Ludwik Flaszen nie żyje. Bliski współpracownik Jerzego Grotowskiego miał 90 lat

Ludwik Flaszen nie żyje - współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium przez cały okres jego istnienia (1959-1984) oraz wieloletni partner twórczego dialogu z Jerzym Grotowskim zmarł w Paryżu w wieku 90 lat.

Katarzyna Spychała z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w przesłanym do redakcji Gazeta.pl oświadczeniu poinformowała:

Z ogromnym smutkiem przekazujemy informację, że 24 października w Paryżu odszedł w spokoju Ludwik Flaszen. Współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium przez cały okres jego istnienia (1959-1984); wieloletni partner twórczego dialogu z Jerzym Grotowskim. Krytyk literacki i teatralny, autor książek "Cyrograf", "Teatr skazany na magię" oraz "Grotowski & Company".

Ludwik Flaszen nie żyje. Współpracownik Grotowsiego, dyrektor Teatru Laboratorium

W latach 80. ubiegłego wieku Flaszen był dyrektorem Teatru Laboratorium, po jego samorozwiązaniu w 1984 roku zdecydował się na pozostanie na emigracji, zamieszkał w Paryżu. Eseista, pisarz, krytyk literacki i teatralny, tłumacz (głównie z rosyjskiego) za swoją działalność artystyczną i naukową Ludwik Flaszen otrzymał wiele nagród, w 2000 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2009 złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Turynie.

Jako krytyk debiutował w 1948 roku na łamach "Przekroju". W latach 1951-56 w "Życiu Literackim” prowadził rubrykę "Z notatnika szalonego recenzenta", publikował również m.in. w "Nowej Kulturze" oraz "Przeglądzie Kulturalnym". W roku 1957 zastąpił Sławomira Mrożka na stanowisku recenzenta krakowskiego dziennika "Echo Krakowa". Jako pierwszy w Polsce przełożył z rosyjskiego teksty Michała Bachtina, a z francuskiego przetłumaczył teksty Grotowskiego, m.in. "Wschód – Zachód" oraz "Tu es le fils de quelqu’un".