Tomasz Karolak o sytuacji ws. siedziby IMKI: "Ja nie chcę być tam, gdzie mnie nie chcą". To jednak jeszcze nie koniec

Załóżyciel i dyrektor Teatru IMKA Tomasz Karolak kilka dni temu opublikował oświadczenie, w którym oskarżył Fundację Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak o próbę "wrogiego przejęcia" siedziby teatru. Teraz mówi: Nie będę się z koniem kopał.

- Moim zdaniem w tym momencie nie chodzi o pieniądze - twierdzi Tomasz Karolak, mówiąc, że jako chyba jedyna z instytucji kultury na początku pandemii IMKA przelała ogromną sumę pieniędzy na konto ZHP celem wyczyszczenia pewnych zaległości. - O co chodzi, tego nie wiemy - dodaje w "Rezerwacji" Katarzyny Janowskiej. Umowa najmu siedziby teatru, której zarządcą jest Związek Harcerstwa Polskiego, wygasa 30 czerwca.

Tomasz Karolak: Chciałbym dostać normalną szansę przeniesienia marki

Grażyna Wolszczak twierdzi, że już podpisała umowę z zarządcą budynku. - Myślę, że umowa została podpisana bez rozeznania przez administratora, jaką instytucją jest IMKA i bez poczucia, że przeniesienie teatru w inne miejsce, co prędzej czy później się stanie, to jest duża praca logistyczna, ale nie tylko - również promocyjna - mówi dyrektor IMKI i dodaje:

Ja nie chcę być tam, gdzie mnie nie chcą. Przez te 10 lat ogromna kwota została wpłacona jeśli chodzi o czynsze, budynek ma swoje ograniczenia, natomiast ja bym chciał dostać normalną szansę przeniesienia marki. 

W pierwszym oświadczeniu, wydanym tydzień temu, Karolak oskarżał Grażynę Wolszczak i jej fundację o to, że już w grudniu 2019 r. rozpoczęła negocjacje z zarządcą zajmowanej przez IMKĘ powierzchni teatralnej, celem jej przejęcia dla potrzeb własnej Fundacji i prowadzonej przez nią działalności, skutkiem czego teatr po 10 latach istnienia na mapie kulturalnej Warszawy pozbawiony zostałby sceny i tym samym możliwości realizacji planów repertuarowych. Druga strona twierdziła, że z propozycją zwrócił się do niej ZHP.

Kto będzie działał w obecnej siedzibie IMKI? "Zobaczymy, jaka będzie odpowiedź naczelniczki ZHP"

Karolak jest zawiedziony tym, że korzystająca z jego gościnności Grażyna Wolszczak, która w ramach IMKA Light wystawiała tam produkowane przez siebie spektakle, nie poinformowała go o swoich zamiarach. - Byśmy to na pewno przeprowadzili jakoś sensownie, ja bym przygotowywał się do wyjścia z teatru. Tymczasem teraz ani nie mam możliwości znalezienia magazynu, ani żadnego miejsca, ponieważ mamy takie obostrzenia, jakie mamy. Nie dostałem też na początku szansy, żeby przedłużyć (ze względu na pandemię) nasze tam działania. To jest nieetyczne i niemoralne moim zdaniem - zarzuca aktor.

Jak twierdzi Karolak, naczelnik ZHP powiedziała mu, że nie od niej wyszła propozycja do Garnizonu Sztuki, ale jednocześnie Grażyna Wolszczak poinformowała go, że to ZHP zwróciło się do niej i prosiło o zachowanie w tajemnicy. Podkreśla, że nie ma do aktorki żalu, ale jednocześnie pojawiły się porównania z "intrygami z liceum" i "średniowiecznych dzieł".

Spór o siedzibę Teatru IMKA. Karolaka w konflikcie z Wolszczak popiera wiceminister kultury >>

Zapytany przez Katarzynę Janowską, czy pogodził się już z tym, że to koniec IMKI w dotychczasowej siedzibie,

Ja nie będę się z koniem kopał, po prostu chciałbym dla tej idei, która wpisała się w życie kulturalne miasta i Polski, żeby miała ta inicjatywa czas należny zmianie tej siedziby. Zobaczymy, jaka będzie odpowiedź naczelniczki ZHP. 

- Mam na tyle sił, żeby inne miejsce przystosować, ale chciałbym być traktowany poważnie po prostu - podkreślił.

Więcej o:
Komentarze (40)
Tomasz Karolak o sytuacji ws. siedziby IMKI: "Ja nie chcę być tam, gdzie mnie nie chcą". To jednak jeszcze nie koniec
Zaloguj się
 • andrzej.duxa

  Oceniono 42 razy 38

  " IMKA przelała ogromną sumę pieniędzy na konto ZHP celem wyczyszczenia pewnych zaległości"

  czyli łaskawca dopiero jak zaczelo sie palić pod tyłkiem, rozpoczal splacac dlugi?

 • mirelka1

  Oceniono 37 razy 33

  Ej Karolak a etyczne i moralne to jest nie oddanie pożyczki pewnemu biznesmenowi za widownię i obśmiewanie go na insta?

 • top80

  Oceniono 34 razy 28

  Nie płacił czynszu, a teraz wielkie płacze, że go wywalają. O rany

 • bartek.london

  Oceniono 22 razy 20

  Czyli jednak chodzi o kase. Wisial miesiacami z czynsz, wlasciciel cierpliwie poczekal do konca umowy i podziekowal za wspolprace wiazac sie umowa z kims uczciwszym kto bedzie placil regularnie. Jak sie zaczelo w dupce palic to Karolak wyszarpal kase spod ziemi ale jest za pozno. Nikt z nim umowy nie podpisze bo ten znowu bedzie zalegal. Proste.

 • dvla

  Oceniono 17 razy 17

  To ten biedny co super autem jeździ a czynsz jest ostatnim priorytetem?

 • ulg53

  Oceniono 25 razy 17

  Karolak, ciebie nigdzie nie chcą.

 • z.04.2019

  Oceniono 25 razy 17

  Karolak czynsze sie płaci w terminach, nie zalega miesiącami, a póżniej mieć pretensje do świata. Nikt nie będzie utrzymywał darmozjada.
  spadaj Karolak

 • plastikpiokio

  Oceniono 19 razy 11

  ciebie nawet żona nie chciała a co dopiero teatr -----rozważ może cyrk ????

 • gapcio2010

  Oceniono 10 razy 10

  Podobno "robią w kulturze" ,więc tylko należy pogratulowac formy i sposobu załatwienia sprawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX