Polak nagrodzony World Press Photo 2020. Zdjęcie Tomasza Kaczora wyróżnione w kategorii portret

Fotograf Tomasz Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w ramach prestiżowego konkursu World Press Photo 2020. Zdjęcie zatytułowane "Przebudzenie" pokazuje nastoletnią Ormiankę cierpiącą na tzw. syndrom rezygnacji.

Tomasz Kaczor był również nominowany w kategorii Zdjęcie Roku - mógł ją zdobyć jako pierwszy Polak w historii konkursu World Press Photo. W tym roku nagrodę za najlepsze zdjęcie 2020 roku powędrowała do japońskiego fotografa. Yasuyoshi Chiba udokumentował demonstrację w Sudanie. Reporter AFP uwiecznił manifestację, która została przeprowadzona podczas przerwy w dostawie prądu. Wszystkie nagrodzone zdjęcia można obejrzeć na stronie World Press Photo.

Polski fotograf Tomasz Kaczor z nagrodą World Press Photo 2020 w kategorii portret

"Przebudzenie" Tomasza Kaczora otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku (zdjęcie pojedyncze). Fotografia znalazła się na okładce czerwcowego "Dużego Formatu" i ilustrowała reportaż "Dzieci śpią ze strachu". Zdjęcie przedstawia 15-letnią Ormiankę, która przebudziła się ze stanu nazwanego syndromem rezygnacji. Dziewczynka otoczona jest przez rodzinę, z którą przebywa w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej - Dębaku w województwie mazowieckim.

Syndrom rezygnacji nazwany został przez psychiatrów i opisuje stan, w który zapadają najczęściej dzieci imigrantów. Według psychologów postępujące zanikanie kontaktu z rzeczywistością, które czasem przechodzi w stan przypominający śpiączkę, jest reakcją dziecka na brak poczucia bezpieczeństwa. Powodem może być też trauma, której doświadczyli uciekając ze swojego kraju lub nie potrafiąc odnaleźć się w nowym miejscu.

Laureaci 63. edycji World Press Photo ogłoszeni zostali w czwartek wieczorem. Nagrody przyznawane są fotografiom pojedynczym, jak i fotoreportażom, które można zgłaszać w ośmiu kategoriach. Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród czterech tysięcy fotografów. Prace nadesłane zostały ze 125 krajów.

Zobacz wideo Polacy pomagają uchodźcom w Libanie
Więcej o:
Komentarze (30)
Polak nagrodzony World Press Photo 2020. Zdjęcie Tomasza Kaczora wyróżnione w kategorii portret
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 18 razy 10

  wyróżnione w kategorii portret...
  World Press Photo to duże wyróżnienie. Ale dlatego, że nie zajmuje się powierzchowną częścią życia. Zapewne zdjęcia prezesa wysiadającego ze służbowego BMW bez maski na cmentarzu zdobyło by też nagrodę cynizmu.

 • dorry

  Oceniono 9 razy 7

  A mi się podoba. Jest coś mocno przykuwającego uwagę w twarzy, oczach tej dziewczyny. Bardzo głebokie spojrzenie. Jakby mówiło: nie wiesz co ja widziałam... Bardzo odświeżające doświadczenie po bombardujących nas zewsząd twarzach celebrytek o oczach tak pustych jak półki sklepowe za komuny.
  Podoba mi się też kompozycja.

 • uthark

  Oceniono 15 razy 7

  Gratulacje, ale jeśli nie jest znany konktest tego zdjęcia, to jest to portret jakiś sporo można znaleźć w Internecie.

 • gorryll

  Oceniono 11 razy 7

  Brawo gratulacje

 • zrobmy_dzis_cos_dobrego

  Oceniono 11 razy 1

  Brawo, Tomek Kaczor!
  PS Tomek jest fotografem z Ekipy Szymona Hołowni. Wokół Szymona jest wiele świetnych ludzi, m.in. Janka Ochojska, gen. Różański, Ada Porowska.

 • jaruskiagent

  Oceniono 28 razy -4

  A może laska po prostu jest na prochach ? Co w tym zdjęciu jest takie szczególnego ? Moim zdaniem wyłącznie opis.

 • falconigel

  Oceniono 17 razy -5

  jestem fotografem od 45 lat zawodowo i zygac mi sie chce na te nagrody world press!! to zadna fotografia,zadna sztuka, zaden reportaz robic fotki krwi zwlok muzumanow ,wojny islamskie isis i cale te gowno!!! dziecko mogloby to zrobic aparatem AMI DRUCHEM!!! totalna profanacja zawodu fotografa!!!! a zrobic cos co nie jest podane na tralerzu??? wojny to juz komercja,mordy gwalty protesty!!! zwykly szajs nie fotografia!!!! tylko czekac az dostanie ktos world press ala coronavirus!!!!!!!!?????? zlikwidowalbym te cale world press!!! to zadna reporterka!!!!!! syf!!!! amatorstwo!!!!!

 • awitold4

  Oceniono 16 razy -6

  Syndrom rezygnacji? Jak se pójdzie do sztabu wyborczego Kidawy, to se napstryka takich fotek ile dusza zapragnie...

 • znam_prawde

  Oceniono 8 razy -8

  Ktosnkur wa wstawi tu tonzdjecie czy musze szukac ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX