Banksy skomentował śmierć George'a Floyda nowym dziełem. Portret i płonąca flaga USA. "To jest biały problem"

Brytyjski artysta Banksy opublikował nowe dzieło, w którym odniósł się do ruchu Black Lives Matter i śmierci uduszonego przez policjanta George'a Floyda. Na swoim Instagramie zamieścił też komentarz do sprawy. "To nie jest ich problem, tylko mój. System zawodzi ludzi o kolorze skóry innym niż biały. Biały system" - napisał.

W sobotę Banksy zamieścił na swoim Instagramie nową pracę, w której odnosi się do śmierci George'a Floyda, który zginął w Minneapolis 25 maja. Po jego śmierci przez Stany Zjednoczone, a następnie przez cały świat przetacza się fala protestów. 6 czerwca wielotysięczne protesty odbyły się też w Wielkiej Brytanii - m.in. w Bristolu, skąd pochodzi artysta.

Banksy w nowym dziele komentuje śmierć George'a Floyda. "System zawodzi ludzi o innym kolorze skóry"

Na nowej pracy Banksy'ego widać portret anonimowej, czarnoskórej postaci, wokół której złożone zostały kwiaty. Od postawionej obok świecy zaczyna się palić flaga Stanów Zjednoczonych, która jest zawieszona nad portretem.  

Artysta zamieścił też komentarz, w którym odniósł się do zabójstwa George'a Floyda i do ruchu Black Lives Matter. 

Na początku pomyślałem, że powinienem się po prostu przymknąć i posłuchać, co czarnoskórzy mają do powiedzenia na temat tego problemu. Ale właściwie dlaczego miałbym tak zrobić? To nie jest ich problem, tylko mój. System zawodzi ludzi o kolorze skóry innym niż biały. Biały system
To jak pęknięta rura zalewająca mieszkanie ludzi mieszkających na dole. Ten wadliwy system czyni ich życie pełnym cierpienia, ale naprawienie go nie jest ich powinnością. Oni nie mogą tego zrobić - nikt nie wpuści ich do tego mieszkania na górze, z którego wydobywa się woda. To jest biały problem. I jeśli biali ludzie go nie naprawią, to ktoś będzie musiał wejść do tego mieszkania na górze i wyważyć drzwi

- napisał Banksy.

 

W ostatnim czasie Banksy skomentował też w jednej ze swoich prac trwającą pandemię koronawirusa. Mural zatytułowany "Game Changer" można zobaczyć na piętrze C budynku szpitala w Southampton. Artysta zadedykował pracę personelowi medycznemu. Na muralu widać chłopca, który zamiast Batmana lub Supermana wybiera do zabawy inną superbohaterkę - pielęgniarkę, która oprócz tradycyjnego stroju służbowego jest ubrana w charakterystyczną pelerynę i wznosi rękę do góry - na co dzień walczy na pierwszej linii frontu z koronawirusem. 

Czytaj też: Banksy: "Moja żona nie znosi, kiedy pracuję z domu"

Więcej o: