Banksy znowu uderzył. Pokazał się w nagraniu z londyńskiego metra

Banksy po raz kolejny prowokuje. Na najnowszym nagraniu zrealizowanym w londyńskim metrze nie tylko pokazał, jak maluje w wagonach zarażone koronawirusem szczury, które nie chcą nosić masek. Przez kilka sekund widać fragment jego twarzy - artysta tym samym skutecznie przykuł uwagę do swojej pracy.
Zobacz wideo

Banksy od lat ukrywa swoją tożsamość i do tej pory nikomu nie udało się odkryć, kim naprawdę jest ten jeden z najsłynniejszych współczesnych artystów. To o tyle zaskakujące, że często pojawia się w miejscach publicznych, gdzie nagrywa kolejne happeningi. Ostatni z nich przeprowadził w londyńskim metrze, w jednym z wagonów nawet się podpisał na oczach pasażera, co widać na nagraniu z akcji.

>>> Banksy skomentował śmierć George'a Floyda nowym dziełem. Portret i płonąca flaga USA. "To jest biały problem" <<<

Banksy pokazał się w najnowszym nagraniu

Ubrany od stóp do głów w kombinezon ochronny, gogle i maskę Banksy buszował po peronach i wagonikach, gdzie namalował kichające szczury bez maseczek. Spryskiwacz z farbą schował w urządzeniu przypominającym te, których używa się do dezynfekcji - w ten sposób wzbudzał mniej podejrzeń wśród przechodniów. 

 

Temu, jak Bansky maluje szczury i napis "If you don't mask - you don't get" (w wolnym tłumaczeniu: "Nie maskujesz - nie zyskujesz") przyglądali się zdziwieni pasażerowie. W jednym z wagonów artysta zostawił nawet wielki podpis, po czym pośpiesznie wysiadł. Na samym końcu słychać słynny hit "Tubthumping".

 

Skąd pomysł na akcję? Rząd w Wielkiej Brytanii ostatnio rozważa możliwość zniesienia nakazu zasłaniania twarzy maskami w miejscach publicznych. Banksy przekazał więc, że noszenie masek nie powinno być przedmiotem politycznej debaty, ale raczej czymś obowiązkowym dla bezpieczeństwa wszystkich ludzi - anlizuje "GQ". 

To nie pierwsza praca Banksy'ego poświęcona koronawirusowi - wcześniej m.in. zostawił na ścianie jednego z brytyjskich szpitali w ramach podziękowania rysunek dla pielęgniarek, ratowników i lekarzy, pokazał też zdjęcia z łazienki, w której buszują szczury podobne do tych z metra, podpisał je: "Moja żona nie znosi, kiedy pracuję z domu".

>>> Banksy: "Moja żona nie znosi, kiedy pracuję z domu". Jest nowe dzieło <<<

Więcej o: