Banksy pierwszy raz do obejrzenia w Polsce. Wystawa w Warszawie już otwarta

Od 12 lutego w Centrum Praskim Koneser w Warszawie można zobaczyć wyjątkową wystawę pod tytułem "The Art of Banksy. Without Limits". Prezentuje ona ponad 100 prac tajemniczego artysty, którego dzieła po raz pierwszy zawitały do Polski - na wystawie znalazły się prace naniesione na różnego rodzaju materiały, w formie zdjęć, rzeźb i wielu innych.

Kiedy tematem staje się sztuka uliczna, nie sposób o nim nie wspomnieć. Banksy, prawdopodobnie najsłynniejszy i zarazem najbardziej tajemniczy artysta graffiti na świecie. Około 40-letni Brytyjczyk z powodzeniem utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy, ale jego prace podbijają nie tylko ulice, ale także domy aukcyjne na całym świecie.

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo. Odkryto radiowe nagranie

Banksy nareszcie w Polsce. Do Warszawy przyjechały jego najsłynniejsze grafitti

Wystawa "The Art of Banksy", dzięki której Polacy będą mogli po raz pierwszy zobaczyć na żywo dzieła Banksy'ego, prezentuje ponad 100 prac - naniesionych na różnego rodzaju materiałach, w formie zdjęć, rzeźb i wielu innych. Ponadto niektóre prace Banksy'ego są tworzone z wykorzystaniem jego własnej techniki – szablonów stworzonych specjalnie z myślą o tej wystawie. Film dokumentalny daje wgląd w jego życie i pracę, a wszystko to w wyjątkowej scenografii. Organizatorzy zapewniają, że wystawa stanowi imponujące doświadczenie i jest obowiązkowym punktem programu dla każdego, kogo porusza lub ciekawi sztuka Banksy'ego.

Wystawa opuściła w 2016 roku Istambuł i od tego czasu gościła w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Cluj, Budapeszcie, Wiedniu, a teraz przyjeżdża do Warszawy. Pojawią się na niej najpopularniejsze graffiti Banksy'ego, takie jak "Girl with Balloon", "Bomb Hugger", "Police Kids", "Pulp Fiction" czy "Flower Thrower".

Swoimi krytycznymi, często politycznymi działaniami Banksy napisał nieco inną historię sztuki. Niepokojące tematy są malowane na ścianach poetycko i humorystycznie. Samoniszczący się obraz jednego z jego najbardziej znanych dzieł "Girl and Balloon" był spektakularny i wzbudził duże zainteresowanie na całym świecie. Po aukcji obraz uległ zniszczeniu na miejscu, dolną część przeciągnięto przez niszczarkę i pocięto na paski. Niedługo wcześniej został zlicytowany za ponad milion euro. Z kolei na spektakularnej aukcji w Sotheby’s w 2019 roku cena obrazu Banksy'ego "Developed Parliament" osiągnęła rekordową sumę 11 milionów euro.

"The Art of Banksy. Without Limits". Gdzie i kiedy oglądać?

Wystawę będzie można obejrzeć w terminie od 12 lutego 2021 r. do 11 kwietnia 2021 r. "The Art of Banksy. Without Limits" Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera, Warszawa.

Godziny otwarcia:

  • Pon. – Pt. 12:00 – 20:00
  • Sob. – Ndz. 10:00 – 20:00

Aby umożliwić zachowanie wystarczającej odległości i zapewnić odwiedzającym jak najlepsze wrażenia z wystawy, na wystawę jest wpuszczanych maksymalnie 56 osób na godzinę. Wystawa "The Art of Banksy. Without Limits" czynna jest od 12 lutego do 11 kwietnia. Bilety można kupić do końca wystawy - zachowują ważność do końca jej trwania.

Więcej o: