55-lecie odbudowy Teatr Wielki świętuje online

Już teraz w serwisie teatrwielki.pl można oglądać materiały archiwalne przybliżające czas oraz kulisy projektu podniesienia z ruin Teatru Wielkiego, a także poznać historię gmachu od czasów jego budowy w latach 1825-1833 po dziś dzień oraz prześledzić dzieje opery narodowej w Warszawie, którą zawdzięczamy królowi Władysławowi IV Wazie. Te i inne materiały to elementy świętowania 55-lecia odbudowy Teatru Wielkiego.

Inną niespodzianką dla fanów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej są m.in. rocznicowy spot oraz możliwość posłuchania legend polskiej opery, które wystąpiły na scenie Teatru Wielkiego podczas inauguracji w listopadzie 1965 roku. Będą też udostępnione wspomnienia wybitnych artystów opery narodowej oraz kolejne materiały archiwalne. Kartki z kalendarza w cyklu "On this day" przybliżą dzień po dniu ważne wydarzenia inauguracji odbudowanego Teatru Wielkiego, m.in. premiery spektakli: "Straszny dwór" (20/11/1965), "Halka" (21/11), "Król Roger" (23/11). Można również zwiedzać wirtualną wystawę w Google Arts & Culture, audiowizualną opowieść dokumentującą szczegóły i etapy odbudowy, jej najważniejsze postaci oraz prezentującą ciekawostki architektoniczne.

Zobacz wideo Harry'ego Pottera nikt nam nie zabierze, ale J.K. Rowling internet ktoś mógłby [Popkultura]

Wspomnienia, wspomnienia

Będzie można posłuchać wspomnień Bogusława Kaczyńskiego, kultowej postaci kultury i świadka epoki, który uwiecznił swoje wspomnienia z inauguracji Teatru Wielkiego w tekście zamieszczonym w publikacji TW-ON 50/50. Opowieść doskonale oddaje ducha uroczystości. Tekst czyta wybitny aktor – Olgierd Łukaszewicz. Z kolei "Teatr Wielki – Teatr Wspaniały" to kolejny odcinek cyklu "Operowym głosem"", czyli pierwszego w Polsce vloga w pełni poświęconego teatrowi operowemu, którego tajniki w przystępny sposób odkrywa młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała. Najbliższy odcinek będzie poświęcony odbudowie z wojennych zniszczeń oraz uroczystemu otwarciu w 1965 roku.

Premierowy cykl "Portrety wielkich mistrzów polskiej sceny operowej" przedstawi rozmowy nagrane na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej ze znakomitymi postaciami ze świata opery, które debiutowały po II wojnie światowej. Na scenie Teatru Wielkiego na przełomie lat 60. i 70. XX wieku pojawiła się cała plejada artystów, którzy swój talent prezentowali nie tylko w Polsce, lecz również za granicą. W programie występują: Zdzisława Donat (sopran koloraturowy), Bożena Betley (sopran), Kazimierz Pustelak (tenor) oraz Jerzy Artyszak (baryton). Rozmowy z artystami przeprowadziła dr Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, pianistka, menadżer kultury, prezes Across Music Foundation. Natomiast "Od pokoleń w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej" to z kolei cykl rozmów z pracownikami, których rodziny od pokoleń związane są zawodowo z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Opowiedzą o początkach kariery, pierwszych zagranych utworach i wyjątkowych chwilach w historii teatru. Materiał będą pojawiać się codziennie do 27 listopada.

Więcej o: