Spór o siedzibę Teatru IMKA. Karolaka w konflikcie z Wolszczak popiera wiceminister kultury

Aktor, założyciel i dyrektor warszawskiej IMKI Tomasz Karolak wydał w kwietniu oświadczenie, w którym twierdzi, że fundacja Grażyny Wolszczak przygotowywała "wrogie przejęcie" siedziby jego teatru. Teraz informuje, że w specjalnym liście do naczelnik ZHP popiera go wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
Zobacz wideo

Tomasz Karolak w swoim oświadczeniu wyjawił, że z niedowierzaniem przyjął informację o tym, że goszcząca w Teatrze IMKA od 2015 roku Grażyna Wolszczak (prowadząca Fundację Garnizon Sztuki) od kilku miesięcy podejmuje starania o przejęcie siedziby tego teatru. Ten mieści się przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie, zaś zarządcą budynku jest Związek Harcerstwa Polskiego - umowa z IMKĄ wygasa z końcem czerwca.

Czytaj też: Grażyna Wolszczak o nowym "Wiedźminie" i Yennefer: Nie obejrzałam do końca. Ale to inna historia

Ministerstwo kultury włącza się w spór o siedzibę IMKI

Okazuje się, że dyrektora IMKI popiera Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury. Napisała do Anny Nowosad, Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego list, w którym apeluje o zrozumienie trudnej sytuacji teatru w czasie pandemii. Jak podaje serwis e-teatr.pl, napisała:

Kieruję na Pani ręce poparcie wobec starań dyrektora Teatru IMKA, pana Tomasza Karolaka, o umożliwienie funkcjonowania tej ważnej, niepublicznej instytucji kultury w dotychczasowej siedzibie, tj. w budynku przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie, znajdującym się w zarządzie Związku Harcerstwa Polskiego.
Założony w 2010 r. Teatr IMKA jest jedną z najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych scen prywatnych w naszym kraju, istotnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Przygotowuje wartościowe spektakle we współpracy z uznanymi reżyserami i z udziałem wielu znakomitych artystów. W swojej działalności artystycznej uwzględnia zadania edukacyjne, regularnie realizując przedstawienia dla dzieci i młodzieży. Instytucja jest też beneficjentem Programów Ministra, które w konkursowym trybie dofinansowują wartościowe projekty artystyczne.

W oświadczeniu opublikowanym na serwisie e-teatr.pl Karolak poinformował, że 14 kwietnia spotkał się z Anną Nowosad - "Podczas wtorkowego spotkania doszło do wyjaśnienia stanowisk ZHP oraz Teatru IMKA. Teatr IMKA w najbliższym czasie ma przedstawić ZHP propozycję warunków pozostania w dotychczasowej siedzibie. Stanie się ona przedmiotem rozmów ZHP i Teatru IMKA. Pani Naczelnik Anna Nowosad w trakcie wykazała zrozumienie dla trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się obecnie Teatr IMKA, jego widzowie i związani z Teatrem artyści oraz twórcy".

Skierowaliśmy zapytanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czekamy na odpowiedź.

Karolak: Bez poczucia przyzwoitości. Odpowiedź: To zarządca budynku się do nas zgłosił

Karolak w poprzednim oświadczeniu podkreślał, że o sprawie on i współpracownicy dowiedzieli się w trudnym czasie. W miesiącu, w którym IMKA obchodzi 10-lecie działalności, a w dodatku wszystkie placówki kulturalne w Polsce walczą o przetrwanie. "Pomimo mniejszych i większych trudności finansowych, które dotykały nasz Teatr, IMKA zdobyła w tym roku w miejskim konkursie trzyletnią dotację, przyznaną przez Biuro Kultury. Jednocześnie Teatr IMKA doszedł do porozumienia z ZHP, zarządcą budynku w którym działa. Plan spłat został wyznaczony do końca 2020 r. i jest sukcesywnie realizowany" - pisze Karolak i dodaje:

Grażyna Wolszczak goszcząc na naszej scenie, znała problemy z jakimi się borykaliśmy, ale też plany jubileuszowe na jesień, miała wiedzę o przyznaniu IMCE dotacji, co w żaden sposób nie przeszkodziło jej za naszymi plecami, realizować bez poczucia przyzwoitości własne cele, sprowadzające się do wrogiego przejęcia naszej sceny. Trzeba podkreślić, że Teatr IMKAa i prowadzona przez Grażynę Wolszczak Fundacja to podmioty konkurencyjne, realizujące zbieżne cele statutowe. Dlatego jej działania związane z siedzibą Teatru IMKA wyczerpują znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

Karolak zarzucił aktorce i założycielce Garnizonu Sztuki to, że posłużyła się "kłamliwym argumentem", podczas negocjacji z zarządcą budynku, twierdząc, "że repertuar Teatru IMKA to de facto jej spektakle. Fakty są takie, że na 15 granych w Teatrze IMKA tytułów - Grażyna Wolszczak ma tylko trzy i tylko jeden gromadzi komplet widzów".

Kultura.gazeta.pl już wcześniej zwróciła się wtedy o komentarz w tej sprawie do menadżera Grażyny Wolszczak, która prowadzi Fundację Garnizon Sztuki razem z Joanną Glińską. Arek Krzywkowski odpowiedział nam, że to ZHP podjął decyzję o pozostawieniu tej przestrzeni dla działalności teatralnej i zaproponował Fundacji Garnizon Sztuki dalsze prowadzenie tego miejsca. Niżej pełna treść oświadczenia nadesłanego do Gazeta.pl:

Z dniem 30 czerwca 2020 roku wygasa umowa najmu między Związkiem Harcerstwa Polskiego a Teatrem IMKA sp z oo mieszczącym się przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie. ZHP podjął decyzję o pozostawieniu tej przestrzeni dla działalności teatralnej i zaproponował Fundacji Garnizon Sztuki dalsze prowadzenie tego miejsca. Fundacja jako zewnętrzny producent od kilku lat prowadzi swoją działalność w Teatrze IMKA, którą wynajmuje na zasadach komercyjnych.
Niniejszym informujemy, iż zamierzamy honorować wszystkie zobowiązania Teatru IMKAa wobec innych zewnętrznych producentów dotyczące ustalonego repertuaru na jesień 2020 roku, repertuar ten pozostaje bez zmian.
Pierwszym działaniem/zobowiązaniem Fundacji Garnizon Sztuki jest dostosowanie Teatru do przepisów obowiązujących w szczególności w zakresie bhp, ppoż i innych.
Więcej o:
Komentarze (37)
Spór o siedzibę Teatru IMKA. Karolaka w konflikcie z Wolszczak popiera wiceminister kultury
Zaloguj się
 • wilkowaty

  Oceniono 25 razy 19

  Spór należy rozstrzygnąć na scenie. Ustawić basen z kisielem , Wolszczak i Karolak w rolach głównych. Widownia będzie pełna a Oni się nie podrapią.

 • nutka7.17

  Oceniono 30 razy 18

  Wiceminister pislamskiej kultury, to nie rekomendacja, raczej "pocałunek śmierci":)))

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 19 razy 15

  Pis nie robi dobrze komuś za free. Drogo to będzie Karolaka kosztowało. Wchodzenie w układy z mafią nikomu na dobre nie wychodzi, choć na początku ma się z tego korzyści.

 • akiraxx

  Oceniono 13 razy 7

  Nie za bardzo mi się chce wnikać w istotę tego konfliktu, ale jak widzę że jedna ze stron jest wspierana prze PiS kulturę, to raczej w ciemno jestem w stanie sobie wyrobić zdanie w sprawie. Dla głupiego biznesu nie warto się zeszmacać kontaktami z PiS-em.

 • shawmut

  Oceniono 4 razy 4

  nie byłoby sprawy, gdyby Karolak nie miał ogromnych długów, których nie nie zamierza spłacać. Trudno sie dziwić ZHP, wynajmującemu mu teatr, że nie chce dłużej mieć problemów z niesłownym aktorem, któremu komornik wszedł na konto. Tłumaczenie sytuacji koronawirusem jest żenujące, jak wiele działań tego wyrośniętego chłopczyka. Jeśli więc Karolak zamiast sprzedać samochodziki, zamienić dom na mniejszy i wyjść z długów z twarzą, wyciąga rękę po wsparcie PIS, to świadczy tylko o nim.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 8 razy 4

  Jakoś tak przemknęlo (czy nie przemknęło?), ze Karolak nie płaci. To ZHP zaproponowało Wolszczak wynajem.
  Poza tym nie wiem po co oni to robią, bo teatry będą zamknięte do czasu pojawienia się szczepionki.

 • andrzej.wald

  Oceniono 3 razy 3

  Jeżeli teatr IMKA zalega z płaceniem czynszu to nie dziwi mnie, że właściciel budynku może nie chcieć dalej kontynuować tego najmu. Dla przypomnienia nie tak dawno jeszcze głośnym echem odbiła się informacja z oświadczenia majątkowego senatora PO Roberta Dowhana, że Karolak jest mu winien pieniądze za widownię do teatru IMKA. Chodzi podobno o 110 tys. zł. Niezależnie od tego czy pani Wolszczak za plecami Karolaka przyszła do właściciela budynku z propozycją najmu czy też sam właściciel złożył jej propozycję to będąc właścicielem budynku wolałbym solidniejszego najemcę aniżeli Teatr Imka pana Karolaka. W tym samym budynku mieści się też Studio Buffo. Być może zamiast iść na noże i udry z Wolszczak porozmawiać z nią oraz Józefowiczem o możliwości korzystania z ich scen? Tym bardziej, że czasy dla teatrów prywatnych są trudne, a rozłożenie kosztów na trzy podmioty może wyjść tym trzem instytucjom na dobre. Może zamiast walczyć ze sobą lepiej zjednoczyć siły i wspólnie z Wolszczak i może jeszcze Józefowiczem rozmawiać z właścicielem czyli ZHP o warunkach najmu? Zamiast konkurować i walczyć ze sobą lepiej można wyjść na współpracy. Panie Karolak polecam jedną z chińskich zasad z traktatów o prowadzeniu wojny - "kiedy przeciwnika pokonać nie możesz to najlepiej jest się z nim zaprzyjaźnić."

 • mateo292

  Oceniono 21 razy 3

  Karolak skoro to twoj teatr a ZHP wypowiedziało Ci umowe najmu na rzecz Fundacji Wolszczakowej to bierzesz swoj teatr pod pache znajdujesz inne miejsce i dzialasz dalej, w czym problem?
  A wychodzi na to ze działałes na "krzywy ryj" zyjac z dotacji nie płacac czynszu ZHP a teraz płaczesz w mediach ze "Niemiec Cie bije "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX