Pierre Cardin nie żyje. Francuski projektant mody miał 98 lat

Francuski projektant mody Pierre Cardin nie żyje. O jego śmierci poinformowała agencja prasowa AFP, powołując się na rodzinę zmarłego.

"Wizjonerski stylista, pionier prêt-à-porter, Pierre Cardin zmarł dziś w wieku 98 lat, poinformowała AFP jego rodzina. Syn włoskich imigrantów, który został biznesmenem o znanym na całym świecie nazwisku, zmarł rano w amerykańskim szpitalu w Neuilly" - napisała na Twitterze Agence France Presse.

Kim był Pierre Cardin?

Pierre Cardin urodził się 2 lipca 1922 roku w San Biagio di Callalta we Włoszech. Kiedy miał dwa lata, jego rodzice wyjechali do Francji, uciekając przed faszyzmem. Ojciec Pierre'a Cardina, który był handlarzem francuskich win, chciał, aby jego syn został architektem, ale ten od dziecka interesował się odzieżą. 

Cardin kształcił się w środkowej Francji. Karierę rozpoczął wcześnie, bo już w wieku 14 lat pracował jako praktykant sukiennika, gdzie uczył się się podstaw projektowania. W 1939 r. wyjechał do pracy u krawca w Vichy, gdzie zaczął szyć stroje dla kobiet. Podczas II wojny światowej pracował w Czerwonym Krzyżu.

W 1945 roku przeprowadził się do Paryża, gdzie studiował architekturę i pracował w domu mody Paquin. W 1947 roku szefem atelier Christiana Diora. Trzy lata później założył własny dom mody, który początkowo tworzył ubrania haute couture i na indywidualne zamówienie klienta. Z czasem dom mody Cardin postawił na prêt-à-porter, czyli seryjne produkowanie ubrań. Pierre Cardin znany był m.in. z awangardowego stylu i upodobania geometrycznych kształtów. Był właścicielem kilku restauracji, tworzył też meble, których projekty były silnie inspirowane jego projektami modowymi. 

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku
Więcej o: