Banksy finansuje wściekle różową łódź marynarki wojennej. Sam pomalował statek i zrobił to w jednym celu

Banksy finansuje wściekle różowy statek poszukiawczo-ratowniczy, który pływa po Morzu Śródziemnym. Kadłub jest udekorowany przez artystę, a załogę tworzą głównie kobiety. Celem jednostki jest pomoc uchodźcom. Wczoraj uratowała 89 osób.

Statek, który na cześć francuskiej rewolucjonistki nazwano Louise Michel, na wodach Morza Śródziemnego ma pomagać uchodźcom próbującym dostać się z Afryki Północnej do Europy. Jak donosi załoga, 27 sierpnia na pokładzie znalazło się 89 osób (w tym 14 kobiet i czworo dzieci) po tym, jak załoga odpowiedziała na prośbę o pomoc.

Banksy: Nie mógłbym zatrzymać tych pieniędzy

Okazuje się, że pomysł na finansowanie takiej działalności zrodził się w głowie tajemniczego streetartowca w zeszłym roku. Jak pisze The Guardian, we wrześniu Banksy skontaktował się z kapitanką organizacji Sea-Watch Pią Klemp:

Czytałem o was i brzmicie jak twardzielki. Jestem brytyjskim artystą i mam na koncie trochę prac związanych z tematyką kryzysu migracyjnego, pieniędzy za które oczywiście nie mógłbym zatrzymać. Czy możecie je wykorzystać, żeby kupić np. nową łodź?

Banksy ozdobił statek wizerunkiem dziewczynki w kamizelce ratunkowej, która trzyma balonik przypominający koło ratunkowe, ale w kształcie serca. To nawiązanie do jednej z jego najsłynniejszych prac - "Dziewczynki z balonikiem", która uległa samozniszczeniu chwilę po tym, jak została zlicytowana za ok. 1 milion funtów.

Obraz Banksy'ego sprzedano za milion funtów. Dzieło uległo zniszczeniu i.. może być dwa razy droższe! >>

Na pokładzie Louise Michel pracuje dziesięcioosobowa załoga, która wypłynęła w morze 18 sierpnia w tajemnicy, by uniknąć zainteresowania władz. Teraz chce sprowadzić na ląd uratowanych migrantów, zanim przechwyci ich libijska straż przybrzeżna - w przeciwnym wypadku zostaliby umieszczeni w obozach dla uchodźców.

Banksy znowu uderzył. Pokazał się w nagraniu z londyńskiego metra >>

Więcej o: