Imprezy masowe na nowych warunkach. Na Stadionie Narodowym może pojawić się nawet 14 tys. osób

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że od 17 lipca zmieniają się zasady organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych na wolnej przestrzeni. Już niedługo będzie mogło w nich uczestniczyć więcej niż 150 osób. Warunkiem jest zachowanie ścisłego reżimu sanitarnego.

Od 20 czerwca wydarzenia kulturalne mogą odbywać się w obiektach na otwartej przestrzeni oraz w zamkniętych pomieszczeniach takich jak sale koncertowe, kluby muzyczne, hale widowiskowe - może brać w nich udział maksymalnie 150 osób. Zmiany spowodują, że w imprezach masowych będzie mogło brać udział więcej ludzi niż dotychczas. Warunkiem jest zachowanie dystansu społecznego. 

Koronawirus w Polsce. Imprezy masowe na nowych zasadach

Wraz z nastaniem 17 lipca kina, teatry, amfiteatry, sale koncertowe, hale widowiskowo-sportowe oraz muszle koncertowe będą mogły organizować wydarzenia w nowym reżimie sanitarnym. Zgodnie z nim udostępniona będzie tylko połowa dostępnych miejsc. Pomiędzy uczestnikami wydarzenia powinno być zachowane jedno wolne miejsce. Obowiązywać będzie też nakaz zakrywania ust oraz nosa.

Na obiektach sportowych na wolnym powietrzu (stadiony otwarte i półotwarte) udostępnionych zostanie 25 proc. miejsc. Uczestnicy wydarzenia zajmą co czwarte miejsce w rzędach naprzemiennie. Jeśli nie będzie wyznaczonych miejsc na widowni, to obowiązkowe będzie zachowanie dystansu dwóch metrów.

MKiDN dodaje, że wprowadzane zmiany umożliwią organizowanie wielkich imprez masowych. Na PGE Narodowym w Warszawie może pojawić się nawet 14500 osób, a w Ergo Arenie i Atlas Arenie około 5000 osób.

Imprezy plenerowe. Pięć metrów przestrzeni dla każdego uczestnika

W trakcie organizacji imprez plenerowych należy zapewnić co najmniej pięć metrów kwadratowych przestrzeni na osobę. Obowiązkowe będzie również wyznaczenie przestrzeni dla publiczności tak, aby nie mieszała się z przypadkowymi spacerowiczami.

MKiDN informuje również, że zachowanie dystansu społecznego nie dotyczy osób, które przyszły z dzieckiem poniżej 13. roku życia lub z osobą, z którą mieszkają. Obostrzenia ominą również osoby towarzyszące niepełnosprawnym lub osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą się samodzielnie poruszać.

Zobacz wideo Polska na Eurowizji. Przypominamy najciekawsze występy [Popkultura Extra]
Więcej o: