Muzeum 1989 - wirtualny spacer przez polską transformację w 31. rocznicę wyborów kontraktowych

4 czerwca 1989 roku. Z okazji 31. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów warto wybrać się Wirtualnego Muzeum 1989. Połączenie wirtualnego świata, zrekonstruowanego techniką 3D z troską o historyczne niuanse pozwala przenieść się w czasie do schyłkowego PRL-u i odwiedzić takie miejsca jak obrady Okrągłego Stołu, posiedzenie Sejmu Kontraktowego, czy PRL-owskie mieszkanie.

Forum Obywatelskiego rozwoju przygotowało możliwość wirtualnego spaceru po obiektach znanych z PRL-u. Każdy posiadacz komputera lub smartfona może bez wychodzenia domu wybrać się do Muzeum 1989 i na własną rękę doświadczyć historii.

Wirtualne Muzeum w twoim domu

Wirtualne Muzeum 1989 to projekt, który poprzez nowoczesne technologie ma przybliżyć historię. Po wejściu widz-internauta przenosi się do wirtualnej rzeczywistości. Na jednym interaktywnym obrazku można zobaczyć drogę, jaką przeszła Polska przez ostatnie 30 lat.

W swojej podróży można odwiedzić typowe mieszkanie w PRL-u, obrady okrągłego stołu i sztab wyborczy "Solidarności" w dawnej kawiarni "Niespodzianka". Po drodze poznamy drobne elementy życia codziennego, które dzisiaj są nierozerwalnie związane z komunizmem: kartki na żywność, meblościanki, „mięsne podziemie”, antykomunistyczne hasła wymalowane na murach.

Zobacz wideo Co by było, gdyby nie odbyły się wybory 4 czerwca? Prof. Antoni Dudek odpowiada

Wycieczka po przeszłości nie ma być tylko ciekawym doświadczeniem, ale również źródłem wiedzy o polskiej transformacji. Obserwując skalę gospodarczej i cywilizacyjnej zapaści można uzmysłowić sobie drogę, jaką musiał przejść Polska prze ostatnie 30 lat.

"Historia transformacji jest (...) ujęta zdawkowo albo wręcz nieprawdziwie"

Za Wirtualne Muzeum 1989 odpowiada Forum Obywatelskiego Rozwoju, organizacja pozarządowa założona w 2007 r. przez Leszka Balcerowicza.

„Przeanalizowaliśmy wszystkie podręczniki do historii i WOS. Historia transformacji jest w nich ujęta zdawkowo albo wręcz nieprawdziwie. Postanowiliśmy pokazać młodym ludziom ten niezwykły rok przemian w atrakcyjniejszej formie, który, mam nadzieję, zachęci ich do pogłębienia swojej wiedzy i refleksji na temat wywalczonej ponad 30 lat temu wolności: - podkreśla Agata Stremecka, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Za wystawę odpowiada prof. Piotr Osęka z Instytutu Studiów Politycznych PAN, który specjalizuje się w najnowszej historii Polski.

Więcej o: