Teatr Wielki - Opera Narodowa wraca do grania po półrocznej przerwie. Szykuje sześć premier

Po 185 dniach przerwy Teatr Wielki - Opera Narodowa rozpoczął nowy sezon artystyczny 2020/21. Twórcy zaplanowali na najbliższe miesiące ponad 200 wydarzeń, w tym sześć tytułów premierowych i 15 repertuarowych.
Zobacz wideo The Beatles - dlaczego drogi zespołu się rozeszły?

"Z ogromną niecierpliwością oczekiwaliśmy powrotu naszych widzów. Teatr to nieustanny przepływ energii pomiędzy sceną a widzem. Bez tej syntezy pozbawiony jest swego fundamentalnego znaczenia" - piszą twórcy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Sezon artystyczny 2020/2021 zainaugurował koncert kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego, laureata szeregu konkursów wokalnych, w?tym m.in. Oratorio Society of?New York’s, Lyndon Woodside Oratorio-Solo Competition oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej. Tylko w 2019 roku nominowany był do Paszportów Polityki (nagrodę otrzymał w styczniu 2020 w kategorii Muzyka poważna), wyróżniony został przez The Telegraph jako jeden z „10 najbardziej czarujących artystów operowych świata" i przez brytyjski magazyn Gramophone w kategorii Młody Artysta Roku 2019 roku oraz otrzymał nagrodę Opus Klassik. Odbył się także koncert Głosy gór, prezentujący muzykę trzech wybitnych polskich kompozytorów: Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Utwory zaprezentowane zostały w nowoczesnej aranżacji przez wybitnych instrumentalistów z różnych muzycznych światów – od Janusza Olejniczaka i Jana Smoczyńskiego, poprzez Atom String Quartet, Neo Quartet po Kwartet góralski Sebastiana Karpiela-Bułecki, Jana Młynarskiego i Andrzeja Święsa. Głosy gór dotarły również za ocean. W listopadzie 2018 roku widowisko po raz pierwszy zaprezentowano w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Premiery w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej: Treliński, Kurzak, Konieczny, Fournillier...

Publiczność Opery Narodowej będzie mogła w tym sezonie usłyszeć gwiazdy światowej sceny operowej: Piotra Beczałę w tytułowej partii Werthera, Tomasza Koniecznego w trzech różnych rolach; w tym w partii Janusza w "Halce" Mariusza Trelińskiego oraz Aleksandrę Kurzak, która zaśpiewa rolę Ciociosan w "Madame Butterfly". Na deskach TW-ON wystąpią także zagraniczne gwiazdy, m.in. Ann Petersen czy Torsten Kerl (w "Fideliu"), znani również m.in. ze znakomitych interpretacji partii wagnerowskich.

Pierwszą premierą nowego sezonu będzie przeniesiony z marca tego roku spektakl baletowy "Korsarz". Niezwykle malownicze dzieło oparte na poemacie George’a Byrona, w choreografii słynnego Manuela Legris, obfitujące w genialne kompozycje taneczne, zaprezentowane zostanie na scenie 17 września tego roku. Na sezon 2020/21 przeniesiony został także "Werther" Jules'a Masseneta (8 października 2020), spektakl w inscenizacji Willy’ego Deckera, w którym partię tytułową podczas premiery zaśpiewa Piotr Beczała. Kierownictwo muzyczne w spektaklu obejmie Patrick Fournillier, który dołączył w tym sezonie do zespołu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, obejmując stanowisko dyrektora muzycznego. Maestro poprowadzi orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej również w innych spektaklach premierowych i repertuarowych, zaplanowanych w sezonie 2020/21.

"Cardillac" Paula Hindemitha w reżyserii Mariusza Trelińskiego ze scenografią Borisa Kudlicki będzie miał premierę 15 stycznia 2021. To jedna z najciekawszych pozycji operowych XX wieku, nawiązująca do poetyki kina noir, oparta na utworze E.T.A. Hoffmanna "Panna de Scudéry". Partię tytułową wykona wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny. Spektakl powstał w koprodukcji z Oper Köln oraz Teatro Real w Madrycie i będzie to pierwsze od 1962 roku wystawienie dzieła Hindemitha i zarazem pierwsza inscenizacja "Cardillaca" na warszawskiej scenie operowej. Partię tytułową wykona wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny.

Kolejną premierą, którą Teatr Wielki - Opera Narodowa zrealizuje 26 marca 2021, będzie "Fidelio" Ludwiga van Beethovena, jedyna opera tego wielkiego kompozytora. Jest to druga, po "Diabłach z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego, koprodukcja Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z The Royal Danish Theatre w Kopenhadze. Dyrektor artystyczny Royal Danish Opera – John Fulljames – reżyser spektaklu, postrzega dzieło jako manifest wolności, wierności i sprawiedliwości. Ukazuje triumf tych wartości nad despotyzmem i okrucieństwem losu. W tym spektaklu usłyszymy Ann Petersen w partii Leonory i Torstena Kerla jako Florestana. Drugą premierową propozycję baletową w tym sezonie stanowi należący do klasyki XX wieku "Mayerling", dzieło oparte na wydarzeniach historycznych. Ukazuje tragedię księcia Rudolfa, jedynego syna Sissi i cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa. Miłośnicy Polskiego Baletu Narodowego po raz pierwszy na polskiej scenie będą mieli okazję zobaczyć dzieło Kennetha MacMillana, jednego z najznamienitszych choreografów XX-wiecznej światowej sceny baletowej.

Po sukcesie "Toski" Giacomo Pucciniego w inscenizacji Barbary Wysockiej wśród realizatorów premierowego repertuaru nie mogło zabraknąć nazwiska reżyserki. Tym razem będzie to znana i chętnie wystawiana na scenach operowych świata "Cyganeria", której premiera zaplanowana jest na 17 czerwca. To niezwykle klimatyczny obraz społeczności artystów w pejzażu wielkiego miasta, podejmujący temat choroby jako "nocnej strony życia" i historia miłości, która nie zawsze zwycięża. Scenografię spektaklu zaprojektuje Barbara Hanicka.

W nowym sezonie jest zaplanowane o wiele więcej wydarzeń, m.in. hołd dla Krzysztofa Pendereckiego podczas koncertu "In memoriam" 23 listopada 2020 roku czy wystawę malarstwa Jana Cybisa oraz rzeźby prof. Adama Myjaka w Galerii Opera

Więcej o: