Henryk Chmielewski, "Papcio Chmiel", nie żyje. To autor słynnego komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek"

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, popularny "Papcio Chmiel" i autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". Miał 97 lat.

W wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, na którego komiksach z słynnej serii "Tytus, Romek i A'Tomek" wychowały się całe pokolenia. Informację o jego śmierci podał Piotr Kasiński, organizator Festiwalu Komiksu w Łodzi. Potwierdziło ją także wydawnictwo Prószyński i S-ka.

 

"Papcio Chmiel" nie żyje. Henryk Chmielewski miał 97 lat

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w 1923 roku w Warszawie. W 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej i przyjął pseudonim "Jupiter". Był uczestnikiem powstania warszawskiego. Karierę graficzną rozpoczął jeszcze w wojsku (opiekował się tam gazetką), a następnie - już pod koniec lat 40., po przejściu do cywila, - zaczął pracę rysownika. Współpracował z "Światem Przygód" i "Światem Młodych". W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie.

Krokiem milowym w jego karierze były stworzone przez niego serie komiksowe. W 1957 roku ukazała się kultowa seria komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek" - była prawdziwym hitem sprzedaży i rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Do maja 2010 roku ukazało się 31 części tej serii. Za swoją twórczość Henryk Jerzy Chmielewski został uhonorowany Orderem Uśmiechu. W maju 2007 odznaczono go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze" Gloria Artis. W roku 2019 Henryk Chmielewski otrzymał przyznawany przez prezydenta Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Więcej o: