Albert Uderzo nie żyje. Twórca komiksów o Asteriksie miał 92 lata

Albert Uderzo nie żyje. Twórca komiksów o Asteriksie, słynny francuski rysownik pochodzenia włoskiego, miał 92 lata.

Rysownik i wieloletni współpracownik René Goscinnego zmarł we wtorek. O tym, że Albert Uderzo nie żyje, poinformowała jego rodzina. Zięć artysty powiedział AFP:

Albert Uderzo zmarł we śnie w swoim domu w Neuilly w wyniku ataku serca.

Albert Uderzo nie żyje.To on stworzył Asteriksa

Urodził się w 1927 roku we francuskim Fismes, w rodzinie włoskich imigrantów (francuskie obywatelstwo dostał w wieku 7 lat), a w czasie II wojny światowej przeniósł do Belgii. Pracował tam na farmie, pomagał ojcu w prowadzeniu firmy meblarskiej, a po zakończeniu II wojny światowej zaczął karierę jako rysownik. W 1951 roku poznał Rene Goscinnego, ich Gal Asterix po raz pierwszy pojawił się we francusko-belgijskim magazynie "Pilote" w 1959 roku. Po śmierci Goscinnego w 1977 roku Uderzo nie tylko rysował kolejne części komiksów, ale przejął także odpowiedzialność za scenariusze.

Razem stworzyli też komiksy: "Umpa-pa", "Janko Pistolet" i "Luc Junio", ale zdecydowanie najpopularniejsze były ich historie o Galach pijących magiczny eliksir. W 2001 roku, po 52 latach, Uderzo przekazał jednak swoje najbardziej znane dzieło w ręce młodszych rysowników. W wieku 84 lat przeszedł na emeryturę, a dzisiaj za nowe przygody Asteriksa odpowiadają Jean-Yves Ferri i Didier Conrad.

Seria o Asteriksie i Obeliksie to jedna z najbardziej znanych marek francuskich na świecie. Powstały nie tylko komiksy, ale także filmy animowane oraz aktorskie (zagrali w nich m.in. Gerard Depardieu i Roberto Benigni) i park rozrywki. Ten ostatni został otwarty w Paryżu w 1989 roku.

Więcej o: