Światowy Dzień Sztuki na Google Arts & Culture. Do obejrzenia m.in. kolekcja Muzeum Narodowego "Nie tylko dama"

Z okazji Światowego Dnia Sztuki platforma Google Arts & Culture ma w zanadrzu moc atrakcji dla całej rodziny. Udostępniona została nowa kolekcja - Family Fun with Arts & Culture, a także ponad 100 wystaw z muzeów całego świata. Wśród nich jest propozycja Muzeum Książąt Czartoryskich, stworzona przez Muzeum Narodowe w Krakowie.
Zobacz wideo

Z okazji Światowego Dnia Sztuki na Google Arts & Culture mamy okazję skorzystać z mnóstwa nowości przygotowanych przez platformę. Po pierwsze, jest coś nowego dla całej rodziny, a mianowicie kolekcja – Family Fun with Arts & Culture (Rodzinna zabawa z kulturą i sztuką), która pokazuje nowe sposoby odkrywania i uczenia się o sztuce, zwierzętach, nauce, kosmosie, książkach i muzyce. Rodzice i dzieci mogą sprawdzić, co kryje się we wnętrzu czarnej dziury, spotkać się z jurajskim gigantem w wirtualnej rzeczywistości, a nawet poćwiczyć magię Harry'ego Pottera. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano wirtualne wycieczki po galeriach muzealnych w towarzystwie nieznośnego pingwina. Pingwin oprowadza dzieci między innymi po Wersalu czy Muzeum Historii Naturalnej.

Zobacz też: Obraz Jacka Malczewskiego sprzedany za rekordową kwotę >>

Ponad 18 tys. dzieł sztuki do obejrzenia w Google Arts & Culture

Dzięki pomocy partnerów na Google Arts & Culture udostępniono również nowe skarby i historie. 35 instytucji kulturalnych prezentuje ponad 100 różnorodnych wirtualnych wystaw, w tym 18 000 nowych dzieł sztuki, eksponatów i opowieści. Swoje kolekcje stworzyły muzea i organizacje takie jak: Atassi Foundation (Fundacja Atassi - ZEA), Museum of Contemporary Art in Buenos Aires (Muzeum Sztuki Współczesnej w Buenos Aires – Argentyna), Palazzo Monti (Włochy), Yale Center for British Art (Centrum Sztuki Brytyjskiej Uniwersytetu Yale - USA), Nakamura Keith Haring Collection (Japonia), a także Muzeum Narodowe w Krakowie.

Nasza rodzima propozycja to "Nie tylko Dama", czyli kolekcja Muzeum Książąt Czartoryskich, stworzona przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Wystawa prezentuje dzieła i artefakty, m.in. "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", Klucz od Świątyni Sybilli w Puławach czy "Portret Izabeli z Flemmingów księżnej Czartoryskiej".

Jeżeli tęsknicie za podróżami po świecie, już teraz można się wybrać się na spacer po japońskim muzeum i obejrzeć dzieła Keitha Haringa, a także dowiedzieć się więcej o życiu tego kultowego artysty. W kolekcji znajduje się ponad 50 dzieł, które zostały zdigitalizowane w ultra-wysokiej rozdzielczości, w tym słynną Smiley Face czy rozkładającego swoje ogromne skrzydła jasnożółtego anioła. Dla tych, którym marzy się więcej podróży kulturalny z fotela przygotowano kilka kolekcji, dzięki którym można odkryć cuda Włoch, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Aby zaś w trochę inny sposób odkryć sztukę, warto zainstalować bezpłatną aplikację Google Arts & Culture i spróbować funkcji Art Transfer, Art Projector lub Art Selfie.

Więcej o: