"Afgańska dziewczyna" to najdroższe zdjęcie zlicytowane na aukcji w Polsce

Ponad 283 tys. złotych - za tyle sprzedano kultową fotografię "Afghan Girl", której autorem jest Steve McCurry. To rekordowa cena i najdroższe zdjęcie zlicytowane na aukcji w Polsce.

Specjaliści szacowali, że zdjęcie może osiągnąć na aukcji cenę około 180 tysięcy złotych, a okazało się, że kupiec zapłacił aż ponad 100 tysięcy więcej. Przed licytacją było prezentowane w ramach wystawy "Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna" w domu aukcyjnym Desa Unicum.

Fotografia, będąca najbardziej rozpoznawalnym zdjęciem na świecie, już w dniu publikacji stała się ikoną. Powstała w 1984 roku, w momencie gdy amerykański reporter Steve McCurry na zlecenie magazynu "National Geographic" przybył do obozu dla uchodźców znajdującego się na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Dzieło McCurry'ego jest porównywane do portretu Mony Lisy Leonarda da Vinci, a czasem bywa nazywana nawet "afgańską Mona Lisą".

Afgańska dziewczyna i jej historia

W pakistańskiej miejscowości Nasir Bagh, właściwie w samym środku zbrojnego konfliktu, prowadzona była nieformalna szkoła. Jej uczennicą była między innymi Szarbat Gula - dziewczyna, która już wkrótce stała się symbolem afgańskich uchodźców, a w jej przenikliwym spojrzeniu doszukiwano się odbicia tragedii, jaką pochłonięta została jej ojczyzna. Portret zielonookiej dziewczyny, który znalazł się w czerwcu 1985 roku na okładce "National Geographic", stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych okładek na świecie. Praca ta była nie tylko przełomem we współczesnej fotografii dokumentalnej. Dzięki niej cały świat na nowo zainteresował się sytuacją polityczną i ekonomiczną panującą w Afganistanie.

Tak naprawdę bohaterka zdjęcia do 2002 roku pozostawała bezimienną - dopiero wtedy udało się ustalić jej tożsamość. Na poszukiwania wyruszyli ludzie z "National Geographic", a ponieważ wiele kobiet przyznawało się do tego, że one są na zdjęciu, więc do identyfikacji wykorzystano badania biometryczne tęczówki.

Szarbat Gula urodziła się w pusztuńskiej rodzinie w Afganistanie i w chwili zrobienia fotografii miała około 12 lat. Na początku lat 80. straciła rodziców, gdy wojska radzieckie zaatakowały jej wioskę. Razem z rodzeństwem i babcią trafiła do pakistańskiego obozu dla uchodźców Nasir Bagh, w którym spotkała McCurry'ego. Pod koniec lat 80. wzięła ślub (owdowiała w 2012 roku), a w 1992 roku wróciła do Afganistanu. Ma trzy córki: Robinę, Zahidę i Alię. Głośno zrobiło się o niej ponownie w 2016 roku. Szarbat Gula została wtedy aresztowana w Pakistanie pod zarzutem sfałszowania tożsamości. Po tym, jak spędziła 15 dni w areszcie, deportowano ją z powrotem do Afganistanu. - Zdjęcie przyniosło mi więcej problemów niż korzyści. Dzięki niemu stałam się sławna, ale doprowadziło też do mojego aresztowania - mówiła wtedy BBC. - Nie podobało mi się ani zdjęcie, ani uwaga mediów. Teraz jestem szczęśliwa, że dało mi honor i sprawiło, że stałam się popularna - mówiła.

Zobacz wideo Obraz z tapety - prosty i efektowny myk na dekorację ścian

W 2016 roku, także podczas aukcji projektu "Fotografia Kolekcjonerska" zdjęcie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) "Potwór z Düsseldorfu" z 1932 roku sprzedano za łączną kwotę ponad 200 tysięcy złotych.

Banksy nie ma prawa do swojej pracy, bo woli anonimowość. "Wszystkie jego dzieła są zagrożone" >>

Więcej o: