Forum Obywatelskiego rozwoju przygotowało możliwość wirtualnego spaceru po obiektach znanych z PRL-u. Każdy posiadacz komputera lub smartfona może bez wychodzenia domu wybrać się do Muzeum 1989 i na własną rękę doświadczyć historii.
Wirtualne Muzeum 1989 to projekt, który poprzez nowoczesne technologie ma przybliżyć historię. Po wejściu widz-internauta przenosi się do wirtualnej rzeczywistości. Na jednym interaktywnym obrazku można zobaczyć drogę, jaką przeszła Polska przez ostatnie 30 lat.
W swojej podróży można odwiedzić typowe mieszkanie w PRL-u, obrady okrągłego stołu i sztab wyborczy "Solidarności" w dawnej kawiarni "Niespodzianka". Po drodze poznamy drobne elementy życia codziennego, które dzisiaj są nierozerwalnie związane z komunizmem: kartki na żywność, meblościanki, „mięsne podziemie”, antykomunistyczne hasła wymalowane na murach.
Wycieczka po przeszłości nie ma być tylko ciekawym doświadczeniem, ale również źródłem wiedzy o polskiej transformacji. Obserwując skalę gospodarczej i cywilizacyjnej zapaści można uzmysłowić sobie drogę, jaką musiał przejść Polska prze ostatnie 30 lat.
Za Wirtualne Muzeum 1989 odpowiada Forum Obywatelskiego Rozwoju, organizacja pozarządowa założona w 2007 r. przez Leszka Balcerowicza.
„Przeanalizowaliśmy wszystkie podręczniki do historii i WOS. Historia transformacji jest w nich ujęta zdawkowo albo wręcz nieprawdziwie. Postanowiliśmy pokazać młodym ludziom ten niezwykły rok przemian w atrakcyjniejszej formie, który, mam nadzieję, zachęci ich do pogłębienia swojej wiedzy i refleksji na temat wywalczonej ponad 30 lat temu wolności: - podkreśla Agata Stremecka, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Za wystawę odpowiada prof. Piotr Osęka z Instytutu Studiów Politycznych PAN, który specjalizuje się w najnowszej historii Polski.