YouTube Dni Kultury. świetne spektakle (i nie tylko) zobaczysz w domu

Premiery, spektakle, balet, musicale, a także dokument i materiały zza kulis. 18 września rusza trzydniowy festiwal online "YouTube Dni Kultury". Powstał we współpracy z teatrami i twórcami polskiej sceny.
Zobacz wideo Emocjonalny Sherlock Holmes? Co to, to nie, czyli Netflix z kolejnym pozwem

Wszystkie materiały będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube. W ramach wydarzenia swoje treści udostępni 13 instytucji, w tym Teatr Capitol, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Montownia, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Teatr Polonia, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Studio Buffo, Studio teatrgaleria, Teatr Syrena, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Klub Komediowy. - Widzowie będą mieli szansę zanurzyć się w artystycznym klimacie i odwiedzić w czasie jednego weekendu aż 13 teatrów. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia na stronie youtubednikultury.pl i zarezerwowania sobie czasu na wybrane spektakle, których premiery odbywać się będą od 18 do 20 września. Mamy nadzieję, że publiczność z całej Polski zapozna się z ofertą wirtualną wszystkich teatrów i dzięki temu ponownie zapragnie odwiedzić je osobiście - powiedziała Małgorzata Krasowska, YouTube Partnerships Manager na Europę Środkowo-Wschodnią.

Krystyna Janda z Tomaszem Raczkiem, spektakl z Jerzym Stuhrem i co jeszcze? 

W ramach wydarzenia, Teatr Polonia zaprezentuje premierowo spektakl "Pan Jowialski". Jedną z najbardziej kochanych przez publiczność komedii Aleksandra Fredry wyreżyserowali Anna Polony i Józef Opalski. Widzowie będą mieli szansę przejrzeć się w mądrości i humorze wielkiego komediopisarza i zobaczyć kreacje aktorskie między innymi Aleksandry Grzelak, Krystyny Jandy, Mariana Opani czy Wojciecha Malajkata.

Internetowe premiery Teatru Polonia były też okazją do wyjątkowego spotkania Krystyny Jandy z Tomaszem Raczkiem. To właśnie na kanale Tomasza Raczka na YouTube w najbliższy piątek internauci będą mogli obejrzeć wywiad z Krystyną Jandą i posłuchać o tym, jak funkcjonuje teatr po tak długiej przerwie, jak reagują widzowie na nową rzeczywistość i jak wyglądały nagrania do spektakli "Na czworakach" i "Pan Jowialski". Zespół Teatru Kwadrat przygotował natomiast czytanie performatywne farsy "Klub kobiet porzuconych" Magdaleny Wołłejko. Aktorzy – Katarzyna Glinka, Lucyna Malec, Anna Karczmarczyk, Anna Cieślak, Grzegorz Wons, Andrzej Nejman oraz Marcin Korcz – spotykali się w przerwach między spektaklami, aby nagrać materiał specjalnie dla publiczności online. Kto wyjdzie zwycięsko z miłosnej roszady przedstawionej w sztuce, widzowie dowiedzą się już w najbliższy weekend.

W programie także spektakl Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie – "Nieznośnie długie objęcia" Iwana Wyrypajewa. Tematem sztuki, jak mówi sam Wyrypajew, jest realne, prawdziwe życie. Czwórka bohaterów – granych przez Karolinę Gruszkę, Julię Wyszyńską, Dobromira Dymeckiego oraz Macieja Buchwalda – całkowicie odmieni swoje życie po spotkaniu z kosmiczną świadomością. Z kolei aktorzy Teatru Montownia – Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki – przedstawią losy innej czwórki bohaterów. W zamkniętej przestrzeni podwórka, opowiedziane zostaną historie lokatorów kamienicy… i to bez słów! Za pomocą ciała, gestu oraz kartonu, sznurka, bambusowych drążków i oczywiście muzyki. "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" to całkowicie autorski spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka, który dzięki zastosowanej formie jest zrozumiały pod każdą szerokością geograficzną.

Bez słów, za to poprzez taniec, pokazany zostanie obraz pięciu dni z życia pary w kryzysie. Baletowa jednoaktówka "Mąż i żona" to nowoczesna, pełna pomysłów i humoru realizacja na motywach komedii Aleksandra Fredry, za stworzenie której odpowiedzialna była Anna Hop, artystka Polskiego Baletu Narodowego. Barwną fredrowsko-moniuszkowską krainę żartu będzie można obejrzeć na kanale Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Teatr Wielki - Opera Narodowa wraca do grania po półrocznej przerwie. Szykuje sześć premier >>

To tylko niektóre z wydarzeń, będą też jeszcze m.in. obszerne fragmenty "Sierpniowych wieczorów z gwiazdami Teatru Wielkiego z Łodzi (pokazane premierowo na YouTube), sztuka "Na czworakach" Tadeusza Różewicza w reżyserii i z udziałem Jerzego Stuhra, polskie szlagiery filmowe i kabaretowe przypomni Studio Buffo we fragmentach spektaklu "Tyle miłości" czy spektakl muzyczny "Beniowski. Ballada bez bohatera" Juliusza Słowackiego z repertuaru Teatru Nowego w Poznaniu. Pełny program wydarzenia "YouTube Dni Kultury" oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie www.youtubednikultury.pl. 

Większość materiałów będzie dostępna przez 48 godzin od premiery. Spektakle Teatru Polonia będzie można oglądać przez pół roku od terminów premier.

Więcej o: