez instalację artystyczną "Comedian" Maurizia Cattelana.

 

"The Sandwich" nawiązuje oczywiście do przyklejonych taśmą bananów - trzy egzemplarze sprzedano za 120-150 tys. dolarów. Jeden z owoców nie dotrwał do końca wystawy, ponieważ został... zjedzony. Dokonał tego artysta David Datuna, który nazwał swój performance "Głodny Artysta". Dość szybko został wyprowadzony z galerii przez ochronę, co zostało uchwycone na nagraniu wideo, rejestrującym jego działania. 

Co się stało dalej z instalacją "Comedian", przeczytaj tutaj >>

 "Dzieło" "The Sandwich" zostało wycenione na 120 003 dolary i 99 centów. To cena kanapki plus 120 tysięcy dolarów, które kosztował najtańszy z przyklejonych przez artystę bananów. W oświadczeniu Popeyes można przeczytać:

Jeśli jakiś miłośnik sztuki zdecyduje się kupić dzieło, zyski ze sprzedaży trafią prosto do Popeyes Foundation, organizacji działającej non-profit na rzecz wspierania potrzebujących społeczności, zapewniającej im żywność i wsparcie w trudnych momentach. 

Chętny na zakup już podobno jest.

Zobacz wideo
Więcej o: