Tomasz Karolak w swoim oświadczeniu wyjawił, że z niedowierzaniem przyjął informację o tym, że goszcząca w Teatrze IMKA od 2015 roku Grażyna Wolszczak (prowadząca Fundację Garnizon Sztuki) od kilku miesięcy podejmuje starania o przejęcie siedziby tego teatru. Ten mieści się przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie, zaś zarządcą budynku jest Związek Harcerstwa Polskiego - umowa z IMKĄ wygasa z końcem czerwca.
Czytaj też: Grażyna Wolszczak o nowym "Wiedźminie" i Yennefer: Nie obejrzałam do końca. Ale to inna historia
Okazuje się, że dyrektora IMKI popiera Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury. Napisała do Anny Nowosad, Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego list, w którym apeluje o zrozumienie trudnej sytuacji teatru w czasie pandemii. Jak podaje serwis e-teatr.pl, napisała:
Kieruję na Pani ręce poparcie wobec starań dyrektora Teatru IMKA, pana Tomasza Karolaka, o umożliwienie funkcjonowania tej ważnej, niepublicznej instytucji kultury w dotychczasowej siedzibie, tj. w budynku przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie, znajdującym się w zarządzie Związku Harcerstwa Polskiego.
Założony w 2010 r. Teatr IMKA jest jedną z najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych scen prywatnych w naszym kraju, istotnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Przygotowuje wartościowe spektakle we współpracy z uznanymi reżyserami i z udziałem wielu znakomitych artystów. W swojej działalności artystycznej uwzględnia zadania edukacyjne, regularnie realizując przedstawienia dla dzieci i młodzieży. Instytucja jest też beneficjentem Programów Ministra, które w konkursowym trybie dofinansowują wartościowe projekty artystyczne.
W oświadczeniu opublikowanym na serwisie e-teatr.pl Karolak poinformował, że 14 kwietnia spotkał się z Anną Nowosad - "Podczas wtorkowego spotkania doszło do wyjaśnienia stanowisk ZHP oraz Teatru IMKA. Teatr IMKA w najbliższym czasie ma przedstawić ZHP propozycję warunków pozostania w dotychczasowej siedzibie. Stanie się ona przedmiotem rozmów ZHP i Teatru IMKA. Pani Naczelnik Anna Nowosad w trakcie wykazała zrozumienie dla trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się obecnie Teatr IMKA, jego widzowie i związani z Teatrem artyści oraz twórcy".
Skierowaliśmy zapytanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czekamy na odpowiedź.
Karolak w poprzednim oświadczeniu podkreślał, że o sprawie on i współpracownicy dowiedzieli się w trudnym czasie. W miesiącu, w którym IMKA obchodzi 10-lecie działalności, a w dodatku wszystkie placówki kulturalne w Polsce walczą o przetrwanie. "Pomimo mniejszych i większych trudności finansowych, które dotykały nasz Teatr, IMKA zdobyła w tym roku w miejskim konkursie trzyletnią dotację, przyznaną przez Biuro Kultury. Jednocześnie Teatr IMKA doszedł do porozumienia z ZHP, zarządcą budynku w którym działa. Plan spłat został wyznaczony do końca 2020 r. i jest sukcesywnie realizowany" - pisze Karolak i dodaje:
Grażyna Wolszczak goszcząc na naszej scenie, znała problemy z jakimi się borykaliśmy, ale też plany jubileuszowe na jesień, miała wiedzę o przyznaniu IMCE dotacji, co w żaden sposób nie przeszkodziło jej za naszymi plecami, realizować bez poczucia przyzwoitości własne cele, sprowadzające się do wrogiego przejęcia naszej sceny. Trzeba podkreślić, że Teatr IMKAa i prowadzona przez Grażynę Wolszczak Fundacja to podmioty konkurencyjne, realizujące zbieżne cele statutowe. Dlatego jej działania związane z siedzibą Teatru IMKA wyczerpują znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.
Karolak zarzucił aktorce i założycielce Garnizonu Sztuki to, że posłużyła się "kłamliwym argumentem", podczas negocjacji z zarządcą budynku, twierdząc, "że repertuar Teatru IMKA to de facto jej spektakle. Fakty są takie, że na 15 granych w Teatrze IMKA tytułów - Grażyna Wolszczak ma tylko trzy i tylko jeden gromadzi komplet widzów".
Kultura.gazeta.pl już wcześniej zwróciła się wtedy o komentarz w tej sprawie do menadżera Grażyny Wolszczak, która prowadzi Fundację Garnizon Sztuki razem z Joanną Glińską. Arek Krzywkowski odpowiedział nam, że to ZHP podjął decyzję o pozostawieniu tej przestrzeni dla działalności teatralnej i zaproponował Fundacji Garnizon Sztuki dalsze prowadzenie tego miejsca. Niżej pełna treść oświadczenia nadesłanego do Gazeta.pl:
Z dniem 30 czerwca 2020 roku wygasa umowa najmu między Związkiem Harcerstwa Polskiego a Teatrem IMKA sp z oo mieszczącym się przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie. ZHP podjął decyzję o pozostawieniu tej przestrzeni dla działalności teatralnej i zaproponował Fundacji Garnizon Sztuki dalsze prowadzenie tego miejsca. Fundacja jako zewnętrzny producent od kilku lat prowadzi swoją działalność w Teatrze IMKA, którą wynajmuje na zasadach komercyjnych.
Niniejszym informujemy, iż zamierzamy honorować wszystkie zobowiązania Teatru IMKAa wobec innych zewnętrznych producentów dotyczące ustalonego repertuaru na jesień 2020 roku, repertuar ten pozostaje bez zmian.
Pierwszym działaniem/zobowiązaniem Fundacji Garnizon Sztuki jest dostosowanie Teatru do przepisów obowiązujących w szczególności w zakresie bhp, ppoż i innych.