"Biebrza Płonie". Andrzej Pągowski zaktualizował swój plakat sprzed kilku lat

Andrzej Pągowski zaktualizował plakat, który kilka lat temu powstał w ramach akcji przestrzegającej przed wypalaniem traw. To właśnie celowe zaprószenia ognia może być przyczyną ogromnego pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Artysta postanowił nawiązać do tego w pracy "Biebrza Płonie".

"Nie tak dawno, wszyscy patrzyliśmy z przerażeniem na płonącą Australię. Cały świat obiegły zdjęcia spalonych zwierząt i filmiki z tymi uratowanymi. Artyści zapisywali w historii swoimi pracami tę dramatyczną sytuację. Teraz mamy podobną sytuację w Polsce" - napisał we wstępie Andrzej Pągowski.

"Biebrza Płonie w najgorszym dla natury okresie, gdy rodzi się nowe życie"

Artysta zauważył, że natura i zwierzęta Biebrzańskiego Parku Narodowego umierają po cichu, ponieważ uwaga mediów skupiona jest na innej walce - z epidemią koronawirusa. Andrzej Pągowski postanowił zwrócić uwagę na to zdarzenie, wracając do plakatu, który stworzył kilka lat temu.

"Biebrza płonie prawdopodobnie przez ludzką głupotę i bezmyślność. Kilka lat temu wykonałem plakat o wypalaniu traw. Teraz w zaktualizowanej formie mówi o tragedii, jaka tam się dzieje. Może właśnie z tego powodu. Giną setki ptaków, zwierząt, drobnych gadów i płazów. W najgorszym dla natury okresie, gdy rodzi się nowe życie" - uzasadniał artysta aktualizację plakatu.

Kilka lat temu Andrzej Pągowski stworzył plakat "Daj żyć! Nie wypalaj traw!", który wykorzystywany był w kampaniach informacyjnych między innymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Plakat nawołuje do zaniechania bezsensownego i często bardzo niebezpiecznego procederu, jakim jest celowe wypalanie suchych traw na wiosnę.

"Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Za nieprzestrzeganie tych zakazów grożą wysokie kary. Kodeks wykroczeń przewiduje nawet 5 tys. zł grzywny za wypalanie traw. Znacznie surowszą karę poniesie osoba, która podpalając trawy, spowoduje zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi albo mienia np. budynków. W tym wypadku Kodeks karny przewiduje karę więzienia od roku do 10 lat" - przypomina w komunikacie ARiMR.

Więcej o:
Komentarze (19)
"Biebrza Płonie". Andrzej Pągowski zaktualizował swój plakat "Daj żyć! Nie wypalaj traw" sprzed kilku lat
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 23 razy 23

  Tylko drakońskie kary finansowe dla zbrodniarzy wypalających trawy ukróci ten haniebny proceder - koniec kropka!!!!!!

 • zigzag26

  Oceniono 19 razy 19

  Serce się kraje że takie piękne miejsce ginie w płomieniach.

 • tw0sw0rds

  Oceniono 24 razy 18

  Do chamów i tak nic nie trafia, wypalają trawy, glosują na pis...

 • uniwr

  Oceniono 15 razy 15

  Rozwiązanie jest banalnie proste - zamiast podnosić kary, trzeba zacząć łapać. No ale coś przegłosować jest dużo łatwiej niż coś rzeczywistego zrobić, więc nieprędko to się zmieni :/

 • maxwywar2

  Oceniono 14 razy 12

  A jakie to ma znaczenie - hołota ktora wypala trawy, trzyma psy zdychające łancuchach, wywala smieci do lasu ma w głębokim poważaniu plakaty. To ćwoki nie widzące dalej niż ćwiartka która stoi przed nosem.

 • bloody_roots

  Oceniono 5 razy 5

  Ludzie pewnie wiedzą kto pali trawy, tylko nie chcą gadać.
  W Polsce niestety bardzo często zwracanie uwagi, albo zgłaszanie tego, że ktoś pali meblami w piecu, albo podlewa godzinami trawnik, kiedy jest zakaz z powodu suszy traktuje się jak donosicielstwo i kapusiowanie. Taki relikt popeerelowski.

  Powinni wreszcie przykładnie ukarać debila-podpalacza, wielbiciela tradycji - bo to mój dziad i pradziad palili, to i ja palić bede - ogołocić z kasy, albo bezwarunkowe więzienie na dobrych parę lat.
  Tylko, że strat w świecie fauny i flory się nie cofnie.....

 • supermarjan

  Oceniono 9 razy 5

  wody ubywa z 10-15 lat. od czasu jak glowny ruch wiatru zmienil sie z zachod wschod na polnoc poludnie. z przewaga wiania z poludnia....
  to co moze przyjsc 'z dolu' zostaje na scianie karpat.
  to co moze przyjsc z 'gory' zostaje w skandynawii, zreszta wiatr z polnocy, gdzie parowanie oceanow mniejsze, nie neisie ze soboa zazwyczaj i tak deszczu...
  mamy prze s rane.
  nalezy powoli rozmyslac co zrobic w sytuacji gdy wody starczy ledwo do picia. o rolnictwie jako takim mozemy zapomniec.
  o lasach takze. splonie wszystko. kwestia roku, dwoch...

 • smd48

  Oceniono 3 razy 3

  Niestety podobnie, chociaz juz od wielu lat, płonie demokracja w Polsce. Ten pożar jest znacznie trudniejszy do ugaszenia.

 • patriot.wr

  Oceniono 1 raz 1

  Czy to ten Pagowski co namalował słynne "Logo dla Pomorskiego"?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX