Grafik przerobił słynne plakaty Solidarności, żeby wesprzeć protesty kobiet. To hit Facebooka

Jarek Kubicki w niedzielę zamieścił na Facebooku plakaty z mocnym przesłaniem. Pochodzący z Trójmiasta grafik zainspirował się plakatami Solidarności z Garym Cooperem w kadrze z filmu "W samo południe" i uwspółcześnił je, żeby wesprzeć trwające protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącemu aborcji.

"Pamiętacie plakat Solidarności z 1989 roku? Ten "W samo południe"? (...) Pomyślałem, że fajnie by było zrobić jego nową wersję" - napisał na Facebooku Jarek Kubicki. "W roli bohaterek - kobiety, które znamy z ról w których, gdy mówią słowo "wyp****alać!", to szykujesz się do dalekiej wyprawy" - dodaje grafik.

Zobacz wideo W Warszawie trwają protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "Wypier****ć!" [nagrania z Pl. Inwalidów i ul. Mickiewicza]

Słynne filmowe bohaterki z mocnym komunikatem do polskich władz

Na stworzonych przez Kubickiego plakatach zagościły takie bohaterki Panna Młoda z "Kill Billa", grana przez Umę Thurman; Sarah Connor z "Terminatora", w którą wcieliła się Linda Hamilton, oraz Ellen Ripley z "Obcego", którą zagrała Sigourney Weaver. Autor umożliwił pobranie i wydrukowanie jego prac, które szybko poniosły się po Facebooku - łącznie zebrały już ponad 3 tys. reakcji. 

Grafik w kwietniu zasłynął z "wmontowania" w znane dzieła sztuki interweniujących policjantów. Wyraził tym samym sprzeciw wobec wystawiania przez funkcjonariuszy bezpodstawnych mandatów.

Protesty po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nie słabną

W wielu miastach w Polsce trwają demonstracje w związku z czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie TK uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Wielotysięczne protesty odbywają się już od dnia wydania orzeczenia. W poniedziałek marsze, manifestacje i blokady planowane są w ponad 100 miastach w Polsce i na świecie. Informacje na temat planowanych wydarzeń zbiera i aktualizuje Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Więcej o: