Fundacja Grażyny Wolszczak próbowała przejąć siedzibę Teatru IMKA? Tomasz Karolak: Bez poczucia przyzwoitości

Założyciel i dyrektor warszawskiej IMKI Tomasz Karolak wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że Fundacja Grażyny Wolszczak przygotowywała wrogie przejęcie siedziby teatru. Poprosiliśmy o wypowiedź menedżera aktorki.
Zobacz wideo POPkultura - nowy odcinek

Tomasz Karolak napisał, że z niedowierzaniem przyjął informacje o tym, że goszcząca w Teatrze IMKA od 2015 roku Grażyna Wolszczak prowadząca Fundację Garnizon Sztuki, od kilku miesięcy podejmuje starania o przejęcie miejsca działalności artystycznej Teatru IMKA przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie. Zarządcą jest Związek Harcerstwa Polskiego, umowa z teatrem wygasa z końcem czerwca.

Tomasz Karolak o działaniach Fundacji Grażyny Wolszczak: Wyczerpują znamiona czynu nieuczciwej konkurencji

Wolszczak przez pięć lat wystawiała na scenie produkowane przez siebie spektakle. Karolak twierdzi wręcz, że "znalazła schronienie" w Imce, gdy jej fundacja, nie posiadając sceny, szukała dla siebie miejsca. Dyrektor Teatru IMKA pisze:

Przez pięć lat Grażyna Wolszczak korzystała z naszej gościny, zdobywając także nasze zaufanie. Tymczasem po premierze ostatniego spektaklu fundacji Grażyny Wolszczak, w naszym Teatrze, już w grudniu 2019 r. rozpoczęła negocjacje z zarządcą zajmowanej przez Imkę powierzchni teatralnej, celem jej przejęcia dla potrzeb własnej Fundacji i prowadzonej przez nią działalności, skutkiem czego Teatr Imka po 10 latach istnienia na mapie kulturalnej Warszawy pozbawiony zostałby sceny i tym samym możliwości realizacji planów repertuarowych.

Karolak informuje w oświadczeniu, że o sprawie on i współpracownicy dowiedzieli się w trudnym czasie, gdy z powodu pandemii placówki kulturalne, w tym jego, walczą o przetrwanie i w miesiącu, w którym IMKA obchodzi 10-lecie działalności. "Pomimo mniejszych i większych trudności finansowych, które dotykały nasz Teatr, Imka zdobyła w tym roku w miejskim konkursie trzyletnią dotację, przyznaną przez Biuro Kultury. Jednocześnie Teatr IMKA doszedł do porozumienia z ZHP, zarządcą budynku w którym działa. Plan spłat został wyznaczony do końca 2020 r. i jest sukcesywnie realizowany" - pisze Karolak i dodaje:

Grażyna Wolszczak goszcząc na naszej scenie, znała problemy z jakimi się borykaliśmy, ale też plany jubileuszowe na jesień, miała wiedzę o przyznaniu Imce dotacji, co w żaden sposób nie przeszkodziło jej za naszymi plecami, realizować bez poczucia przyzwoitości własne cele, sprowadzające się do wrogiego przejęcia naszej sceny. Trzeba podkreślić, że Teatr Imka i prowadzona przez Grażynę Wolszczak Fundacja to podmioty konkurencyjne, realizujące zbieżne cele statutowe. Dlatego jej działania związane z siedzibą Teatru IMKA wyczerpują znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

Karolak zarzuca aktorce i założycielce Garnizonu Sztuki to, że posłużyła się "kłamliwym argumentem", podczas negocjacji z zarządcą budynku, twierdząc, "że repertuar Teatru IMKA to de facto jej spektakle. Fakty są takie, że na 15 granych w Teatrze IMKA tytułów - Grażyna Wolszczak ma tylko trzy i tylko jeden gromadzi komplet widzów".

Odpowiedź: To ZHP zaproponował Fundacji Garnizon Sztuki dalsze prowadzenie tego miejsca

Dyrektor Teatru IMKA przyznaje, że przed nim rozmowy z kierownictwem ZHP. Pełną treść oświadczenia można znaleźć tutaj. Strona Garnizonu Sztuki jest "w budowie", zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do menedżera Grażyny Wolszczak. Arek Krzywkowski odpowiedział, że to ZHP podjął decyzję o pozostawieniu tej przestrzeni dla działalności teatralnej i zaproponował Fundacji Garnizon Sztuki dalsze prowadzenie tego miejsca. Niżej pełna treść oświadczenia nadesłanego do Gazeta.pl:

Z dniem 30 czerwca 2020 roku wygasa umowa najmu między Związkiem Harcerstwa Polskiego a Teatrem IMKA sp z oo mieszczącym się przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie. ZHP podjął decyzję o pozostawieniu tej przestrzeni dla działalności teatralnej i zaproponował Fundacji Garnizon Sztuki dalsze prowadzenie tego miejsca. Fundacja jako zewnętrzny producent od kilku lat prowadzi swoją działalność w Teatrze Imka, którą wynajmuje na zasadach komercyjnych.
Niniejszym informujemy, iż zamierzamy honorować wszystkie zobowiązania Teatru Imka wobec innych zewnętrznych producentów dotyczące ustalonego repertuaru na jesień 2020 roku, repertuar ten pozostaje bez zmian.
Pierwszym działaniem/zobowiązaniem Fundacji Garnizon Sztuki jest dostosowanie Teatru do przepisów obowiązujących w szczególności w zakresie bhp, ppoż i innych.
Komentarze (16)
Fundacja Grażyny Wolszczak próbowała przejąć siedzibę Teatru IMKA? Tomasz Karolak: Bez poczucia przyzwoitości
Zaloguj się
 • gaciekesikowej

  Oceniono 25 razy 19

  Pierwszym działaniem/zobowiązaniem Fundacji Garnizon Sztuki jest dostosowanie Teatru do przepisów obowiązujących w szczególności w zakresie bhp, ppoż i innych. - widać Pani Grażyna dba o bezpieczeństwo ppoż. Z artykułu wynika Panie Tomaszu taka puenta że żaden dobry uczynek nie uchodzi bezkarnie. Pozdrawiam.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 16 razy 14

  dziwna nazwa tej fundacji: "garnizon....??????????? sztuki"...zwłaszcz, jak zapozna się z celami tego gremium:
  ==========
  cyt.:
  "
  Cel działania
  =========
  1. Wspieranie i upowszechnianie kultury i sztuki .?????????????
  2. Ochrona dóbr kultury i tradycji ???????????????
  3. Wspieranie inicjatyw lokalnych związanych ze sztuką i kulturą ????????????
  4. Przeszczepianie interesujących zjawisk kultury światowej na grunt krajowy ?????????????
  5. Organizowanie działań i projektów przyczyniających się do budowania porozumienia ponad podziałami narodowościowymi, kulturowymi, społecznymi, ekonomicznymi, pokoleniowymi, religijnymi, etnicznymi etc.??????????
  6. Promocja młodych artystów oraz amatorskiego ruchu artystycznego.??????????????????
  7. Podtrzymywanie tradycji narodowej i na jej podstawie budowanie współczesnego patriotyzmu ???????????????????????????????????????????
  8. Pomoc w dostępie do kultury osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym ??????????
  9. Rozwijanie i umacnianie postaw zorientowanych na aktywne współdziałanie w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego ????????????????
  10. Upowszechnianie tematyki proobronnej ??????????????
  11. Promocja dziedzictwa, tradycji oraz kultury wojska polskiego ??????????????
  12. Organizowanie przedsięwzięć mających na celu łagodzenie stresu pourazowego w szczególności dla żołnierzy i pracowników wojska - uczestników misji międzynarodowych oraz członków ich rodzin ????????????????????????????????????
  13. Popularyzowanie różnych form kultury oraz budowa więzi wokół sztuki, środowisk lokalnych i różnych grup społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy, byłych żołnierzy, pracowników wojska i ich rodzin, weteranów, dzieci i młodzieży oraz osób starszych ??????????????????????????
  14. Wspieranie i organizacja wolontariatu"??????????????

 • vicenteolivio

  Oceniono 22 razy 6

  Wolszczak to jednak SZMACIARA.

 • gapcio2010

  Oceniono 7 razy 5

  Pamiętajcie, stara zasada mówi, że: KAŻDY DOBRY UCZYNEK BĘDZIE U K A R A N Y !

 • wamal

  Oceniono 7 razy 5

  Fakty są takie, że na 15 granych w Teatrze IMKA tytułów - Grażyna Wolszczak ma tylko trzy i tylko jeden gromadzi komplet widzów".
  postawilbym 3USD przeciwko 3 orzechom laskowym, że ŻADEN Z POZOSTALYCH DWUNASTU nie ma KOMPLETU widzów
  sorry, taki klimat mamy

 • wamal

  Oceniono 5 razy 5

  no to mamy polskie
  "I KTO TO MÓWI 39 i 1/2"

 • koronawirus_z_alpaki

  Oceniono 1 raz 1

  No i wyru...ala Karolaka.

 • 2greg

  Oceniono 6 razy 0

  Wart Pac pałaca...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX