Polak nagrodzony World Press Photo 2020. Zdjęcie Tomasza Kaczora wyróżnione w kategorii portret

Fotograf Tomasz Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w ramach prestiżowego konkursu World Press Photo 2020. Zdjęcie zatytułowane "Przebudzenie" pokazuje nastoletnią Ormiankę cierpiącą na tzw. syndrom rezygnacji.

Tomasz Kaczor był również nominowany w kategorii Zdjęcie Roku - mógł ją zdobyć jako pierwszy Polak w historii konkursu World Press Photo. W tym roku nagrodę za najlepsze zdjęcie 2020 roku powędrowała do japońskiego fotografa. Yasuyoshi Chiba udokumentował demonstrację w Sudanie. Reporter AFP uwiecznił manifestację, która została przeprowadzona podczas przerwy w dostawie prądu. Wszystkie nagrodzone zdjęcia można obejrzeć na stronie World Press Photo.

Polski fotograf Tomasz Kaczor z nagrodą World Press Photo 2020 w kategorii portret

"Przebudzenie" Tomasza Kaczora otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku (zdjęcie pojedyncze). Fotografia znalazła się na okładce czerwcowego "Dużego Formatu" i ilustrowała reportaż "Dzieci śpią ze strachu". Zdjęcie przedstawia 15-letnią Ormiankę, która przebudziła się ze stanu nazwanego syndromem rezygnacji. Dziewczynka otoczona jest przez rodzinę, z którą przebywa w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej - Dębaku w województwie mazowieckim.

Syndrom rezygnacji nazwany został przez psychiatrów i opisuje stan, w który zapadają najczęściej dzieci imigrantów. Według psychologów postępujące zanikanie kontaktu z rzeczywistością, które czasem przechodzi w stan przypominający śpiączkę, jest reakcją dziecka na brak poczucia bezpieczeństwa. Powodem może być też trauma, której doświadczyli uciekając ze swojego kraju lub nie potrafiąc odnaleźć się w nowym miejscu.

Laureaci 63. edycji World Press Photo ogłoszeni zostali w czwartek wieczorem. Nagrody przyznawane są fotografiom pojedynczym, jak i fotoreportażom, które można zgłaszać w ośmiu kategoriach. Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród czterech tysięcy fotografów. Prace nadesłane zostały ze 125 krajów.

Zobacz wideo Polacy pomagają uchodźcom w Libanie
Więcej o: