Giovanny Castellanos nie żyje. Kolumbijski reżyser pracujący w Polsce miał 40 lat

Giovanny Castellanos nie żyje. O jego śmierci poinformowały krakowski Teatry Bagatela, gdzie Castellanos przygotowywał spektakl "Ich czworo", a także warszawski Kwadrat.

Castellanos zmarł 1 listopada. "Z niedowierzaniem i wielką przykrością przekazujemy Wam bardzo smutną wiadomość. Dzisiaj zmarł Giovanny Castellanos. Kapitalny, wspaniały, ciepły i pełen radości życia człowiek. Jeszcze dosłownie kilka dni temu pracował nad przygotowaniem premiery "Ich czworo". Będzie nam brakować jego energii, talentu i serdeczności. Giova, Giova..." - napisali pracownicy Teatru Bagatela.

Giovanny Castellanos nie żyje. Ostatnio pracował w Krakowie, szykował się do pracy w Teatrze Kwadrat

Równie ciepłe słowa w kierunku zmarłego reżysera kieruje Andrzej Nejman w imieniu zespołu Teatru Kwadrat, w którym Castellanos realizował już jeden projekt, a szykował się do pracy nad kolejną sztuką:

Nasz przyjaciel, Giovanny Castellanos, reżyser ostatniej kwadratowej premiery - "Nie książka zdobi człowieka" - odszedł od nas w wieku czterdziestu lat... Ten diabelski Covid nie tylko zamyka nam świat, ale zabija naszych przyjaciół, może wkrótce zabić nas. Giova, mieliśmy jeszcze tyle do zrobienia razem, szykowałeś się do kolejnego projektu na naszej kameralnej, dziewczyny nie mogły się doczekać... Tylu fantastycznych chwil już razem nie przeżyjemy. Obyś Tam miał też mnóstwo roboty... 
 

Giovanny Castellanos urodził się w 1980 r. w Kolumbii. Do Polski przyjechał pod koniec lat 90. W 2003 r. ukończył Wydział Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Pracował jako asystent m.in. przy spektaklach Krystiana Lupy, Jerzego Stuhra, Andrzeja Wajdy, Józefa Opalskiego i Mikołaja Grabowskiego. Był również aktorem.

W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Tarnopolskie Wieczory Teatralne zdobył nagrodę za reżyserię przedstawienia "Podróż do wnętrza pokoju" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie (w 2006 roku został tam asystentem dyrektora ds. programowych i objął funkcję kierownika artystycznego jednej ze scen teatru - Sceny Margines). Z olsztyńskim teatrem był związany do 2018 roku.

Współpracował także m.in z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie. W 2019 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej wyreżyserował "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Więcej o: