Piotr Bernatowicz, dyrektor CSW, udostępnił antyaborcyjny filmik. Przerobił pracę wspierającą strajk kobiet

Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, podzielił się na Facebooku krótkim filmikiem, który przerobił w celu nadania mu antyaborcyjnego wydźwięku. Wersję oryginalną stworzyli artyści rezydenci CSW. Bernatowicza broni prezes stowarzyszenia Ordo Iuris i cieszy się przy tym z "dobrej zmiany" w Centrum.
Zobacz wideo

Karolina Grzywnowicz, artystka rezydentka Centrum Sztuki Współczesnej, udostępniła na Facebooku wideo, które przedstawia grupę osób zawieszających na fasadzie budynku CSW transparent z napisem "Piekło kobiet". To komentarz do rozpatrywanego 15 kwietnia w Sejmie obywatelskiego projektu zaostrzającego prawo aborcyjne.

Niedługo potem na profilu Piotra Bernatowicza, dyrektora CSW, znalazł się ten sam filmik, ale ze zmienioną końcówką.

Zobacz też: Sprawa aborcji do "zamrażarki". A nawet do dwóch. W PiS żarty z Julii Przyłębskiej >>

Bernatowicz przerabia pracę artystów na antyaborcyjną. Prezes Ordo Iuris: Cieszę się, że w CSW nastała dobra zmiana

Opublikowana przez szefa Centrum Sztuki Współczesnej odsłona filmiku różni się od oryginału tym, że napisowi "Piekło kobiet" towarzyszy umieszczone nad nim słowo "Aborcja" oraz zdanie: "W 2019 roku 42 miliony dzieci zabito w wyniku aborcji". Bernatowicz na Facebooku podpisał wideo "Aborcja = piekło kobiet".

Dani Ploeger, jeden z twórców filmiku, w komentarzu podkreślił, że "dzieło" Bernatowicza narusza prawa autorskie zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International, która pozwala jedynie na udostępnianie objętych nią materiałów. Przede wszystkim z tej przyczyny nie zabrakło licznych słów krytyki wobec dyrektora CSW.

Bronił go jednak prezes organizacji Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski. który pod wpisem Bernatowicza kłócił się z innymi użytkownikami w kwestii prawa autorskiego, natomiast na własnym profilu podał wideo dalej i napisał:

Szacunek dla życia, którego ochrona jest prawem poprzedzającym wszelkie inne prawa, powinien być wspólną sprawą. Ponad wszelkimi podziałami. Bez względu na wyznanie, przekonania, zapatrywania polityczne. Bo szacunek dla życia i godności muszą być wspólnym mianownikiem współczesnej debaty publicznej. (...) To wielka rzecz, bo od lat, przechodząc obok CSW, marzyłem (wraz z przyjaciółmi) o sztuce współczesnej podejmującej naprawdę istotne, naprawdę prowokacyjne tematy. A do nich należy powszechna obrona życia. Cieszę się, że w tym miejscu nastała dobra zmiana

"The New York Times" o Bernatowiczu: Zmienia muzeum w pole bitwy w polskich wojnach kulturowych

W styczniu tego roku "The New York Times" opublikował tekst pod tytułem "A Polish Museum Turns to the Right, and Artists Turn Away" ("Polskie muzeum skręca w prawo, artyści się od niego odwracają"). Jego autor, Alex Marshall, opisywał w nim zmianę warty na stanowisku dyrektora CSW, która wzbudziła nie lada kontrowersje.

Minister kultury Piotr Gliński powołał Piotra Bernatowicza na stanowisko dyrektora CSW Zamek Ujazdowski na siedmioletnią kadencję - jak zauważa Alex Marshall, to znacznie dłuższy okres niż zwyczajowe 4-5 lat. Autor dodaje, że CSW od trzydziestu lat prezentowało prace najciekawszych polskich i światowych artystów eksperymentalnych i nie stroniło od polityki. Bernatowicz także interesuje się polityką, ale "jego poglądy różnią się diametralnie od większości w świecie sztuki". Nowy dyrektor CSW powiedział "NYT", że tenże świat "jest zdominowany przez lewicową, a konkretnie neo-marksistowską ideologię". Marshall napisał:

Pan Bernatowicz chce to zmienić i promować artystów, którzy mają inne poglądy: konserwatywne, patriotyczne, prorodzinne. Jego plany zmieniają muzeum w kolejne pole bitwy w polskich wojnach kulturowych, które stawiają liberałów przeciwko rządzącej populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, a także innym konserwatywnym grupom

Czytaj więcej: "The New York Times" zaniepokojony sytuacją w warszawskim CSW. "Kolejne pole bitwy w polskich wojnach kulturowych" >>

Więcej o:
Komentarze (90)
Piotr Bernatowicz, dyrektor CSW, udostępnił antyaborcyjny filmik. Przerobił pracę wspierającą strajk kobiet
Zaloguj się
 • geraldine2015

  Oceniono 72 razy 68

  Złodziej jak wszyscy w PISie. Ukradł , bo sam nie potrafi nic zrobić. A taki katolik, źe samo ordo iuris go chwali. Cóż, widać katole tak mają. Kradną cudze.

 • homo_lupus

  Oceniono 54 razy 52

  Polska prawickowatość złodziejstwo ma w genach. Nie pamiętam żadnej kampanii wyborczej PIS, w której nie ukradliby a to piosenki, a to grafiki, a to odzieży podarowanej ubogim

 • antonikarcz

  Oceniono 46 razy 46

  Kolejni PiS oszust, prostak i złodziej.

 • kazek100

  Oceniono 39 razy 37

  Czytałem w nim wywiad niedawno w Polityce. Twierdził, że wcale nie jest pisiorem. Niestety, w co drugim zdaniu było ordynarne kłamstwo. A teraz jak widać, to nie tylko pisior, kłamca, ale także zwyczajne chamidło. Już 20 lat temu kobiety w Polsce umierały, bo tacy ideologiczni wariaci ograniczali wykonywanie badań prenatalnych. Może ten rządowy pachołek coś by o tym powiedział?
  Poza tym coś mi się wydaje, że gdyby żył Boy Żeleński, sprzedałby mu kopa w dudę.

 • homer101

  Oceniono 38 razy 36

  Czyżbyśmy mieli już państwo wyznaniowe ? Jesteśmy o krok za talibami

 • olaf110

  Oceniono 35 razy 33

  Jeszcze jeden pisowski debil.

 • anty_populista

  Oceniono 32 razy 32

  Pan Bernatowicz nie dopisał na "swoim" filmiku nic na temat setek milionów "dzieci" co roku "zabijanych" w wyniku naturalnych poronień (tak naturalnie kończy się ok. 60 - 70% przypadków zapłodnienia u człowieka)? Dziwne, czyżby ten fakt (starannie przemilczany przez zwolenników uznania zarodka za człowieka) nie pasował do jego koncepcji ideologiczno-religijnej? A może pan dyrektor wspomniałby coś na temat bulwersujących przypadków tzw. wczesnego kanibalizmu u "ludzi"? Zjawisko to zachodzi w czasie ciąż bliźniaczych i polega na wchłonięciu jednego zarodka bliźniaczego przed drugi. Rodzi się chimera czyli człowiek-morderca i kanibal. Pod sąd z nim. Taka zbrodnia nie może ujść na sucho. Gdzie projekt stosownej ustawy karzącej zbrodnicze zarodki? Przecież to ludzie, a więc zbrodnia jest ewidentna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX