Nie żyje Andrzej Strumiłło. Wybitny i wszechstronny artysta miał 93 lata

W wieku 93 lat zmarł profesor Andrzej Strumiłło, wybitny i wszechstronny artysta. W latach 80. był kierownikiem pracowni graficznej przy sekretariacie ONZ, odznaczono go Złotym Medalem Gloria Artis. Był też jednym z pomysłodawców założenia Wigierskiego Parku Narodowego.

Andrzej Strumiłło zmarł w czwartek 9 kwietnia w Suwałkach. Malarz miał 93 lata, urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Jako wszechstronny artysta poza malarstwem zajmował się także grafiką, rzeźbą, fotografią, poezją, pisarstwem i scenografią. Wykładał na ASP w Krakowie, była członkiem zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików.

Nie żyje Andrzej Strumiłło. Wybitny artysta odszedł w wieku 93 lat

Andrzej Strumiłło ukończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiego ASP - sam później został także wykładowcą tej uczelni. Za młodu razem z Andrzejem Wajdą i Janem Tarasinem należał do Grupy Samokształceniowej pod kierownictwem Andrzeja Wróblewskiego. W ciągu swojej wieloletniej kariery artysta dał niejednokrotnie dowód swojej wielkiej wyobraźni - tworzył dzieła zróżnicowane, różnymi technikami artystycznymi. W jego twórczości pojawiały się wątki abstrakcyjne, poetyckie, metaforyczne często niepozbawione egzystencjalnej wymowy.

Profesor Andrzej Strumiłło nie żyjeProfesor Andrzej Strumiłło nie żyje Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Po studiach m.in. współpracował z Polską Izbą Handlową, dla której projektował pawilony wystawiennicze. Dzięki temu dużo podróżował, odwiedził takie państwa jak Nepal, Chiny, Indie, Japonia, Mongolia, Turcja czy Syria. Każdą z tych podróży dokumentował cyklami rysunkowymi i fotograficznymi. Wydał trzy tomy poezji ("Moje", "Jak"i "Ja. Poezje wybrane"), zbiór dzienników. Razem z Czesławem Miłoszem i Tomasem Venclovą zainicjował powstanie "Księgi Wielkiego Księstwa Litewskiego". To zbiór esejów 20 pisarzy z Polski, Litwy i Białorusi, którzy odwołują się do tradycji Księstwa Litewskiego.

Wystawa malarstwa Andrzeja Strumiłło z cyklów '' Mandale '' i '' Twarze ''Wystawa malarstwa Andrzeja Strumiłło z cyklów '' Mandale '' i '' Twarze '' Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Od 1982 roku przez następne dwa lata zajmował stanowisko kierownika pracowni graficznej przy sekretariacie ONZ w Nowym Jorku. To także on był jednym z pomysłodawców założenia Wigierskiego Parku Narodowego - już od 1977 roku zajmował się organizowaniem interdyscyplinarnych spotkań "Sztuka i środowisko" w Wigrach. W 2005 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Otrzymał też inne odznaczenia, takie jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę ministra spraw zagranicznych.

W 2008 roku we współpracy z Ministerstwem Kultury w Suwałkach otworzono jego galerię, gdzie prezentowane są jego obrazy, rzeźby, fotografie, rysunki, cykle graficzne.