Kraków. Krzysztof Materna i Andrzej Wyrobiec wybrani na dyrektorów Teatru Bagatela

Krzysztof Materna został wybrany na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Bagatela w Krakowie. Naczelnym dyrektorem tej instytucji został z kolei były wiceminister kultury i sekretarz generalny PO, Andrzej Wyrobiec.

Według informacji portalu tvn24.pl komisja konkursowa zadecydowała o wyborze nowych dyrektorów krakowskiego Teatru Bagatela. Dyrektorem Naczelnym zostaje Andrzej Wyrobiec. Na nowe stanowisko dyrektora artystycznego mianowany zostanie z kolei Krzysztof Materna. Decyzja ma zostać przedstawiona prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu we wtorek 2 czerwca o godzinie 13:00. 

Andrzej Wyrobiec dyrektorem Teatru Bagatela. Krzysztof Materna na stanowisku dyrektora artystycznego

Pod koniec 2019 roku aktorki, reżyserki i pracownice teatru Bagatela oskarżyły dyrektora tej placówki, Henryka Jacka S. o molestowanie seksualne. Mężczyzna miał dopuszczać się tych czynów przez wiele lat. Na podstawie złożonych przez kobiety zeznań Prokuratura Okręgowa mogła rozpocząć śledztwo w tej sprawie. W styczniu 2020 roku Henryk Jacek S. usłyszał dziewięć zarzutów dotyczących nakłaniania do poddania się czynności seksualnej oraz łamania praw pracowniczych. Za te przestępstwa grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Henryk Jacek S. stracił też stanowisko dyrektora Teatru Bagatela. Miasto następnie rozpisało konkurs na nowe stanowiska w tej instytucji. Udział w nim wzięło dziesięciu kandydatów, jednak wnioski dwóch osób zostały odrzucone z powodów formalnych. 

Zobacz wideo Artyści tracą pracę przez koronawirusa. Sytuację na swoim instastory skomentowała Barbara Kurdej-Szatan

Andrzej Wyrobiec jest politykiem i przedsiębiorcą od lat związanym z Krakowem. Ukończył studia historyczne oraz studium dziennikarskie na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a później też studia podyplomowe z rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w tym mieście. Do 1994 roku był dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury Pod Jaszczurami, a także dyrektorem Studenckiego Festiwalu Piosenki. Później prowadził agencję reklamową i został radcą izby przemysłowo-handlowej w Krakowie. W latach 2010-2013 był sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej, a w 2014-2015 wiceministrem w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Krzysztof Materna znany jest z tego, że przez lata razem z Wojciechem Mannem tworzył popularne programy rozrywkowe w telewizji publicznej, m.in.: "Za chwilę dalszy ciąg programu" i "MdM". Ostatnio reżyserował spektakl "Dymny", poświęcony Wiesławowi Dymnemu. 20 maja 2009 roku odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Więcej o: