Podejrzany o molestowanie seksualne dyrektor Teatru Bagatela został odwołany ze stanowiska

Dyrektor krakowskiego Teatru Bagatela Henryk S. oficjalnie został odwołany ze swojego stanowiska. Prezydent miasta Jacek Majchrowski podpisał w tej sprawie pismo. Były już dyrektor od listopada przebywał na płatnym urlopie po tym, jak pracownice teatru oskarżyły go o molestowanie.
Zobacz wideo

"Tak jak zapowiadałem, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych, odwołałem dzisiaj dotychczasowego dyrektora Teatru "Bagatela". Teraz zmieniamy statut teatru, a w połowie lutego ogłosimy konkurs na nowego dyrektora. Do czasu wyłonienia nowego szefa, teatrem pokieruje pani Renata Derejczyk, dotychczasowa zastępczyni" - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Były dyrektor usłyszał już od prokuratury zarzuty o łamanie praw pracowniczych i nakłanianie kobiet do poddania się czynnościom seksualnym. Henryk S. nie przyznaje się do winy. Jeszcze w zeszłym roku w rozmowie z TVN24.pl mówił: - Traktuje się mnie w tym momencie jak jakiegoś potwora, mimo że nigdy nie molestowałem ani nie mobbingowałem.

W wydanym w listopadzie oświadczeniu pisał: "Stanowczo zaprzeczam zarzutom zawartym w piśmie skierowanym do p. Prezydenta Krakowa przez kilka kobiet pracujących w Teatrze Bagatela. Nigdy nie molestowałem seksualnie pracownic ani kobiet współpracujących z Teatrem, a także nie dopuszczałem się mobbingu".

Henryk S. został zatrzymany na początku stycznia przez krakowską prokuraturę. Do zatrzymania doszło w związku z oskarżeniami kilkunastu pracownic teatru. Zarzucają mu wieloletni mobbing i molestowanie. Oficjalnie o molestowanie i mobbing Henryka S. oskarżyło dziewięć pracownic Teatru Bagatela. Długo milczały  "z obawy o utratę pracy i reakcję otoczenia". Wspólnie zdecydowały się jednak na interwencję w tej sprawie.

- W moim przypadku było to całowanie w usta, język w uchu, dotykania, propozycje przyjścia do domu, pytania: "kiedy go zaproszę", opowiadanie, co będzie ze mną robił - powiedziała w listopadzie w rozmowie z RMF FM aktorka Alina Kamińska.

Organem nadzorczym placówki jest miasto, dlatego kobiety zadecydowały, że poinformują o sprawie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Na jego prośbę sporządzono w tej sprawie oficjalne pismo. Majchrowski poinformował o wszystkim prokuraturę, a ta 6 listopada wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Molestowanie seksualne. Gdzie szukać pomocy? 

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Więcej o: