Polski Balet Narodowy zaprasza na noworoczną galę. Tancerze przypomną baletowe perełki

Polski Balet Narodowy trwa i pracuje, co nie jest proste w warunkach pandemii. Na koniec roku postanowił więc przywołać przynajmniej ograniczone obsadowo perełki repertuaru baletowego i pokazać je online w dwuczęściowej Noworocznej Gali Polskiego Baletu Narodowego. "Zrobimy wszystko, aby nie zawieść naszych widzów i naszych artystów" - zapewniają organizatorzy.

"To były trudne miesiące dla baletu. Umykający czas ulotnych karier, nieregularna praca i brak żywego kontaktu tancerzy z publicznością to jakby odcięto im nagle dopływ powietrza. Co przyniesie nam Nowy Rok? Zastanawiamy się nad tym wszyscy w balecie, teatrze, kulturze, w całym kraju, świecie" - czytamy na stronie Teatru Wielkiego, który na pierwsze dni nowego roku szykuje coś specjalnego dla miłośników baletu. "(...) Polski Balet Narodowy stał się dla naszej kultury wartością bezcenną. Dbamy o niego, jak umiemy, w nadziei na rychły powrót do normalności i przypominając o jego istnieniu stęsknionej za teatrem publiczności" - zapowiadają organizatorzy Noworocznej Gali PBN.

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Muzyka

Noworoczna Gala Polskiego Baletu Narodowego oczaruje widzów na wstępie do 2021 roku

W Noworocznej Gali pokażą się w klasycznym repertuarze pierwsi tancerze i inni artyści Polskiego Baletu Narodowego. Yuka Ebihara i Vladimir Yaroshenko wystąpią w popisowym grand pas Kitri i Basilia z "Don Kichota", a towarzyszyć im będą Elisabetta Formento i Palina Rusetskaya. Dawid Trzensimiech z Chinarą Alizade przypomną się w wysmakowanym pas de deux Księżniczki Aurory i Księcia Désiré ze "Śpiącej królewny".

Maksim Woitiul z Mai Kageyamą wykonają pas de deux z "Dziadka do orzechów", a Vladimir Yaroshenko z Chinarą Alizade pokażą się dodatkowo w romantycznym pas de deux Nikiji i Solora z "Bajadery". Zobaczymy również wyjęte z "Korsarza" pas d’esclave w wykonaniu Mai Kageyamy i Rioty Kitai oraz trio Odalisek (Aoi Choji, Palina Rusetskaya, Yume Okano), ale też pas de deux Błękitnego Ptaka i Księżniczki Floriny ze "Śpiącej królewny" tańczone przez Rinalda Venutiego i Melissę Abel. Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej przygotowała i poprowadzi Marta Kluczyńska.

W Gali posmakujemy również naszego współczesnego repertuaru choreograficznego autorstwa dyrektora PBN. To Preludium i Toccata z nowego baletu do muzyki Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara, nad którym choreograf pracuje już od jakiegoś czasu; solowy Gebet z niezapomnianego baletu "Kurt Weill" w wykonaniu Maksima Woitiula, a na koniec – powtórka przebojowego Bolera Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora z Yuką Ebiharą i Dawidem Trzensimiechem na czele zespołu.

Wydarzenie będzie można obejrzeć online na stronie Teatru Polskiego - pierwszą część widzowie zobaczą 1 stycznia o godz. 19, zaś drugą - 2 stycznia o tej samej porze. 

Więcej o: