Kolejna nieudana "renowacja" obrazu. Eksperci chcą zmiany prawa. "To partacze, którzy niszczą rzeczy"

Hiszpańscy specjaliści ds. konserwacji zaapelowali o zaostrzenie przepisów dotyczących prac konserwatorskich po tym, jak słynny obraz barokowego artysty Bartolomego Estebana został poddany kompletnie nieudanej renowacji.

Prywatny kolekcjoner dzieł sztuki w Walencji zapłacił 1200 euro za odnowienie obrazu "Niepokalane Poczęcie" konserwatorowi mebli. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Twarz Matki Boskiej jest nie do poznania pomimo dwóch prób przywrócenia jej do pierwotnego stanu.

"To partacze, którzy niszczą rzeczy"

Sprawa jest porównywana z równie nieudaną renowacją fresku "Ecce Homo" autorstwa Eliasa Garcii Martineza w sierpniu 2012 roku. Obraz próbowała wtedy odnowić ponad 80-letnia Cecilia Gimenez.

Nie uważam, że ci ludzie powinni być uznawani za "renowatorów". Ustalmy, to partacze, którzy niszczą rzeczy

- powiedział w rozmowie z "The Guardian" Fernando Carrera, profesor w Galicyjskiej Szkole Konserwacji i Renowacji Dziedzictwa Narodowego. Dodał, że prawo zezwala obecnie na angażowanie się w projekty restauratorskie, nawet jeśli konserwatorom brakuje niezbędnych umiejętności. Porównał to z operacją, którą przeprowadza nie lekarz, ale ktoś, kto się na tym zupełnie nie zna i nie ma odpowiedniego wykształcenia.

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo. Odkryto radiowe nagranie
Więcej o: