Teresa Tyszkiewicz nie żyje. Artystka miała 67 lat

Nie żyje Teresa Tyszkiewicz, ceniona artystka multimedialna. Tworzyła filmy krótkometrażowe, fotografie, rysunki. Zajmowała się również sztuką performansu i malarstwem. Tyszkiewicz zmarła 22 stycznia 2020 roku w Paryżu w wieku 67 lat.

O śmierci Teresy Tyszkiewicz informowali przyjaciele i rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jej mąż, artysta Zdzisław Sosnowski, napisał na Facebooku:

Moja największa miłość, Teresa, odeszła wczoraj. Piękna, odważna i mądra kobieta Teresa Tyszkiewicz, artystka, której dzieło należy do najbardziej oryginalnych w ostatnich dziesięcioleciach. Zostawiła nas na zawsze, pozostała nam tylko jej sztuka.

Teresa Tyszkiewicz nie żyje

Tyszkiewicz, która rozpoczęła pracę artystyczną w 1978 roku, tworzyła w rozmaitych dziedzinach sztuki. W późnych latach 70. wraz z mężem zrealizowała kilka filmów krótkometrażowych ("Goalkeeper", "Stałe zajęcie", "Druga strona"). Później powstały takie tytuły jak "Dzień po dniu", "Ziarno", "Oddech" czy "Epingle". Jak przypomina serwis Culture.pl, Tyszkiewicz "wielokrotnie podkreślała, że jej filmy powstają pod wpływem spontanicznych impulsów", skupiała się na wizualizacji "osobistych emocji i podświadomych pragnień". Przedmiotem artystycznych rozważań Tyszkiewicz było przede wszystkim jej własne ciało. 

W 1982 roku Teresa Tyszkiewicz i Zdzisław Sosnowski przeprowadzili się do Paryża. Artystka mówiła, że właśnie we Francji narodził się pomysł na nowy, charakterystyczny sposób ekspresji artystycznej, czyli na tworzenie obrazów ze szpilek. Culture.pl przywołuje tekst Ewy Gorządek, która pisała, że szpilki wykorzystywane przez Tyszkiewicz pełniły "rolę symboliczną, nasuwają natychmiastowe skojarzenia z obrzędami voodoo, ale także jako przyrząd krawiecki służący do łączenia i zszywania fragmentów w całość są w rękach artystki narzędziem do porządkowania chaosu". Tyszkiewicz zajmowała się również rzeźbą w drewnie i fotografią (często łączoną ze wspomnianymi szpilkami). 

Magazyn "Szum" wspomina, że jedną z ostatnich wystaw artystki pod tytułem "Nakreślić sobą" można było oglądać w warszawskiej Fundacji Profile w 2018 roku. Muzeum Sztuki w Łodzi zaprezentuje w marcu 2020 roku monograficzną wystawę prac Tyszkiewicz.

Więcej o: