Paszporty Polityki 2020 nie mogły się obyć bez polityki. Aluzje w kierunku prezydenta i poparcie dla strajków

Piotr Domalewski, Teatr 21, duet Siksa i Mira Marcinów to niektórzy z laureatów Paszportów Polityki. Gala po raz pierwszy odbyła się bez publiczności, ale po raz kolejny bez udziału ministra kultury, co podkreślił redaktor naczelny tygodnika. Wypowiedzi politycznych było więcej.

Wtorkowe rozdanie nagród dla młodych, najbardziej obiecujących przedstawicieli kultury, poprowadzili Grażyna Torbicka i naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński.

Jak najdalej stądReżyser zdradził, czyja to historia. "Jak najdalej stąd" już w sieci

Paszporty Polityki. Baczyński o "ostrym cieniu mgły"

Galę transmitowaną m.in. na Facebooku tygodnika rozpoczęła emisja materiału podsumowującego 2020 rok w świecie kultury. Już w nim Baczyński podkreślił, że w trudnym pandemicznym roku fenomenem była charytatywna akcja #Hot16Challenge, w którą zaangażowało się mnóstwo twórców, ale kiedy dołączył do niej rapujący prezydent Andrzej Duda (tu pojawił się fragment ze słowami o "ostrym cieniu mgły"), "akcja gwałtownie zwiędła".

Zobacz wideo #Hot16challenge2 - Oto nasi faworyci [Popkultura Extra]

Dlaczego Andrzej Duda rapował? #Hot16challenge mówi więcej o współczesności, niż nam się wydaje >>

W tym samym wideo wspomniany został również "kuriozalny discopolowy sylwester marzeń w TVP", a mówiąc o rządowym wsparciu dla ludzi kultury z Funduszu Wsparcia Kultury, zauważył:

Twórcy, i to był prawdziwy dramat minionego roku, stracili źródło dochodów. W całej Europie szybko uzyskali pomoc państwa, w Polsce ta pomoc była niewielka, dramatycznie spóźniona, a kryteria podziału środków z FWK wywołały burzę

Baczyński, żegnając się z widzami, jeszcze raz nawiązał do polityki, przypominając, że "tradycyjnie" od kilku lat na gali nie pojawia się minister kultury.

Paszporty Polityki 2020 wręczone. Zobacz, do kogo trafiły >>

Polityczne wystąpienia laureatów. Mira Marcinów (i nie tylko) dedykuje nagrodę strajkującym kobietom

Filozofka i doktor psychologii Mira Marcinów, która otrzymała Paszport Polityki za swój debiut prozatorski "Bezmatek", zadedykowała nagrodę strajkującym w ostatnich miesiącach kobietom. Marcinów powiedziała, pokazując czerwoną błyskawicę (symbol Strajku Kobiet) na trzymanej w ręku maseczce:

Życzę nam, życzę wam, wytrwałości w mówieniu, w opowiadaniu, w odzyskiwaniu głosu

Także Marta Malinowska, która odbierała Paszport Polityki w imieniu twórców gry "Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest" (kategoria kultura cyfrowa), podkreśliła, że chciałaby symbolicznie podzielić się nagrodą z "osobami, które wyszły na ulice i postanowiły zrobić coś ze swoją rzeczywistością".

Bardzo emocjonalne i mocne przemówienie po odebraniu Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna wygłosiła wokalistka, aktorka i poetka Alex Freiheit, która z basistą Burim tworzy duet Siksa.

Jodie Turner-SmithPolscy fani oburzeni, że elfki w spin-offie "Wiedźmina" nie zagra biała aktorka

- Mamy świadomość, że działamy w wielkiej grupie osób, które są wkurzone i chcą powiedzieć, że mają dość - mówiła Alex Freiheit, dziękując kobietom-artystkom, które cenią i które "przetarły im szlaki".

Moja historia i twoja historia to jest część historii tego p***go kraju, tego p***go świata

- dodała, kierując podziękowania w stronę osób, które próbują świat zmieniać, działających na rzecz równości, praw osób transpłciowych, aktywistów czy organizatorów Antify. Wokalistka mówiła także o "buncie faszystowskiej hordy Orków", wśród których strajkujące na ulicach polskich miast kobiety porównała do "błyszczących elfów".

Więcej o: