Obraz Wojciecha Fangora "M22" sprzedany za rekordową kwotę

W czwartek obraz Wojciecha Fangora "M22" został sprzedany w trakcie aukcji online za kwotę 6,2 mln zł. Po uwzględnieniu dodatkowych opłat nabywca zapłaci ostatecznie ponad 7,3 mln złotych. To najwyższa kwota wylicytowana za pojedynczy obraz w Polsce.

Obraz Wojciecha Fangora wylicytowano podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna" w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum.

Obraz Wojciecha Fangora "M22" sprzedany za rekordowe 7,3 mln złotych

"M22" to jedna z zaledwie trzech rozet stworzonych przez wybitnego artystę. Dzieło powstało w 1969 r. i po raz pierwszy - wraz z 36 innymi płótnami - zostało zaprezentowane rok później na indywidualnej wystawie Fangora zorganizowanej w Muzeum Salomona R. Guggenheima.

Obraz Fangora wylicytowano za 6,2 mln złotych, a po doliczeniu dodatkowych opłat (aukcyjnej, z tytułu droit de suite i importowej) kwota ta wzrosła ostatecznie do 7 mln 316 tys. zł. To rekord jeśli chodzi o pojedyncze dzieło sztuki wylicytowane w Polsce. Poprzedni należał zresztą również do Fangora - dwa lata temu jego obraz "M39" zakupiono za ponad 4,7 mln złotych. 

Najdroższym polskim obrazem jest "Portret Marjorie Ferry" pędzla Tamary Łempickiej, zakupiony w lutym 2020 na aukcji w Londynie za kwotę ponad 16,3 mln funtów

Londyn. Obraz Tamary Łempickiej stał się najdroższym polskim obrazemLondyn. Obraz Tamary Łempickiej stał się najdroższym polskim obrazem

Wojciech Fangor był współtwórcą polskiej szkoły plakatu i tworzył w nurcie op-artu

Fangor urodził się w 1922 roku w Warszawie. Po prywatnych studiach u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego otrzymał w 1946 roku zaocznie dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku lat pięćdziesiątych tworzył obrazy zgodne z wymaganiami realizmu socjalistycznego, m.in. Matkę Koreankę (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie) i Postaci (Muzeum Sztuki w Łodzi).

W okresie odwilży po śmierci Stalina odszedł od konwencji socrealizmu. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. W 1958 wraz ze Stanisławem Zamecznikiem zaprezentował Studium przestrzeni- pierwszy environment w Polsce. W roku 1961 wyjechał z kraju, najpierw do Berlina Zachodniego i Anglii, by w roku 1966 zamieszkać w Stanach Zjednoczonych. W okresie pobytu za granicą prowadził wykłady na wielu uczelniach artystycznych.  Do Polski wrócił w roku 1999.

W 1970 roku, jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu. Artysta zmarł w 2015 r. 

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo. Odkryto radiowe nagranie
Więcej o: