Obraz Wojciecha Fangora "M22" sprzedany za rekordową kwotę

W czwartek obraz Wojciecha Fangora "M22" został sprzedany w trakcie aukcji online za kwotę 6,2 mln zł. Po uwzględnieniu dodatkowych opłat nabywca zapłaci ostatecznie ponad 7,3 mln złotych. To najwyższa kwota wylicytowana za pojedynczy obraz w Polsce.

Obraz Wojciecha Fangora wylicytowano podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna" w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum.

Obraz Wojciecha Fangora "M22" sprzedany za rekordowe 7,3 mln złotych

"M22" to jedna z zaledwie trzech rozet stworzonych przez wybitnego artystę. Dzieło powstało w 1969 r. i po raz pierwszy - wraz z 36 innymi płótnami - zostało zaprezentowane rok później na indywidualnej wystawie Fangora zorganizowanej w Muzeum Salomona R. Guggenheima.

Obraz Fangora wylicytowano za 6,2 mln złotych, a po doliczeniu dodatkowych opłat (aukcyjnej, z tytułu droit de suite i importowej) kwota ta wzrosła ostatecznie do 7 mln 316 tys. zł. To rekord jeśli chodzi o pojedyncze dzieło sztuki wylicytowane w Polsce. Poprzedni należał zresztą również do Fangora - dwa lata temu jego obraz "M39" zakupiono za ponad 4,7 mln złotych. 

Najdroższym polskim obrazem jest "Portret Marjorie Ferry" pędzla Tamary Łempickiej, zakupiony w lutym 2020 na aukcji w Londynie za kwotę ponad 16,3 mln funtów

Wojciech Fangor był współtwórcą polskiej szkoły plakatu i tworzył w nurcie op-artu

Fangor urodził się w 1922 roku w Warszawie. Po prywatnych studiach u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego otrzymał w 1946 roku zaocznie dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku lat pięćdziesiątych tworzył obrazy zgodne z wymaganiami realizmu socjalistycznego, m.in. Matkę Koreankę (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie) i Postaci (Muzeum Sztuki w Łodzi).

W okresie odwilży po śmierci Stalina odszedł od konwencji socrealizmu. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. W 1958 wraz ze Stanisławem Zamecznikiem zaprezentował Studium przestrzeni- pierwszy environment w Polsce. W roku 1961 wyjechał z kraju, najpierw do Berlina Zachodniego i Anglii, by w roku 1966 zamieszkać w Stanach Zjednoczonych. W okresie pobytu za granicą prowadził wykłady na wielu uczelniach artystycznych.  Do Polski wrócił w roku 1999.

W 1970 roku, jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu. Artysta zmarł w 2015 r. 

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo. Odkryto radiowe nagranie
Więcej o: