Plakaty na Strajk Kobiet do pobrania za darmo udostępniają najlepsze graficzki i graficy

Od tygodnia na ulicach codziennie pojawiają się osoby z plakatami, transparentami, hasłami wypisanymi na kartonach i kartkach, które protestują przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnemu. Część z nich to prace utalentowanych artystów, którzy pozwolili na wykorzystanie swoich dzieł w tym celu. Pokazujemy najciekawsze i sprawdzamy, skąd pobrać darmowe plakaty na Strajk Kobiet.

W tekście niżej znajdziesz grafiki, inne obejrzysz, zaglądając do galerii zdjęć przy tym artykule (kliknij opcję "otwórz galerię" - znajdziesz ją wyżej). 

Zobacz wideo Nosowska zwraca się do Kaczyńskiego piosenką. "Co zrobiła matka, że tak się boisz kobiet?"

Prawdopodobnie większość prac bez problemu można wydrukować i ponieść na ulice, ale warto pamiętać, że zgodnie z prawem musimy mieć na to zgodę autora. Jednymi z częściej wykorzystywanych podczas protestów i udostępnianych w mediach społecznościowych plakatów są te stworzone przez trójmiejskiego grafika Jarka Kubickiego. Twórca zainspirował się plakatami Solidarności z 1989 roku z Garym Cooperem w kadrze z filmu "W samo południe" i uwspółcześnił je, żeby wesprzeć trwające protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącemu aborcji. "Pomyślałem, że fajnie by było zrobić jego nową wersję" - napisał na Facebooku Jarek Kubicki. "W roli bohaterek - kobiety, które znamy z ról w których, gdy mówią słowo "wyp****alać!", to szykujesz się do dalekiej wyprawy" - dodaje grafik, który zachęca, by na transparentach wykorzystywać to, co stworzył.

Jarek Kubicki/FacebookGrafik przerobił słynne plakaty Solidarności, żeby wesprzeć protesty kobiet

W ramach oddolnej inicjatywy po tym, jak padły serwery strony internetowej Strajku Kobiet, została stworzona platforma z bazą bezpłatnych plakatów do pobrania. Jak informują twórczynie, ludzie pobierają z niej średnio 60 tys. plakatów na godzinę. - Zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób miało dostęp do szerokiej bazy plakatów i mogło je wydrukować. Niezwykle ważne jest też, żeby zgłaszało się do nas jak najwięcej twórców, profesjonalistów, ale i amatorów, którzy tworzą. Prace można wysyłać w formacie PDF oraz PNG na adres strajk@zamieszanie.pl - mówią. Plakaty można też znaleźć na instagramowym koncie @plakatnastrajk. To niejedyne miejsce, gdzie znaleźć można grafiki powiązane ze strajkiem kobiet - takim jest choćby Pogotowie Graficzne, same artystki i artyści chętnie udostępniają swoje prace.

Grafik, który przerobił słynne plakaty Solidarności, pokazał nową pracę. Tym razem z Jarosławem Kaczyńskim >>

Kobiety kobietom: Marta Frej, Magda Danaj i inne artystki tworzą, wspierając protesty 

"Mam na imię Marysia i lubię sobie porysować" - przedstawia się na swoim facebookowym profilu artystka tworząca jako Czy rysie mają cętki?. Tutaj można pobrać jej plakat "Zaniepokojone".

W ostatnich dniach wiele osób dzieliło się w sieci pracami m.in. aktorki Matyldy Damięckiej, która tworzy rysunki jako Thegirlwhofellonearth czy "Krzyżkawicę", której autorem jest Jerzy Skakun, którego współtworzone z Joanną Górską studio było wielokrotne nagradzane na wielu konkursach plakatowych w kraju oraz za granicą, między innymi na Biennale plakatu w Meksyku i Chicago.

ZaniepokojoneZaniepokojone Czy rysie mają cętki?

Darmowy dostęp do swoich prac udostępniła m.in. rysowniczka i ilustratorka Magda Danaj, tworząca Porysunki. Jeśli ktoś chciałby podczas protestu (i nie tylko) wykorzystać jej grafiki związane z reakcjami na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, może znaleźć je w tym miejscu. Jedna z nich prezentuje się tak:

SubtelnieSubtelnie Magda Danaj / Porysunki

Także Julia Mirny udostępnia swój plakat "Kobiecy Strajk w czasie COVID-19" za darmo - tutaj. "Rewolucja jest kobietą" to z kolei hasło, które znalazło się na jednej z prac Tyny Majczuk, która o sobie pisze: "Sięgam do formy przekazywania treści poprzez tatuaż, performance oraz malarstwo Sumi-e. Nie akceptuję mechanicznego porządku rzeczy, obcego intuicji i naturalności. Lubię asymetrię, która wyraża dynamikę stawania się, wiecznego ruchu we wszechświecie i życia, którego praw nie można wykalkulować, lecz należy je odkryć po swojemu".

 

Z kolei także zajmująca się m.in. sztuką tatuażu Magdalena Sawicka przed jednym ze spontanicznych spacerów, które ulicami polskich miast odbywają ci, którzy chcą wyrazić sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, zamieściła w sieci taką grafikę, udostępniając także wersję do druku wszystkim zainteresowanym:

 

Także charakterystyczna kreska Marty Frej pojawia się na transparentach w ostatnich dniach. To malarka, ilustratorka, której prace można znaleźć w książce Anny Kowalczyk "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich". Sama Frej pokazała m.in. zdjęcie częstochowskiego balkonu, na którym powieszone zostało jej dzieło:

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerywanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucją. Ta decyzja wywołała masowe protesty w wielu miastach.

KATARZIA - HORI I VODA"Właśnie wydałam teledysk słowackiej artystki poruszający kwestię aborcji na Słowacji". Zobacz

Na plakatach demonstrujących pojawiają się hasła takie jak "Piekło kobiet", "Wy***ć" czy tzw. osiem gwiazdek ("***** ***") - to ostatnie jest wygwiazdkowanym komunikatem skierowanym bezpośrednio w stronę Prawa i Sprawiedliwości. 27 października premier Mateusz Morawiecki apelował o spokój, tego samego dnia prezes PiS Jarosław Kaczyński z kolei wzywał do "obrony Kościołów". 28 października wiele kobiet i mężczyzn w ramach protestu nie poszło do pracy. Na piątek 30 października planowana jest duża demonstracja w Warszawie. Najbardziej znanym symbolem protestów jest piorun, który pojawia się m.in. na plakatach Strajku Kobiet autorstwa Oli Jesionowskiej.

Więcej o: