Obraz Jacka Malczewskiego sprzedany za rekordową kwotę

"Artysta i Chimera", dzieło Jacka Malczewskiego z 1906 roku, zostało sprzedane w Domu Aukcyjnym Agra-Art za niebagatelną sumę. Cena wywoławcza wynosiła 500 tys. zł - ostateczny kupiec zapłacił 3,1 mln zł (3,6 mln z opłatami aukcyjnymi).
Zobacz wideo

Obraz "Artysta i Chimera" powstał jako część tryptyku "Sztuka" (pierwotnie nazwanego przez Malczewskiego "Stara baśń"). Nie wiadomo, kiedy dokładnie tryptyk rozdzielono - jego dwie części odnaleziono w latach 90., trzecia mogła zaginąć w czasie II wojny światowej. Jak czytamy w Onecie, na licytację w Domu Aukcyjnym Agra-Art "Artysta i Chimera" wszedł z ceną wywoławczą 500 tys. zł. Jego wartość oszacowano natomiast na 700 tys.-1,2 mln zł. Kwota, którą zapłacono za obraz, czyli wspomniane 3,1 mln zł, to rekord wśród dzieł Jacka Malczewskiego na polskim rynku antykwarycznym.

Zobacz też: Skradziony obraz Kossaka odnaleziony. Wystawiony za ok. 3 tys. zł na internetowej aukcji >>

Malczewski sprzedany za ponad 3 mln zł. "Poszukiwanie bezpiecznej inwestycji w niełatwych czasach"

W rozmowie z Onetem Konrad Szukalski, wiceprezes Agra-Art, powiedział:

Zakup tej klasycznej kompozycji pędzla Malczewskiego można traktować jako poszukiwanie bezpiecznej i pewnej inwestycji w niełatwych czasach. Z drugiej strony jest to sygnał potwierdzający proces dojrzewania krajowego rynku aukcyjnego oraz rosnącego doświadczenia naszych kolekcjonerów.

Podczas Aukcji Sztuki Dawnej, która odbyła się w Agra-Art 22 marca, sprzedano też m.in. olejny obraz Włodzimierza Tetmajera "Wesele w Bronowicach" za 271 tys. zł (230 tys. zł plus opłaty aukcyjne), pastelowe "Sosny w połądze" Leona Wyczółkowskiego za 170 tys. zł i dzieło Alfreda Wierusza-Kowalskiego "Wesoła jazda", którego nabywca zapłacił 572 tys. zł (485 tys. zł plus opłaty aukcyjne).

Więcej o:
Komentarze (19)
Obraz Jacka Malczewskiego sprzedany za rekordową kwotę
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 10 razy 8

  Jakby zainwestował w Bentleya to suweren to zrozumie - ale malarstwa to mu nie daruje ...

 • pilot.tv

  Oceniono 6 razy 6

  Uwielbiam obrazy Malczewskiego. Świetne malarstwo. Gratuluję inwestycji panu prezesowi.

 • six_a

  Oceniono 4 razy 4

  glinski kupil?

 • justas32

  Oceniono 7 razy 3

  Kiedyś chciałem zainwestować w polskie malarstwo - ale okazało się że większość obrazów na rynku to podróbki a te z domów aukcyjnych są nieadekwatnie wysoko wyceniane ...

 • wilma.flintstone

  Oceniono 4 razy 2

  Lokata kapitalu w trudnych czasach, aczkolwiek za taka kase?

 • lilicziczi

  Oceniono 1 raz 1

  Piękny obraz.

 • zenonbush

  Oceniono 3 razy 1

  Ustawka reklamowa :) Jak "poszedł" za 3 mln to teraz takie tańsze po 800-900 tys. zł będą miały branie :D Paaanie, bier pan, bo jutro nie bedzie, te obrazy są warte 10x więcej...

 • jkl54

  0

  ale pompka....

 • bezzebnykloszard

  Oceniono 14 razy 0

  Pralnia pieniędzy.
  Obraz jest przepiękny, ale nie ma wafla, żeby kilka pociągnięć pędzlem po płótnie warte było miliony. To jest ewidentny wał i legalizacja kasy pochodzącej z przestępstw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX